آمریكا زیرساخت های موصل را به عمد بمباران می كرد

بغداد – ایرنا – 'حسن سالم' یكی از رهبران ائتلاف الفتح عراق، گروه موسوم به ائتلاف بین الملل مبارزه با داعش به سركردگی آمریكا را به بمباران عمدی زیرساخت های استان نینوا در جریان نبرد عراق با داعش در سه سال اخیر متهم كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سالم در گفتگو با خبرگزاری المعلومه عراق گفت: ائتلاف بین الملل حملات عمدی را به زیرساخت های استان های غربی عراق انجام داده است.
وی گفت: هدف قرار دادن پل ها و سازمان های خدماتی و بیمارستان ها در استان موصل جزئی از برنامه ریزی های آمریكا برای نابودی زیرساخت های عراق است.
وی افزود: نقش ائتلاف بین الملل (به رهبری آمریكا) فقط به هدف قرار دادن گروه های تروریستی مختصر نمی شود بلكه آنها به دنبال اجرای برنامه ریزی های آمریكایی و هدف قرار دادن زیر ساخت ها برای ورود شركت های سرمایه گذاری آمریكایی هستند.
وی گفت: واشنگتن حملات ویرانگری به موصل انجام داد تا زیرساخت های آن را تماما تخریب كرده و به مرحله بازسازی عراق دست یابد و بتواند قراردادهای سرمایه گذاری آن را به دست آورده و اموال آن را به سرقت ببرد.
برخی منابع نیز اعلام كردند كه سازمان های حقوقی عراق در حال همكاری با گروههای دولتی و سیاسی هستند تا ائتلاف بین المللی به رهبری آمریكا را به خاطر كشتار غیرنظامیان در جنگ علیه داعش در عراق تحت تعقیب قضایی قرار دهند.
گفتنی است یكی از مسوولان ائتلاف بین الملل اخیرا اعلام كرد كه از زمان شروع جنگ علیه داعش در سال 2014 دست كم یكهزار و 100 نفر غیر نظامی عراقی در عملیات مختلف نیروهای این ائتلاف كشته شده اند.
سخنان این كارشناس عراقی درحالی است كه عراق این روزها درگیر اعتراضات خیابانی در استان های مركز و جنوب این كشور علیه ضعف خدمات عمومی از جمله بی برقی های طولانی است.
رسانه های عراقی با انتشار گزارش هایی تعمد امریكا از زمان اشغال عراق در سال 2003 برای از بین بردن زیرساخت های عراق و نیز كارشكنی در سرمایه گذاری و خودكفایی این كشور در بخش تولید برق را از عوامل اصلی بحران برق این كشور ذكر كرده اند.
دولت عراق با اعلام پایان جنگ نظامی علیه داعش در اوایل آذرماه سال گذشته، یك برنامه بازسازی مناطق ویران شده در جنگ داعش و در راس آن موصل را به ارزش 100 میلیارد دلار در دستور كار قرار داد.
خاورم*4*ع ص**380**

سرخط اخبار جهان