گرما ، ریزش میوه درختان مركبات مازندران افزایش داد

ساری - ایرنا - گرمای كم سابقه هوا طی دو ماه گذشته باغ های مركبات مازندران را تحت تاثیر قرار داده و با ریزش غیرمتعارف میوه مواجه كرده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بیشتر باغداران مازندران این روزها به دنبال راه حلی هستند تا جلوی ریزش غیرطبیعی میوه مركبات را بگیرند ، ریزشی كه به اعتقاد كارشناسان به خاطر از دست رفتن آب درختان رخ می دهد و در صورتی كه اقدامات پیشگیرانه انجام نشود می تواند به تركیدگی در فصل بارندگی و نزدیك به برداشت منجر شود.
استان مازندران 160 هزار هكتار باغ انواع میوه دارد كه 110 هزار هكتار آن مركبات است و سالانه حدود 2 میلیون و 500 هزار تن انواع مركبات بویژه پرتقال از آن برداشت می شود.
گزارش هواشناسی مازندران نشان می دهد دمای هوای این استان در سال جاری دستكم یك درجه نسبت به میانگین درازمدت كه یك دوره آماری 30 ساله را شامل می شود ، افزایش داشته و در عین حال گرمای تابستانی هم ماندگاری بیشتری نسبت به سال های گذشته دارد .
گرمای هوا علاوه بر تبخیر آب موجود در بافت درختان ، سبب می شود تا غذای لازم از طریق ریشه به درخت نرسد . ریزش ، واكنش
' خود تنظیمی ' درختان مركبات در برابر كمبود آب و غذاست كه طی آن میوه های ضعیف تر از گردونه حذف می شوند تا بقیه به زمان برداشت برسند.
** محلول پاشی و آبیاری اصولی
مدیر حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تائید ریزش غیرطبیعی میوه درختان مركبات به خاطر گرمای هوا ، از باغداران خواست تا به توصیه های فنی كارشناسان برای جلوگیری از سوختگی درختان و ریزش بیشتر میوه توجه كنند.
عبدالرحمان زاغی گفت : باغداران نباید تنها به آبیاری برای جلوگیری از این كار متوسل شوند بلكه باید محلول پاشی را هم برای كاهش آفتاب سوختگی در دستور كار قرار دهند.
وی با تاكید بر ضرورت رعایت اصول علمی در آبیاری ، محلول پاشی كائولین را در حال حاضر راهكاری نو برای كاهش آفتاب سوختگی و ریزش میوه دانست و توضیح داد : باغداران 2 تا سه كیلو گرم از پودر های معدنی كائولین را با 100 لیتر آب مخلوط و در ساعت خنكی هوا روی درختان بپاشند.
زاغی گفت : این كار باعث می شود تا لایه سفیدی روی برگ درختان مركبات ایجاد شود كه نقش محافظ را در برابر آفتاب ایفا و نور آن را به جای جذب كردن ، بازتاب می دهد.
وی افزود : با توجه به این كه بر اثر گرمای هوا ممكن است ریشه درختان هم نتواند مواد مغذی لازم را جذب كند ، باید كودهای مورد نیاز بر اساس دستورالعمل كارشناسی و فنی به صورت محلول پاشی انجام شود.
این كارشناس باغداری در عین حال نسبت به استفاده از روش غرقابی برای جلوگیری از اثرات گرمای هوا به باغداران هشدار داد و گفت : غرقاب كردن باغ مركبات خودش یكی از عوامل ریزش میوه است كه باید به طور جدی از آن خودداری كنند.
برداشت مركبات از باغ های مازندران بسته به ارقام مختلف از ماه مهر آغاز می شود و تا اواخر ماه بهمن و اوایل اسفند ادامه می یابد.
میوه مركباتی چون انشو ، پیج و یافا كه از ارقام نارنگی هستند در ماه مهر و ارقام مختلف پرتقال كه مهم ترین آنها در مازندران تامپسون است از اواخر آبان شروع می شود.
بر اساس آمار جهاد كشاورزی مازندران ، 25 هزار هكتار از باغ های مركبات مازندران به انواغ نارنگی اختصاص دارد.
6990/1654