۹ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 82987026
۰ نفر
شهركرد به عنوان «شهر ملي نمد» ثبت شد

شهركرد - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري گفت: با توجه به ظرفيت بالاي توليد نمد در اين استان، شهركرد به عنوان «شهر ملي نمد» ثبت شد.

به گزارش ايرنا، بهمن عسگري سوادجاني روز سه شنبه در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: در نشست شوراي راهبردي انتخاب شهرها و روستاهاي ملي و با توجه به قابليت ها و ظرفيت هاي هنر دستي نمدمالي و قدمت ديرينه اين هنر در استان، پرونده شهركرد به عنوان شهر ملي نمد در معاونت صنايع دستي بررسي و تاييد شد.
وي افزود: نمد چهارمحال و بختياري هم اينك نشان يونسكو و نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي ايران را دارد.
عسگري سوادجاني تصريح كرد: ايجاد و راه اندازي رشته تحصيلي نمد در دانشكده هنر به دانشگاه شهركرد نيز پيشنهاد شده است.
وي يادآور شد: هم اينك 250 كارگاه كوچك و 15 كارگاه بزرگ توليد نمد در چهارمحال و بختياري با اشتغالزايي 500 نفر فعال است.
عسگري سوادجاني اظهار داشت: سالانه 40 تن انواع محصولات نمدي در اين استان توليد مي شود كه قابليت افزايش تا 50 تن را دارد.
وي در ادامه گفت: از اين ميزان، سالانه 15 تن برابر 250 هزار دلار توليدات نمدي از چهارمحال و بختياري به خارج از كشور صادر مي شود.
عسگري سوادجاني توليد محصولات نمدي چهارمحال و بختياري را به 2 روش سنتي و نوين اعلام و تاكيد كرد:‌ امروزه در بخش توليد نمدهاي نوين، به علت نوآوري و كاربردهاي مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمد توليد و روانه بازار مصرف مي شود.
وي افزود: ‌برخي از توليد كنندگان نمد اين استان تحصيلات دانشگاهي در رشته هاي طراحي و صنايع دستي و برخي نيز تحصيلات غيرمرتبط دارند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري تصريح كرد:‌ توليد كنندگان محصولات نمدي استان رقابت مطلوب و سالمي در ارائه توليدات خود دارند.
وي يادآور شد: با توجه به بررسي هاي علمي صورت گرفته، محصولات نمدي علاوه بر هنر دستي داراي ويژگي هاي خاص و در حوزه پزشكي و صنعت خودرو كاربرد دارد.
عسگري سوادجاني اظهار داشت: ‌هنر نمدمالي به واسطه وجود دام فراوان و توليد پشم به عنوان ماده اوليه، توليد اين هنر دستي قدمت ديرينه و طولاني در استان دارد.
به گزارش ايرنا، كارشناسان معتقدند شهركرد توان تبديل شدن به 'شهر جهاني نمد' را دارد.
2097/7362/6021