سیامك ره پیك به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی سیامك ره پیك را به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سیامك ره پیك با 145 رای موافق از 243 نماینده حاضر به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد و احمد بیگی حبیب آبادی با 93 رای نتوانست به شورای نگهبان راه یابد.
سیامك ره‌پیك در این جلسه گفت: همكاری پیشینی و پسینی شورای نگهبان با مجلس شورای اسلامی اهمیت زیادی دارد، بنده به صورت تفصیلی با مسائل شورای نگهبان در مورد انتخابات و بررسی قوانین آشنایی داشته و اشراف دقیق دارم.
وی بر لزوم تعامل تعامل مجلس و شورای نگهبان تاكید كرد و اظهار داشت: این دو نهاد در بحث تقنین، دو نهاد ملازم هم هستند.
ره‌پیك افزود: در موضوع انتخابات، قوانین را با هدف شفافیت و بررسی چالش‌ها باید مورد بازبینی قرار داد كه در این راستا بخش پژوهش‌های شورای نگهبان آمادگی كامل دارد.
وی ادامه داد: همكاری شورای نگهبان و مجلس با توجه به شرایط خاص كشور، اقدامی وحدت‌آفرین و مبارك است، در این دوره انسجام‌بخشی به این تعامل امری مهم است.
ره پیك افزود: عضو شورای نگهبان باید دارای صفاتی مانند استقلال رأی، اعتقاد عمیق به مبانی اسلامیت و جمهوریت نظام و اعتقاد راسخ به حق‌الناس بودن رأی مردم باشد.
در ابتدای جلسه، محمد حسن صادقی مقدم یكی از سه نامزد كاندیدای حقوقدان شورای نگهبان، با ارائه نامه ای رسمی به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی انصراف داد.
بر اساس این گزارش، سیامك ره پیك، پیش از این نیز در سال 1389 به عضویت شورای نگهبان درآمد، وی سوابقی همچون، ریاست دانشكده علوم قضایی، سردبیری فصلنامه دیدگاه‌های حقوقی، مدیر مسوولی فصلنامه مطالعات راهبردی، ریاست پژوهشكده مطالعات راهبردی و ریاست مركز تحقیقات شورای نگهبان را در كارنامه خود دارد.
ره پیك دارای دكترای حقوق خصوصی است.
به گزارش ایرنا، رییس قوه قضاییه هفته گذشته به دلیل درگذشت محمدرضا علیزاده قائم‌مقام و عضو حقوقدان شورای نگهبان در نامه ای به مجلس صادقی‌مقدم، بیگی و ره‌پیك را به منظور انتخاب یك عضو حقوقدان این شورا معرفی كرد.
شورای نگهبان 12 عضو دارد كه 6 عضو فقیه از سوی رهبر معظم انقلاب و 6 حقوقدان از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.
احمد بیگی دیگر نامزد حقوقدان شورای نگهبان، دارای مدرك فوق لیسانس از دانشگاه تهران، دكترای حقوق خصوصی از تربیت مدرس، 30 سال سابقه كار قضایی، دادرس دادگاه، معاون دادسرا و معاون دادستان تهران است و هم اكنون نیز مشاور قوه قضاییه در امور ایثارگران است.

**اعتلای مجلس با همكاری با شورای نگهبان امكان پذیر است
احمد بیگی در جلسه علنی امروز مجلس اظهار داشت: مجلس در ابعاد مختلف از جایگاه رفیعی برخوردار است و تصمیمات نمایندگان خانه ملت هم مسائل مهمی در كشور رقم خواهد زد، وظیفه شورای نگهبان هم حفاظت و صیانت از قانون اساسی است.
وی ادامه داد: برنامه بنده اعتلای جایگاه مجلس است و این موضوع نیازمند همكاری مجلس و شورای نگهبان است.
این نامزد حقوقدان شورای نگهبان گفت: در صورت پذیرش، همه تلاش خود را می‌كنم تا در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از گزینه‌های سیاسی مبرا باشم.
وی اضافه كرد: در طول وظیفه و خدمت خود سعی می‌كنم انصاف و عدالت را سرمشق خود قرار دهم و تحت تاثیر هیچ قدرتی واقع نشم.
بیگی افزود: با توجه به تجارب علمی و عملی در زمینه تدوین قوانین سعی می‌كنم نقش موثری در نظم‌دهی قوانین داشته باشم.
سیام**9121**1058