200 میلیارد ریال وام به عشایر آذربایجان غربی اختصاص می یابد

ارومیه- ایرنا- مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: 200 میلیارد ریال تسهیلات بانكی در سال جاری برای پایداری شغلی، تولید گوشت قرمز و علوفه مورد نیاز دام های عشایر استان اختصاص می یابد.

بهرام زینال زاده روز دوشنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از سیاه چادرهای عشایری ارومیه افزود: این تسهیلات بانكی با بهره چهار درصدی و بازپرداخت پنج ساله به عشایر پرداخت می شود.
وی ادامه داد: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و در راستای حمایت از آنان 19 صندوق خرد زنان عشایر تشكیل شده و به هر كدام 250 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه اعطا می شود. 
وی توانمندسازی زنان روستایی و عشایری را مهمترین هدف سازمان عشایری كشور دانست و افزود: توانمندسازی زنان روستایی و عشایری از طریق توسعه برنامه های آموزشی، ترویجی و مشاركتی به منظور ایفای نقش موثرتر آنان در بخش كشاورزی و صنایع دستی است. 
مدیركل امور عشایری آذربایجان غربی با بیان اینكه 10 میلیارد ریال اعتبار برای عمران حوزه عشایر استان از محل اعتبارات استانی و توازن منطقه ای طی سال جاری اختصاص یافته است، گفت: این اعتبار در مناطق عشایری استان برای مرمت و ساماندهی ایل راه ها و آبرسانی به مناطق ییلاقی هزینه شده است.
زینال زاده اضافه كرد: بهبود وضعیت ایل راه ها از جمله مهمترین برنامه های اداره كل امور عشایر آذربایجان غربی است كه با اهتمام ویژه ای آن را دنبال می كنیم.
وی با اشاره به اینكه عشایر آذربایجان غربی 2 میلیون واحد دامی دارند، بیان كرد: 60 هزار واحد آنها دام بزرگ و مابقی دام كوچك هستند و در خصوص نهاده های دامی نیز در این استان مشكلی وجود ندارد.
وی افزود: عشایر آذربایجان غربی 25 درصد تولیدات دامی استان اعم از شیر، گوشت و پشم را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش ایرنا، 2 میلیون و 670 هزار هكتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد كه از این مقدار یك میلیون و 600 هزار هكتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان 12ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی نیز ویژهعشایر است. 
8135/2093