نخستین درگیری بر سر آب در عراق یك قربانی گرفت

بغداد – ایرنا – همزمان با اعتراضات خیابانی در برخی شهرهای عراق از جمله بر سر بحران آب و در اولین درگیری مسلحانه بین دو خانواده بر سر سهم آب شرب در شهر كركوك (365 كیلومتری شمال بغداد) یك نفر كشته و 4 تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، منابع رسانه ای روز دوشنبه در كركوك گفتند كه درگیری بین دو همسایه در محله 'القادسیه' در شهر كركوك هنگامی شروع شد كه دو طرف بر سر میزان برداشت از تانكر توزیع آب شرب دچار اختلاف شدند و این اختلاف منجر به درگیری مسلحانه بین دو خانواده شد.
بر اثر بالاگرفتن اختلافات لفظی بین دو خانواده بر سر تصاحب آب تانكر حمل آب شهری، دو طرف به سلاح متوسل شده و در نتیجه تیراندازی بین آنها، یك نفر كشته و 4 تن دیگر زخمی شدند.
براساس گزارش های واصله از این درگیری، مداخله اهالی محل برای آرام كردن دو خانواده، ره به جایی نبرد امری كه باعث شد تا در نهایت نیروهای امنیتی برای كنترل اوضاع ناچار به مداخله شوند.
سایت خبری 'كركوك ناو' در این خصوص نوشته است كه یكی از خانواده ها كه سرپرست اش از افسران امنیتی است، این تانكر حمل آب را به محل آورد تا بین اهالی و خانواده خود توزیع كند اما همسایه او خواستار سهم بیشتری از آب شد، امری كه منجر به اختلاف و در نتیجه درگیری مسلحانه بین دو طرف شد.
كاهش شدید بارندگی ها در سال های اخیر و پایین آمدن سطح رودخانه دجله و رودهای مجاور شهر كركوك باعث شده است كه خانواده ها در این استان و دیگر استان های عراق متكی به تانكرهای توزیع آب شرب شهری شوند.
طبق اعلام رسانه های عراق، این اولین درگیری در نوع خود بر سر تصاحب آب است كه در این كشور در نتیجه كم آبی در این كشور اتفاق می افتد.
برخی كارشناسان در عراق پیشتر هشدار داده بودند كه در صورت ادامه كاهش آب دو رودخانه دجله و فرات و تشدید كم آبی در این كشور، شاید این درگیری ها به درگیری بین استان های بالادست و پایین دست این دو رودخانه بر سر سهم آبه منجر شود.
در حالی كه استان های شمال بغداد از مشكل كم آبی رنج می برند، استان های جنوب و مركز عراق خصوصا بصره نه تنها كم آبی بلكه با افزایش كم سابقه شوری آب شرب شهری مواجه هستند.
در حال حاضر برخی شهرها در استان های جنوب و مركز عراق شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضع نابسامان اجتماعی و اقتصادی از جمله مشكل كم آبی و كمبود برق و افزایش بیكاری هستند.
دولت عراق وعده داده است كه به صورت فوری به بخشی از مطالبات تظاهركنندگان از جمله معضل آب، برق و بیكاری رسیدگی كند و تاكنون مبالغی بر حل این مشكلات به استان های جنوب و مركز عراق اختصاص داده است.
مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه جمعه گذشته دولت این كشور را در قبال معضلات عراق مسوول دانست و با زبان شدیداللحنی گفت كه اگر به مطالبات مردم در اسرع وقت رسیدگی نشود، روند اعتراضات سیر صعودی پیدا خواهد كرد.
خاورم *4*353*380*