سخنگوی قوه قضاییه: پرونده جزایری در تهران پیگیری می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری گفت: پرونده این فرد به دادسرای تهران احاله شده است و قرار است در تهران پیگیری شود.

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه در حاشیه نشست مسئولان عالی دستگاه قضایی افزود: این موضوع از جنبه‌های مختلف مثل اقدام به خروج از كشور و چگونگی آن و همچنین بحث پرداخت رشوه و افرادی كه آنجا همراه وی بوده‌اند و هویت و ارتباط آنها با موضوع، نیاز به بررسی دارد.
معاون اول دستگاه قضا افزود: همچنین نسبت به ماهیت موضوع و با توجه به سابقه قبلی این فرد در مورد فرار و هم در مورد برخی از پرونده‌ها كه داشته است، ضرورت داشت این پرونده در تهران رسیدگی شود. بنابراین این درخواست مطرح شد. اكنون با احاله این پرونده موافقت شده است و ادامه رسیدگی در تهران خواهد بود.
وی در خصوص اینكه آیا متهم هم به تهران منتقل شده است، گفت: طبیعتا پرونده كه به تهران احاله می‌شود، متهم هم با پرونده به تهران احاله می‌شود.

*دولت درباره نرخ ارز مردم را از بلاتكلیفی خارج كند
معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: ما از دولت می خواهیم كه حقیقتا در مورد سیاست‌گذاری‌هایی كه در مورد ارز و تنظیم بازار و امثالهم وجود دارد، به نحوی عمل كند كه هم مردم از این سردرگمی و بلاتكلیفی خارج شوند و تكلیفشان روشن شود و هم وضعیت ارز و بازار كاملا تثبیت شود.
محسنی اژه‌ای اضافه كرد: چون اكنون همان طور كه بانك مركزی هم اعلام كرده است، مسلما بخشی از این مسائل واقعی نیست. یعنی مشكل، مشكل اقتصادی واقعی نیست و یك مقدار مربوط به عملیات روانی دشمن است و یك بخش‌هایی هم شاید ناشی از بی‌اطلاعی و كم‌اطلاعی باشد. بنابراین خوب است كه دولت هم اطلاع‌رسانی كافی داشته باشد كه در مورد وضعیتی كه الان مقداری متزلزل است، تصمیم‌های درستی را اتخاذ كنند.

* پرونده دستگیرشدگان مرتبط با اخلال اقتصادی سریع به دادگاه می رود
سخنگوی قوه قضاییه درباره زمان آغاز محاكمه 29 نفر از دستگیر شدگان در خصوص اخلال های اخیر اقتصاد كشور گفت: اكنون نمی‌توانم بگویم كه دقیقا فلان روز - مثلا دو یا سه یا 10 روز دیگر- محاكمه این افراد آغاز می‌شود؛ اما تلاش می‌شود كه هرچه زودتر پرونده‌های اینها آماده شود و به دادگاه برود.
وی توضیح داد: اینكه نمی‌توانم بگویم تاریخ برگزاری دادگاه تخلفات اخیر بازار چه زمانی است، بخشی از آن به خاطر رعایت قانون است؛ زیرا باید كیفرخواست ابلاغ شود و وكلای آنها پرونده‌ها را بخوانند؛ پس از آن تعیین وقت شود؛ اما همه تلاش ما این است كه هرچه سریعتر این كار صورت گیرد.
معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه آیا از 29 نفری كه دستگیر شده‌اند، كسی از مسئولان فعلی یا قبلی یا افراد دانه‌درشت در میان آنها هست یا خیر، گفت: این افرادی كه دستگیر شده‌اند، همان طور هم كه قبلا گفته شد برخی از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند و برخی از سازمان توسعه تجارت دستگیر شده‌اند.
وی اضافه كرد: اینكه تعبیر می‌كنید به دانه‌درشت‌ها، این لفظ در قوه قضاییه نیست؛ بلكه ما می‌گوییم هركسی كه جرمی مرتكب شود، در هر رده‌ای كه باشد و احیانا در هر جایگاهی كه باشد اگر توجه اتهام به اوست باید تعقیب شود كه این كار دارد صورت می‌گیرد. افرادی از بانك مركزی دعوت شده‌اند؛ افرادی احضار شده‌اند و افرادی از دستگاه‌های دیگر دعوت یا احضار شده‌اند یا به عنوان مطلع یا به عنوان متهم از آنها تحقیق می‌شود. چون برای پرونده‌ها هنوز حكمی صادر نشده است، در بیان نامشان فعلا معذوریت قانونی داریم.
سخنگوی قوه قضاییه درباره عناوین اتهامی افراد دستگیر شده هم گفت: عناوین اتهامی دستگیرشدگان متفاوت است؛ ولی عنوان اتهامی تعدادی از آنها اخلال در نظام اقتصادی كشور است كه ممكن است یكی در این اتهام معاونت در جرم باشد، یكی مباشر و یكی دیگر شریك. البته اتهامات دیگری هم احیانا به بعضی از صراف‌ها و بعضی از واردكنندگان كه در میان دستگیرشدگان هستند، متوجه است كه مواردی مثل جعل، معاونت در جعل و امثال اینهاست؛ ولی اتهام اصلی خیلی از اینها اخلال در نظام اقتصادی كشور یا به‌عنوان مباشر یا شریك یا معاون است.
اجتمام *1193* 3063