واردات مواد اوليه و كالاهاي اساسي تسهيل مي شود

تهران-ايرنا- رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران، دستورالعمل مهمي براي تسهيل واردات مواد اوليه و كالاهاي اساسي به گمركات سراسركشور ابلاغ كرد كه در چارچوب تحقق دولت الكترونيك است .

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از گمرك ايران، «فرود عسگري» اين بخشنامه را با توجه به اولويت هاي گمرك و در ارتباط با منشور حقوق شهروندي و ارائه تسهيلات بيشتر به واردكنندگان صادر كرده است.
عسگري با استناد به بخشنامه اي كه دستگاههاي اجرايي را موظف كرده است، ساعات اداري كار خود را در 6 روز هفته تنظيم كنند، خطاب به گمركات سراسر كشور آورده است: براي جلوگيري از وقفه در انجام تشريفات گمركي و ترخيص كالا به ويژه كالاهاي اساسي و مواد اوليه واحدهاي توليدي، گمركات اجرايي كشور بايد 6 روز هفته در محل كار خود حاضر و به خدمت رساني مشغول باشند.
براساس اعلام رئيس كل گمرك، هرگونه تعطيلي و برقراري شيفت كاري در روزهاي پنجشنبه خلاف قوانين است.
وي تاكيد كرده است: مواردي كه كالاي واحدهاي توليدي از يك فروشنده خريداري شده و با همان مشخصات، به دفعات درباره يك ماده خاص از سوي آزمايشگاه مجاز اظهارنظر به عمل آمده و صحت مندرجات اسناد و اظهار تاييد شده است، با موافقت مدير يا معاون گمركي گمرك ذيربط بدون ارسال مجدد آن كالا به آزمايشگاه براي تعيين ماهيت، اقدام با رعايت ضوابط و مقررات طبق سابقه بلامانع است و اين بند كالاهاي مشمول استاندارد اجباري را شامل نمي‌شود.
عسگري همچنين اخذ ضمانت‌نامه بانكي معتبر و ترخيص درصدي كالا براي واحدهاي توليدي را براساس بخشنامه‌هاي مربوطه مورد تاكيد قرار داده است.
رئيس كل گمرك ايران همچنين انجام سريع تشريفات ترخيص در درب خروج، كالاهاي اساسي، نهاده‌هاي كشاورزي و كالاهاي وارداتي واحدهاي توليدي و قطعه‌سازان را ضروري دانسته و آن را در اولويت گمركات سراسر كشور قرار داده است.
رئيس كل گمرك، پذيرش ضمانت‌هاي تجميعي را كه از سوي بانك عامل براي يك گمرك صادر مي‌شود با رعايت دستورالعمل‌هاي مربوطه بلامانع دانست .
اقتصام *1070*