۸ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۸
کد خبر: 82985695
۰ نفر
شمار گردشگران سعودی به تركیه افزایش یافت

تهران- ایرنا- روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: گردشگران سعودی با وجود افزایش اختلافات آنكارا و ریاض، به شكل بی سابقه ای برای سفر و تفریح به تركیه روی آورده اند.

به گزارش روز دوشنبه القدس العربی، آمارهای رسمی مربوط به شمار گردشگران سعودی به تركیه در سالهای اخیر، از افزایش قابل
ملاحظه ان ها حكایت دارد، به طوری كه می توان شاهد حضور انبوه شهروندان سعودی در خیابان های استانبول، و سایر مناطق تركیه بود.
القدس العربی افزود: در ماه های اخیر همزمان با افزایش اختلافات آنكارا و ریاض، طرف های سعودی با راه اندازی كمپین های گسترده ای از گردشگران سعودی خواستند تعطیلات خود را در تركیه نگذارنند زیرا این امر به تعبیر آنها ،به مثابه حمایت از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه دشمن عربستان است.
به عقیده القدس العربی، هدف طرف های سعودی از راه اندازی این كمپین تخریب وجهه تركیه از طریق هشدار در مورد قتل و حمله به گردشگران ،گرانی قیمت ها، ابراز تنفر ترك ها از گردشگران سعودی، سرقت، انفجار ودیگر روش های ایجاد رعب و وحشت است.
این روزنامه افزود: اما این كمپین نتیجه بر عكس داد و شمار گردشگران سعودی به تركیه نه تنها كاهش نیافت بلكه افزایش قابل ملاحظه ای نشان داد كه حاكی از شكست در متقاعد ساختن سعودی ها به عدم سفر به تركیه برای گردشگری و خرید ملك است.
بر اساس بیانیه های وزارت فرهنگ وگردشگری تركیه شمار گردشگران سعودی به این كشور در سال 2017 بالغ بر 650 هزار نفر است در حالی كه در سال 2016 این رقم 530 هزار نفر ، در سال 2015 بالغ بر 450 هزار نفر و در سال 2014 بالغ بر 341 هزار تن بوده است. این در حالی است كه شمار گردشگران سعودی به تركیه در سال 2008 متجاوز از 20 هزار نفر نبوده است.
علی رغم اینكه موسم گردشگری امسال تازه آغاز شده و آمار آن هنوز مشخص نیست اما آمار پنج ماهه اول سال جاری حاكی است شمار گردشگران سعودی به تركیه طی این مدت بالغ بر 200 هزار نفر می باشد و پس از عراقی ها مقام دوم گردشگران عرب را به تركیه دارند .
سعودی ها علاوه بر گردشگری اقدام به خرید املاك زیادی در تركیه كرده اند به طوری كه بیشتر ساكنان مجتمع های مسكونی استانبول را سعودی ها تشكیل می دهند و برخی دیگر از آنها نیز اقدام به خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری ویا خالی گذاشتن آن برای استفاده چند روز در سال كرده اند.
صدها سعودی مالك خانه های مستقل ، ویلاهای شیك در مناطق ساحل دریای سیاه، دریاچه سابنجا، بولو و دیگر مناطق گردشگری تركیه هستند. سعودی ها دومین گروه خارجی های عرب دارای املاك ومستغلات در تركیه به شمار می روند.
محمد حبیب سولوك، رئیس كمیسیون گردشگری، حمل و نقل و خدمات عمومی مجلس تركیه اعلام كرد كه طی سالهای اخیر علاقه مندی گردشگران عرب به تركیه رو به افزایش است.
خاورم** 1453*1049