لايه ‌نگاري قلعه سردار بوكان آغاز شد

مهاباد- ايرنا- سرپرست هيات كاوش قلعه سردار بوكان و رييس گروه پژوهش موزه ملي ايران گفت: لايه ‌نگاري قلعه سردار بوكان در ضلع جنوبي اين محوطه تاريخي آغاز شد.

'يوسف حسن زاده' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: قلعه سردار مثل ساير محوطه هايي كه در بافت و ساختار شهري قرار گرفته در دوره قاجار بنا به دستور حاكمان محلي به صورت توبره ريزي ساخته شده تا ارگ حكومتي حاكمان قاجار روي آن ساخته شود.
وي اضافه كرد: بر اساس مدارك موجود، استقرارهاي اين محوطه از دوره مفرغ شكل گرفته و استقرار در آن تا دوره قاجار كه ارگ حكومتي حاكمان بوكان بوده، تداوم داشته است.
حسن زاده هدف از انجام اين كاوش را مستند نگاري و مطالعه توالي استقراري اين محوطه از كهن‌ ترين لايه‌ها تا به امروز اعلام كرد و افزود: متاسفانه در سال هاي اخير تجاوزهاي متعددي با اهداف خيابان كشي، ساخت پاساژ و فضاهاي تجاري به عرصه اين محوطه تاريخي صورت گرفته است.
وي گفت: با مجوز صادر شده از سوي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري تهران، گروه كاوش و رييس گروه پژوهشي موزه ملي ميراث فرهنگي، برنامه كاوش و لايه نگاري آن تا اول مرداد ماه ادامه مي يابد و علاقه مندان مي توانند از ساعات 6 و 30 دقيقه تا 13 از كاوش ها بازديد كنند.
رييس گروه پژوهش موزه ملي ايران گفت: قلعه سردار بوكان در سال 1247 به نام قلعه تپه به شماره 570 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و اكنون در مركز شهر بوكان در استان آذربايجان غربي قرار دارد.
به گزارش ايرنا، قلعه سردار يا اَرگ بوكان در سال ۱۸۶۸ ميلادي و ۱۲۴۷ شمسي توسط 'عزيزخان مكري' سرداركل عساكر منصوره و فرمانده كل قواي ايران در حكومت ناصرالدين شاه قاجار بنا شد.
بخش‌هاي ديگر اين ساختمان توسط فرزندان و نوادگان او تكميل و گسترش يافته و بر روي تپهٔ تاريخي بنا نهاده شده است كه در طول زمان مكاني براي اجراي سياست‌هاي دولت‌ها بوده و در بين عشاير و طوايف كُرد اين قلعه از اعتبار خاصي برخوردار بوده است؛ ارتفاع اين ارگ از سطح زمين ۱۳ تا ۱۵ متر و طول آن ۳۰ متر است.
شهر باستاني بوكان در جنوب آذربايجان غربي قرار دارد و در داخل و اطراف شهر آثار باستاني فراواني كشف و به ثبت ملي رسيده است.
7510/3093/3072