تحولات غیرعادی بازار ارز تناسبی با واقعیات اقتصادی ندارد

تهران- ایرنا- بانك مركزی با انتشار اطلاعیه ای درباره تحولات اخیر بازار ارز و طلا توضیحاتی را ارائه و تاكید كرد كه تحولات غیرعادی اخیر تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی كشور ندارد.

به گزارش یكشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت در این اطلاعیه آمده است: بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود، تحولات اخیر در بازار ارز و طلا را كه عمدتاً ناشی از توطئه دشمنان كشور و در راستای ایجاد التهاب در اقتصاد و سلب آرامش روانی از مردم است به دقت زیرنظر دارد.
بانك مركزی در ادامه این اطلاعیه با تاكید بر اینكه این تحولات غیرعادی، تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی كشور ندارد، افزود: این بانك برنامه های مقتضی و رویكردهای جدیدی را كه در برنامه اعلامی رئیس كل جدید نیز آمده بود در دست تهیه دارد كه ظرف روزهای آینده عملیاتی كرده و اطلاع رسانی لازم را در این خصوص به عمل خواهد آورد.
به گزارش ایرنا، هیات دولت در جلسه روز سوم مردادماه «عبدالناصر همتی» را به عنوان رئیس كل جدید بانك مركزی برگزید.
همتی عصر روز شنبه در آیین معارفه رئیس كل جدید بانك مركزی با تاكید براینكه این بانك ستون اقتصاد كشور است، گفت: افزایش تاب آوری اقتصاد در مقابل دشمنان بسیار ضروری است.
وی تاكید كرد: «دشمنان با اعمال تحریم به دنبال از بین بردن سرمایه اجتماعی دولت و القای ضعف در اداره كشورند كه امیدواریم این تهدید را به فرصتی به اصلاح نظام بانكی تبدیل كنیم.»
رئیس كل جدید بانك مركزی تصریح كرد: وضعیت كنونی بازار ارز محصول ناترازی بانك مركزی و سردرگمی در سیاست های ارزی است.
وی ادامه داد: فقدان كنترل جریان نقدینگی، خلق نقدینگی در شبكه بانكی، نبود جایگزین مناسب برای ارز و سكه و طلا و ایجاد جو بدبینی در ذهن مردم نسبت به آینده، از برنامه های دشمنان است.
رئیس كل جدید بانك مركزی افزود: برنامه هایی را در این زمینه به رییس جمهوری ارایه كرده ام.
همتی گفت: تلاش من بر حفظ قدرت ارزی كشور و اعتبار بانك مركزی استوار خواهد بود. اصلاح ناترازی در شبكه بانكی، جلوگیری از بی انضباطی در نظام بانكی و مهار نقدینگی با ابزارهای پولی و بانكی نیز مورد تاكید است.
شبد**1953**9122