۷ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۹
کد خبر: 82984953
۰ نفر
نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

شهرری ـ ایرنا ـ سرایت مواد نفتی از مخازن و لوله های انتقال پالایشگاه تهران حیات شهروندان، زمین های كشاورزی، محیط زیست و گونه های جانوری باقرشهر در جنوب پایتخت را به مخاطره انداخته است.

باقرشهر در جنوب شهرری و در پایین دست پالایشگاه نفت تهران قراردارد كه به علت كمبود بارش ها طی سال های گذشته بیشتر آب موردنیاز كشاورزی آن از منابع زیرزمینی تامین می شود.

نشت نفت در زمین های كشاورزی جنوب پایتخت درحالی است كه در سال های گذشته آبیاری بخش هایی از زمین ها بویژه كشت سبزی و صیفی جات این منطقه با فاضلاب نیز خبرساز بوده است.

گزارش خبرنگار ایرنا حاكیست كه برخی پمپ های آب در مناطق پایین دست پالایشگاه اینك به جای آب، نفت یا آب آلوده به مواد نفتی را بالا می كشد و بعضی كشاورزان با ایجاد حوضچه، نفت را از آب جدا و با آب باقی مانده زمین ها را آبیاری می كنند.
پالایشگاه نفت تهران در شمال باقرشهر قرار دارد و سال 1347 تاسیس شده است.

خبرنگار ایرنا بعد از بازدید میدانی از زمین های كشاورزی منطقه باقرشهر متوجه زنگ خطر جدی برای سلامت افراد این منطقه شد؛ خشك شدن زمین های كشاورزی محدوده پالایشگاه، بیكاری كشاورزان و تولید محصولات آلوده به مواد نفتی از جمله مشكلات كشاورزان این منطقه است.

اهالی منطقه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گویند كه فرسودگی تانكرهای زیرزمینی ذخیره سوخت و نیز لوله های انتقال یا زواید تولید شده از پالایشگاه نفت خام سبب بروز آلودگی های نفتی شده است.
مسیر نهرهایی كه آب پمپاژ شده از چاه های عمیق را به زمین های كشاروزی هدایت می كند در اثر عبور آب آلوده به تركیبات نفتی به رنگ قهوه ای تیره و سیاه در آمده و این رنگ در نهرها قابل ردیابی است.
غلظت این تركیبات در نهرها به حدی است كه در نگاه اول تصور می شود این مواد سوختی است كه از چاه استخراج می شود ولی با این وجود برخی كشاورزان به علت كمبود آب و نیاز مبرم زمین های كشاورزی به آبیاری، همچنان از آب های آلوده زیر زمینی برای كشاروزی استفاده می كنند.

** خشك شدن زمین های كشاورزی
علی محمدی اهل باقرشهر و یكی كشاروزان اطرف پالایشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سال های اخیر مخازن ذخیره بنزین، گازوییل و در كل تولیدات پالایشگاه تهران به دلیل فرسودگی دچار نشتی شده كه آلودگی آب سفرهای زیرزمینی و در نتیجه زمین های كشاورزی اطرف را به دنبال دارد.
وی با بیان اینكه زمین های كشاورزی و دام های منطقه با آب چاه سیراب می شوند اظهارداشت: 80 درصد زمین های كشاروزی اطراف پالایشگاه به دلیل استفاده از آب های آلوده خشك شده و 20 درصد نیز آلوده است.
خبرنگار ایرنا كه در محل زمین های كشاورزی این فرد حضور داشت خشكی بخشی از زمین ها را مشاهده كرده اما قادر به تایید محدوده مورد ادعا نیست.
این كشاورز عنوان كرد: با وجود اینكه سلامت محصولات این كشاورزان توسط شبكه بهداشت تایید نمی شود ولی اقدام به فروش می كنند.

محمدی درباره جزییات نحوه استفاده از آب آلوده توسط برخی كشاورزیان توضیح داد: برخی كشاورزان، آب آلوده به مواد نفتی را پس از استحصال از چاه به داخل حوضچه مجزایی ریخته می ریزند و پس از ته نشین شدن،نفت را كه بالا می آید جمع و سپس از آب در مزارع كشاورزی استفاده می كنند.
وی همچنین مدعی شد كه مسئولان پالایشگاه به صورت هفتگی و گاه ماهانه نفت استصحال شده توسط كشاورزان را می خرند و به پالایشگاه انتقال می دهند.
محمدی اضافه كرد: درخت های كنار جوهای آب زمین های كشاورزی اطراف پالایشگاه در اثر عبور آب آلودگی به مواد نفتی خشك و هر از چند گاهی نیز این جو ها در اثر گرمای هوا آتش می گیرد و درختان را از بین می برد.

علی یزدی یكی دیگر از كشاورزان اطراف پالایشگاه نیز در ادامه به خبرنگار ایرنا گفت: آلودگی آب از سه سال گذشته به دلیل نشتی لوله های نفت آغاز شده و تاكنون چند هكتار از اراضی و باغ های اطراف پالایشگاه غیر قابل كشت شده اند.
وی با اشاره به اینكه پالایشگاه به هیچ عنوان درصدد تعمیر یا بازسازی لوله های انتقال و مخازن فرسوده نیست، عنوان كرد: اعتراضات ما به جایی نرسیده و فقط مسئولان پالایشگاه وعده خرید زمین های كشاورزی را به قیمتی كه خودشان تعیین می كنند داده اند.
یزدی كه می گوید دو چاه عمیق كشاورزی در این محدوده دارد ادامه داد: یكی از چاه های اصلی زمین های كشاورزی در اثر شدت آلودگی بلااستفاده شده، كیفیت آب چاه دیگر نیز بسیار پایین آمده و باعث خشكی درختان و زمین هایشان شده است.
وی ادامه داد: كشت اصلی ما سبزی و صیفی جات و تنها راه استفاده از آب نیز تصفیه ابتدایی آن ازطریق ایجاد دو حوضچه است كه به هیچ عنوان دلیل بر تمیزی و پاكی آب نیست.

** رفع تشنگی حیوانات باغ وحش با نفت
خبرنگار ایرنا در ادامه بازدید های میدانی از یك باغ وحش باقرشهر نیز متوجه آلودگی تنها منبع آب این باغ وحش شد و یكی از كارگران محل گفت: مخزن آب فضای سبز و آب آشامیدنی حیوانات باغ وحش بسیار آلوده است؛ وقتی در مخزن اصلی آب در كنار قفس اسب ها باز می شود بوی تند مواد نفتی به مشام می رسد.
وی ادامه داد: آب آلوده بسیاری از گل ها و درخت های باغ وحش را خشك كرده یا در حال خشك شدن است، این آب سلامت حیوانات باغ وحش را بشدت تهدید می كند.

** بی اطلاعی جهاد كشاورزی
این درحالی است كه مدیر جهاد كشاورزی شهرستان ری از آبیاری زمین های كشاورزی باقرشهر با نفت اظهار بی اطلاعی كرد و در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: كشاورزان باقرشهری تاكنون هیچگونه شكایتی در خصوص آلودگی آب به مواد نفتی در جهاد كشاورزی ثبت نكرده اند.
محمد عباسی با اشاره به اینكه ورود مواد نفتی به زمین های كشاورزی اجازه رشد به هیچگونه گیاهی را نمی دهد، اظهارداشت: كیفیت آب چاه های زمین های كشاورزی اطراف پالایشگاه اگر در حد بحرانی بود حتما كشاورزان منطقه به جهاد كشاورزی مراجعه می كردند.
وی در خصوص كیفیت محصولات كشاورزی زمین های اطراف پالایشگاه اظهار داشت: جهاد كشاورزی متولی تولید محصولات كشاورزی است، كیفیت و سلامت محصولات را باید شبكه بهداشت تایید كند.
عباسی ادامه داد: متولی آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی اداره محیط زیست است از همین رو در خصوص آلودگی چاه های باقرشهر نیز باید این اداره ورود كند.
وی تصریح كرد: اكنون پالایشگاه نفت تهران در حال خرید زمین های كشاروزی منطقه است كه بخش عمده زمین های كشاورزی منطقه توسط پالایشگاه خریداری شده و در آینده نزدیك در این منطقه كشاورزی انجام نمی شود.

** محیط زیست: زمین ها بشدت آلوده است
رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری با اشاره به اینكه آب های زیرزمینی باقرشهر بشدت آلوده به مواد نفتی شده است، گفت: پالایشگاه و شركت خطوط لوله مسئول اصلی این آلودگی ها هستند.
زهره عبادتی تاكید كرد: آلودگی تاثیرات بسیار بدی بر روی زمین های كشاورزی منطقه گذاشته است و باید هرچه سریعتر منبع آلودگی را پیدا و سپس با روش های علمی مختلف اقدام به پاك سازی آب و خاك منطقه كرد.
وی با اشاره به اینكه در سال های قبل نیز روستای قمصر بخش كهریزك دچار آلودگی ناشی از نشت لوله های پالایشگاه شده بود، عنوان كرد: چاه های آب كشاورزان پس از رفع آلودگی حتما باید بسته و در محل دیگر حفر شوند و همچنین برای پاك سازی خاك نیز باید خاك زمین های كشاورزی تعویض شود یا مدتی گیاهانی كه آلودگی را جذب می كنند در این زمین ها كشت مشود.
عبادتی ادامه داد: اداره محیط زیست شهرستان ری پیگیر موضوع آلودگی آب شرب و كشاروزی باقرشهر است و در آینده نیز جلسات متعددی با مسئولان پالایشگاه نفت تهران و فرمانداری برگزار می كند.

** تاسیسات نفت درصدد خرید زمین ها
تاسیسات نفت جنوب تهران واقع در باقرشهر شامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه تهران، منطقه سه گازرسانی كشور، شركت بهران و ایرانول می شود.
یكی از مسئولان تاسیسات نفت جنوب تهران كه خواست نامش در گزارش نوشته نشود به خبرنگار ایرنا گفت: زمین های اطراف پالایشگاه جزو منطقه تاسیستات نفتی و تمام چاه های حفر شده توسط كشاورزان در این محل نیز غیرمجاز است.
وی با بیان اینكه تمامی مخازن و لوله های داخل تاسیسات نفتی جنوب تهران به خاطر ایمنی محیط به طور مدام تست و نوسازی می شود عنوان كرد: منشا آلودگی آب های زیرزمین منطقه مشخص نیست و تاسیسات نفتی جنوب تهران در صدداست با همكاری اساتید دانشگاهی منشا آلودگی را شناسایی ند.
این مسئول كه امكان نفوذ مواد نفتی از لوله های انتقال دهنده نفت خام و مخازن ذخیره مواد نفتی را رد نكرد گفت: تاسیسات نفت جنوب تهران در راستای پاكسازی محیط اطراف، چاه های عمیق ویژه ای برای استحصال مواد نفتی حفر كرده و هرگونه مواد شیمیایی توسط این چاه ها جذب می شود.
وی امكان آلودگی آب های زیر زمینی در اماكن نفتی را امری بدیهی خواند و اظهارداشت: كشاورزی و حفر چاه آب در این مناطق ممنوع و تاسیسات نفت جنوب تهران به دنبال خرید زمین های كشاورزان منطقه است.
این مسئول تاسیسات نفت جنوب تهران عنوان كرد: بخش عمده ای از زمین های كشاورزی منطقه خریداری شده و خرید 16 هكتار باقی مانده نیز در مرحله نهایی قرار دارد.
وی در مورد علت اصلی آلودگی آب های زیرزمینی گفت: احتمال نشتی مخازن شركت ملی پخش فرآورده های نفتی و لوله های شركت خطوط لوله و مخابرات وجود دارد.
3218/6003/ 1008