۷ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۱
کد خبر: 82984793
۰ نفر
صادرات كالا از كردستان 100 درصد افزایش یافت

سنندج - ایرنا - مدیركل گمركات كردستان گفت: 635 هزار تُن كالا به ارزش 402 میلیون دلار در چهار ماه نخست امسال از این استان به خارج از كشور صادر شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی رشدی 100 درصدی داشته است.

بختیار رحمانی پور روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صادرات كالا از گمرك های كردستان از لحاظ ارزی نیز در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 78 درصد رشد نشان می دهد.
وی با اشاره به اینكه از مجموع كالاهای صادر شده، 372 هزار تن كالا به ارزش بیش از 209 میلیون دلار مربوط به صادرات گمركات استان بود، افزود: 262 هزار تن كالا به ارزش 192 میلیون دلار نیز اختصاص به صادرات اظهار شده در سایر گمركات كشور به مقصد عراق است كه از طریق گمرك باشماق به خارج از كشور صادر شد.
رحمانی پور از كسب رتبه 19 كشوری گمرك باشماق بین 107 گمرك كشور در بحث صادرات خبر داد و تاكید كرد: 98 درصد كل كالاهای صادراتی استان به كشور عراق است و سایر كالاها به ترتیب به مقصد كشورهای افغانستان، پاكستان، روسیه، رومانی و ارمنستان ترخیص می شود.
وی یادآور شد: محصولات كشاورزی به وزن 224 هزار تن و به ارزش 96 میلیون دلار بالاترین رقم كالاهای صادراتی را در سال جاری داشته كه به نسبت سال 96 از نظر وزنی 126 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 181 درصد افزایش دارد.
مدیركل گمركات كردستان گفت: در بخش صادرات محصولات كشاورزی، بالاترین ارزش مربوط به صادرات سبزی و نباتات با رقمی بیش از 38 میلیون دلار و به مقصد كشور عراق است.
رحمانی پور اظهار اضافه كرد: میوه های خوراكی به ارزش 25 میلیون دلار و گوساله نر پرواری با 20 میلیون دلار ارزش در رتبه های بعدی اقلام صادراتی كردستان قرار گرفته اند.
وی با بیان اینكه در بخش واردات هم مهمترین كالاهای وارداتی شامل ضایعات پلاستیك، ماشین آلات خط تولید و سوخت های معدنی است، افزود: ضایعات و مصنوعات پلاستیك به ارزش بیش از 38 میلیون دلار، طی چهار ماهه اول امسال و سال گذشته بالاترین ارزش را در بین كالاهای وارداتی به گمركات استان داشت.
مدیركل گمركات كردستان یادآور شد: در بین كشورهای هدف كالاهای وارداتی به استان، تركیه سهم 36 درصدی را داشته و سایر كالاها از كشورهای عراق، سوئیس، ایتالیا، آلمان، چین و هلند از طریق مرزهای استان به كشور وارد می شود.
رحمانی پور به كسب رتبه سوم گمرك باشماق در بین 56 گمرك كشور در بحث ترانزیت كالا اشاره كرد و اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاكنون 736 هزار تن كالا به ارزش حدود 1،5 میلیارد دلار از گمرك باشماق ترانزیت شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزی به ترتیب 54 و 11 درصد رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، مرز رسمی باشماق مریوان در كردستان یكی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم كردستان عراق به شمار می‌آید.
گمركات استان كردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه و شهر بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمركی ارائه می كند.
گمرك سیرانبند و باشماق از مرزهای گمركی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرك مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است؛ به طوریكه روزانه 12 میلیون دلار كالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود.
مرز سیرانبند بانه نیز دومین و نزدیك ترین مرز مشترك استان كردستان با منطقه شمال عراق است كه از حیث حجم صادرات كالا و شمار فعالان و شاغلان اقتصادی رتبه دوم بازارچه های این استان را به خود اختصاص داده است.
7355/9102