۷ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 82984665
۰ نفر
خاموشی ها و تنگناهای پرورش طیور استان مركزی

اراك - ایرنا - پرورش طیور از بخش های مهم در حوزه كشاورزی است كه در سال های اخیر مشكلات فراوانی را از جمله تامین نهاده ها و دارو و نوسانات در قیمت تمام شده تجربه كرده و در سال جاری خاموشی ها و تامین انرژی نیز به عنوان چالش دیگری برای شاغلان این بخش خودنمایی كرده است.

استان مركزی با تولید حدود 60 هزار تن گوشت مرغ، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 32 هزار تن تولید تخم مرغ جایگاه ویژه ای را در امنیت غذایی كشور و این استان دارد.
دست اندركاران حوزه انرژی می گویند كه تغییر شرایط اقلیمی و الگوی بارش ایران، كاهش تولید انرژی الكتریكی از طریق نیروگاه های آبی را در كشور به همراه داشته است كه با توجه به افزایش مصرف برق در فصل گرما برای جبران این كاهش وزارت نیرو خاموشی های 2 ساعته روزانه را برای مشتركان در دستور كار خود قرار داده است.
به گفته مدیرعامل شركت توزیع برق استان مركزی كسری انرژی الكتریكی در این استان 200 مگاوات است و اجرای برنامه خاموشی تنها راه حل در شرایط كنونی برای مدیریت منابع است.
وی افزود: واحدهای صنعتی، اداری، تولیدی و خدماتی باید به ژنراتور تجهیز شوند و با مدیریت كوتاه مدت از خسارت قطع برق جلوگیری كنند.
این در شرایطی است كه تولیدكنندگان مرغ و تخم مرغ استان مركزی با اجرایی شدن برنامه خاموشی با مشكلات جدی مواجه شده اند و نیاز است در سایه اطلاع رسانی دقیق خاموشی ها و آمادگی مرغداران، مشكلات به حداقل برسد.
مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مركزی در این خصوص گفت: به روز رسانی واحدهای مرغداری و حذف سامانه باز و پنجره موجب شده كه مرغداری ها برای تامین نور و هوا از طریق لامپ و سیستم هواساز اقدام كنند كه با قطع برق روشنایی و تهویه هوا با مشكل جدی مواجه می شود.
داود عزیزنیا افزود: ژنراتورهای موجود در واحدهای پرورش مرغ برای تامین یك تا 2 ساعت انرژی در طول ماه تهیه شده است و برای استفاده روزانه مناسب نیست و شاغلان این بخش توان تهیه تجهیزات برقی قوی را نیز در شرایط اقتصادی كنونی ندارند.
وی ادامه داد: قطع برق ناگهانی واحدهای پرورش مرغ تخمگذار را با شوك مواجه كرده و كاهش تولید را سبب می شود و ادامه این روند با توجه به افزایش قیمت نهاده ها و برخی مشكلات اقتصادی دیگر این صنعت را به ورشكستگی می رساند.
مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مركزی یاد آور شد: تولیدكنندگان مرغ و تخم مرغ همواره با مشكلات فراوانی از جمله كمبود نقدینگی، نوسان قیمت نهاده ها، پایین بودن قیمت عرضه محصولات نسبت به بهای تمام شده تولید روبه رو بوده اند و خاموشی ها نیز مشكلات جدیدی را برای شاغلان این بخش ایجاد كرده است.
عزیز نیا توضیح داد: نور كافی یكی از عوامل مهم در تولید واحدهای پرورش تخم مرغ است و این واحدها برای تكمیل سیكل تولید باید روزانه 17 ساعت نور دهی را داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه ژنراتورهای موجود در این واحدها توان كافی برای تامین 2 ساعت برق در روز را ندارند، كیفیت كار در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار استان افت كرده و افت تولید تخم مرغ رخ داده است.
مدیرعامل تعاونی مرغداران تخمگذار استان مركزی افزود: خاموشی های بی برنامه سبب شده كه نظام نوردهی و هوارسانی در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار دچار اختلال شود و این مهم مرغ ها را از چرخه تخمگذاری خارج می كند كه برای بازگشت دوباره طیور به تولید حداقل 20 روز زمان نیاز است و مرغداران خسارت زیادی را از این بابت متحمل می شوند.
وی گفت: اعلام برنامه خاموشی ها برای صنعت مرغ تخمگذار حیاتی است و شاغلان این بخش باید با اطلاع از زمان قطع برق فرصت كافی برای جلوگیری از خسارات داشته باشند.
مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مركزی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت ژنراتور تولید برق در بازار و ناتوانی اقتصادی مرغداران در خریداری این تجهیزات نیاز است برای جلوگیری از بروز مشكلات و كاهش تولید تسهیلات و یارانه در اختیار تولیدكنندگان قرار گیرد.
عزیزی نیا تجهیز واحدهای مرغداری به پنل های خورشیدی برای تهیه انرژی را از دیگر راهكارهای رفع مشكل برق این واحدها دانست و گفت: مساعدت دولت با مرغداران برای استقرار پنل خورشیدی ضمن تامین برق نیاز واحدهای پرورش مرغ، آلودگی زیست محیطی نیز ندارد و با ذخیره حجم مناسب انرژی نگرانی های مرغداران برطرف می شود.
یكی از تولیدكنندگان جوجه یك روزه در استان مركزی نیز در این زمینه عنوان كرد: با توجه به حساسیت های مراحل تولید 2 دستگاه ژنراتور برق اضطراری در این واحد وجود دارد.
حسینقلی لطفی افزود: با وجود استقرار ژنراتور، احتمال روشن نشدن این تجهیزات برای تامین برق اضطراری دغدغه ای جدی است و اگر چنین اتفاقی تنها برای مدت 10 تا 20 دقیقه رخ دهد ضرر و زیان جبران ناپذیری به این واحد تولیدی وارد می شود.
وی توضیح داد: اعلام زمان دقیق خاموشی ها به واحدهای تولیدی طیور خواسته مهم مرغداران استان مركزی است و بی برنامگی در قطع برق استرس زیادی را به مرغداران وارد می كند.
این تولید كننده جوجه یك روزه در استان مركزی افزود: در صورت اعلام زمان خاموشی ها تولیدكننده پیش از قطع جریان برق آمادگی كامل دارد و این مهم می تواند خسارت های جدی را پیشگیری كند.
لطفی عنوان كرد: شرایط اقلیمی ایران برای كوتاه مدت تغییر نكرده بنابراین نیاز است دولت برنامه اساسی و زیربنایی برای تامین برق صنعت طیور داشته باشد و در این راستا نصب پنل های خورشیدی در واحدهای مرغداری سرمایه گذاری صحیح و منطقی است و می طلبد حمایت لازم صورت بگیرد.
وی ادامه داد: مشكلات اقتصادی مرغداران و مراحل اداری پیچیده امكان نصب پنل خورشیدی در واحدهای تولید مرغ و تخم مرغ استان را با محدودیت مواجه كرده و اینجاست كه دولت باید با مداخله بهنگام خود به كمك صنعت طیور بیاید و برای امنیت غذایی و اقتصاد این حوزه حمایت اصولی از مرغداران داشته باشد.
این تولیدكننده جوجه یك روزه استان مركزی گفت: نصب پنل خورشیدی در واحدهای مرغداری ذخیره مطمئن برق را دارد و با نصب كنتورهای 2 طرفه دولت می تواند در شرایط اضطراری از برق ذخیره شده مازاد این پنل ها در جبران كسری انرژی الكتریكی مدد بگیرد.
مدیرعامل یكی از واحدهای تولیدی مرغ گوشتی استان مركزی نیز در این خصوص گفت: پرورش مرغ گوشتی از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است و به منظور كنترل شرایط محیطی در سامانه تولید بسته تهویه، دما و رطوبت به ویژه در فصول گرم سال نقش حیاتی دارد.
علی اكبر حیدری افزود: دسترسی به هوای كافی و متعادل تامین انرژی مورد نیاز پرنده، خروج گازهای مضر، كنترل سرما و گرما و رطوبت نبض تولید در صنعت پرورش طیور است و قطع بی برنامه و مكرر برق در تابستان امسال و توقف سیستم های دان خوری، آبخوری و تهویه خسارات جبران ناپذیری را وارد می كند.
وی ادامه داد: قطع برق در تابستان به سرعت موجب تغییر دمای سالن پرورش شده و گرما، استرس زیادی را به طیور وارد می كند كه این مشكل به علاوه كاهش مصرف دان موجب بروز تلفات در سطح وسیع می شود.
این تولیدكننده مرغ گوشتی استان مركزی افزود: نوسانات انرزی الكتریكی و استرس گرمایی در طیور زمینه بروز انواع بیماری ها، كاهش سیستم ایمنی بدن پرنده را در پی دارد.
حیدری گفت: اگرچه واحدهای مرغداری های استان مركزی تجهیزات برق اضطراری دارند اما، برای تامین سوخت آن مشكلاتی عدیده ای را تحمل می كنند و نیاز است قطع برق در واحدهای مرغداری حذف شود و یا با برنامه ای اصولی و منطقی باشد.
این تولیدكننده مرغ گوشتی استان مركزی خاطر نشان كرد: اداره توزیع برق با فروش انشعاب به مرغداری ها موظف به تامین انرژی مورد نیاز این واحدها در طول دوره پرورش است و در صورت قطعی برق و بروز خسارت بایستی تمامی زیان احتمالی مرغدار توسط وزارت نیرو پرداخت شود.
مدیر امور طیور سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی نیز در این خصوص گفت: 750 واحد مرغ گوشتی و تخمگذار در این استان فعال است كه سالانه 60 هزار تن گوشت و 32 هزار تن تخم مرغ تولید می كنند.
مجید آذر افزود: استان مركزی با تولید این محصولات رتبه یازدهم را در زمینه تولید گوشت مرغ و رتبه نهم را در تولید تخم مرغ دارد.
وی ادامه داد: نبود نقدینگی و ثبات قیمت نهاده ها در بازار و وجود واسطه ها از مهمترین مشكلات واحدهای پرورش طیور در استان مركزی است.
مدیر امور طیور سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی گفت: با به روز رسانی واحدهای پرورش مرغ و تغییر سامانه باز در این واحدها به سامانه بسته، هوادهی و نور با دستگاه های مدرن برقی انجام می شود و قطع ناگهانی انرژی الكتریكی شوك بزرگی برای این صنعت است.
آذر افزود: واحدهای پرورش طیور برای جلوگیری از بروز مشكلات و خسارت های احتمالی در هنگام قطع برق باید از ژنراتورهای برق اضطراری بهره مند شوند كه برخی از این واحدها به دلیل مشكلات اقتصادی اقدام به تهیه ژنراتورهای ضعیف كرده اند كه پاسخگو نیست.
معاون سلامت اداره كل دامپزشكی استان مركزی نیز در این خصوص گفت: تجهیزات برق اضطراری از الزامات اداره كل دامپزشكی استان برای صدور پروانه واحدهای مرغداری است و در هنگام صدور مجوز جوجه ریزی واحدهای پرورش طیور باید از ژنراتور برق اضطراری فعال برخوردار باشند.
محمد فتاحی افزود: ماهانه مجوز 2 میلیون و 800 هزار قطعه جوجه ریزی برای واحدهای مرغداری استان مركزی صادر می شود و در هنگام صدور این مجوزها ژنراتور این واحدها واحدهای مورد بررسی اداره كل دامپزشكی استان مركزی قرار می گیرد.
معاون سلامت اداره كل دامپزشكی استان مركزی خاطر نشان كرد: واحدهای فاقد ژنراتور برق اضطراری در هنگام خاموشی با مشكلاتی از جمله قطع سیسیتم تامین آب، پخش دان و از كار افتادن سیستم هوادهی و هواكش های سالن مواجه می شوند كه این مهم در سنین بالای پرورش در طیور گوشتی و همچنین در واحدهای تخمگذار علاوه بر ضرر و زیان های اقتصادی سنگین، مشكلات بهداشتی عدیده ای را برای این واحدها به همراه دارد.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان مركزی نیز در این خصوص گفت: تجهیز واحدهای پرورش مرغ، گاوداری ها و نانوایی ها به ژنراتور برق اضطراری از جمله عوامل مهم در صدور پروانه بهره برداری از این واحدها است.
محمد اله داد افزود: تجهیزات برق اضطراری این واحدها باید به گونه ای باشد كه بتواند حداقل انرژی الكتریكی روزانه 2 تا سه ساعت را تولید كند و خرید پنل خورشیدی نیز در شرایط كنونی با توجه به هزینه های بالا صرفه اقتصادی برای مرغداری ها ندارد.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان مركزی خاطر نشان كرد: اعلام دقیق جدول خاموشی ها به مرغداران به منظور جلوگیری از بروز مشكل در دستور كار است.
اله داد یاد آور شد: 950 مگاوات مصرف روزانه برق استان مركزی است و با احتساب خاموشی ها اكنون 850 مگاوات برق مصرف می شود و انتظار است مردم در صرفه جویی بیش از پیش كوشا باشند.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام هواشناسی این استان جبهه هوای گرم تا پایان هفته جاری به دلیل بادهای شرقی در استان مركزی حاكم است و اگر صرفه جویی لحاظ نشود ساعات خاموشی استان مركزی افزایش خواهد داشت.
مدیرعامل شركت توزیع برق استان مركزی داد یادآور شد: ارزیابی مصارف برق دستگاه های اجرایی این استان از 10 تیرماه جاری آغاز شده و تا پایان فصل تابستان نیز ادامه دارد و ارزیابان این شركت نحوه مصرف نهادهای مختلف را رصد می كنند.
اله داد اضافه كرد: زمان اوج مصرف دستگاه های اجرایی از ساعت 11 صبح تا 15 عصر است و ارزیابان در این ساعات با مراجعه به ساختمان های اداری و بانك ها شاخص های عملكرد مدیریت پیك بار را رصد می كنند.
اله داد تصریح كرد: در این مدت برخی از نهادهای استان مركزی عملكرد مناسبی نداشته اند و فهرستی از دستگاه های سهل انگار تهیه و به استانداری مركزی برای قطع برق داده شده است.
وی گفت: شركت توزیع برق استان مركزی جدولی از خاموشی احتمالی روزانه در این استان تهیه كرده كه شهروندان در صورت اطلاع از آن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شركت توزیع نیروی برق این استان به آدرس www.mpedc.ir مراجعه كنند.
حدود 700 هزار مشترك برق در استان مركزی وجود دارد كه برق آنان از 16 هزار دستگاه ترانسفورماتور، 20 هزار كیلومتر شبكه و 45 پست فوق توزیع تامین می شود.
استان مركزی با دارا بودن 12 شهرستان دارای بیش از یك میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است.
1955/6013/