راه نجات اقتصاد كشور با حمایت از كارآفرینی ممكن است

كرمان - ایرنا - معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: راه نجات كشور در شرایط جنگ اقتصادی كنونی كه دشمن به راه انداخته با حمایت از كارآفرینان ممكن است و اگر تقویت این حوزه نادیده گرفته شود مشكلات بیشتری ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، نصرالله بازوند روز شنبه در دوازدهمین جشنواره تجلیل از كارآفرینان برتر استان كرمان از فقدان فرهنگ و فرهنگسازی كه از نوآوری و خلاقیت حمایت كند، ضعف تعهد سازمانی در جامعه كار، نبود فرایند گسترده و فراگیر كارآفرینی و تخصیص ندادن منابع كافی به عنوان موانع موجود بر سر راه كارآفرینان كشور نام برد .
وی اظهار داشت: متاسفانه منابع به دست كارآفرینان واقعی نمی رسد زیرا گروهی با استفاده از ضوابط تسهیلات كارآفرینی را جذب می كنند و معوقات بانكی هم مربوط به افراد سوء استفاده گر است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: زمان و انرژی كافی برای رفع موانع كارآفرینان در كشور صرف نشده است و یك كارآفرین برای دیدار با یك مدیر ماهها زمان صرف می كند و این مشكلات در جامعه مشهود است.
بازوند افزود: مدیران دستگاه های دولتی باید به سراغ كارآفرینان بروند و برای رفع موانع آنها اقدام كنند زیرا با كارآفرینی می توان بدون دغدغه اشتغالزایی پایدار را توسعه داد.
وی با اشاره به اینكه فقدان مهارت یكی از دهها موانع پیش روی كارآفرینی است، اظهار داشت :رفع مشكلات كارآفرینان نیازمند همت دولت، كارگران، نمایندگان دولت، بانك ها و فرهنگ سازی توسط رسانه ها در جامعه است و با این اتحاد می توان موانع سر راه تولید و كسب و كار را برداشت.
**برنامه ریزی اقتصادی دولت پس از تحریم های آمریكا
بازوند افزود: دولت دوازدهم برنامه ریزی اقتصادی خوبی پس از تحریم های آمریكا و در شرایط فعلی كشور داشته و در این زمینه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برنامه ای منسجم در 9 بند به برای حمایت از تولید و اشتغال دولت و مجلس ارائه كرده است.
به گفته بازوند نباید تحت تاثیر مشكلاتی كه دشمن ایجاد كرده، در هدف گذاری اشتغال سال های 97 و 98 خللی ایجاد شود چرا كه این وزارت برنامه ها را بر اساس شرایط تحریم ها ترمیم كرده است.
وی گفت: شناسایی حفظ و نگهداشت استعدادهای انسانی، كشف استعدادهای سخت افزاری و نرم افزاری و ایجاد رابطه بین استعدادهای انسانی و محیطی و جغرافیایی، استعدادهای بالقوه و بالفعل منابع انسانی، تقویت فعالیت نوآورانه و استفاده از ظرفیت كارآفرینی جزو برنامه هایی است كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای مقابله با تحریم ها تعریف كرده است.
معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تصریح كرد: حفظ اشتغال موجود اولویت نخست دولت است زیرا با استفاده از روش های كشت و محصولات جایگزین می توان با كمترین مصرف آب تولیدات و صادرات را افزایش داد.
**وجود 300هزار شغل در بخش كشاورزی كرمان
وی گفت: استان كرمان با چالش كم آبی و اضافه برداشت بیش از 110 درصدی از منابع آبی روبرو است و این در حالیست كه 300 هزار شغل در بخش كشاورزی این استان وجود دارد.
بازوند افزود: زیرساخت ها با آموزش های موجود در استان كرمان هماهنگ نیست زیرا رشته های دانشگاهی باید به سمت ظرفیت های استان از جمله افزایش گیاهان دارویی، توسعه كشت گلخانه ای، مداخله در ارتقای بهره وری معادن خصوصی برود و آموزش های لازم در این حوزه ها كافی نیست.
** ضرورت گسترش ظرفیت بخش خدمات در استان كرمان
وی تاكید كرد: با توجه به مشكل كم آبی، در بخش خدمات استان كرمان برنامه مناسبی وجود ندارد و باید حوزه گردشگری را توسعه و گسترش داد زیرا محبوبیت جاذبه های این استان بین گردشگران خارجی بسیار است.
معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: كمبود هتل های پیشرفته در استان كرمان مشهود است و باید به سمت بومی گرایی و ساختار سازی رفت زیرا در كشور تنها الفاظ عوض می شود اما از ساختار مناسبی استفاده نمی شود.
بازوند اضافه كرد: خدمات دانش بنیان در استان كرمان با داشتن 32 رسته، حدود 450 هزار نفر و 70 درصد اشتغال ایجاد شده را به خود اختصاص داده است لذا باید این رسته ها را حفظ، تقویت و حمایت كرد.
وی گفت: در برنامه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی 10 رسته جدید با كمك كارشناسان در این استان شناسایی شده است كه این رسته ها می تواند 70 هزار شغل جدید مستقیم و 50 هزار شغل غیر مستقیم ایجاد كند.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ، گردشگری و صنایع دستی با محوریت طبیعت و دستبافت ها، كشت گلخانه ای، مدیریت تولید، فناوری اطلاعات فرآوری گیاهان دارویی، كشت زعفران، حنا و زیر تولید فرآوری پسته، خرما، حمل و نقل و ترافیك، تولید گردو، سنگ های تزیینی و قالی بافی را از جمله این رسته ها برشمرد كه می توانند 70 هزار شغل جدید ایجاد كنند.
وی گفت: نداشتن تناسب آموزش عالی و آموزشگاهی با اشتغال استان كرمان مشهود است زیرا 40 درصد از دانشجویان این استان در رشته های علوم انسانی مشغول تحصیل هستند و بیشترین آمار بیكاری بین فارغ التحصیلان این رشته ها است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: رشته فنی و مهندسی 30 درصد از تحصیلكرده های این استان را به خود تخصیص می دهد ، اما تركیب نامناسبی دارد زیرا میزان تحصیلكردگان برای اشتغال در معادن باید افرایش یابد و رشته ها تحصیلی این استان سمت و سوی معادن معطوف شود.
وی اظهار داشت: بیش از 30 درصد اشتغال استان كرمان در حوزه كشاوری است اما تنها 6 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های استان در رشته كشاورزی مشغول تحصیل هستند و رشته های تحصیلی متناسب با كشاورزی استان هم تعریف نشده است .
بازوند گفت: آموزش های مهارتی در استان كرمان حوزه های مراقبت و زیبایی، صنایع پوشاك و فناوری اطلاعات بیش از 50 درصد مراكز فنی حرفه ای را به خود اختصاص داده است و برای جذب آنها مشاغل خرد و خانگی پاسخگو نیست و لذا مهارت های مورد نیاز استان كرمان در آموزش ها جایگاه مناسبی ندارد.
به گفته بازوند اتاق بازرگانی و اتاق تعاون می توانند نیازهای مهارتی را شناسایی و از طریق استانداری كرمان ابلاغ كنند زیرا آموزش های فنی و حرفه ای باید به سمت نیاز بازار پیش برود.
دوازدهمین جشنواره تجلیل از كارآفرینان برتر استان كرمان روز شنبه با حضور سرپرست استانداری كرمان و مدیران دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و كارآفرینان در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی این استان برگزار و از كارآفرینان بخشهای مختلف این استان تقدیر شد .
7420/ 5054