راه نجات كشور حمايت از كارآفريني است

كرمان - ايرنا - معاون توسعه، مديريت و منابع انساني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: راه نجات كشور در شرايط جنگ اقتصادي كنوني كه دشمن به راه انداخته با حمايت از كارآفرينان ممكن است و اگر تقويت اين حوزه ناديده گرفته شود مشكلات بيشتري ايجاد خواهد شد.

به گزارش ايرنا، نصرالله بازوند روز شنبه در دوازدهمين جشنواره تجليل از كارآفرينان برتر استان كرمان از فقدان فرهنگ و فرهنگسازي كه از نوآوري و خلاقيت حمايت كند، ضعف تعهد سازماني در جامعه كار، نبود فرايند گسترده و فراگير كارآفريني و تخصيص ندادن منابع كافي به عنوان موانع موجود بر سر راه كارآفرينان كشور نام برد .
وي اظهار داشت: متاسفانه منابع به دست كارآفرينان واقعي نمي رسد زيرا گروهي با استفاده از ضوابط تسهيلات كارآفريني را جذب مي كنند و معوقات بانكي هم مربوط به افراد سوء استفاده گر است.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: زمان و انرژي كافي براي رفع موانع كارآفرينان در كشور صرف نشده است و يك كارآفرين براي ديدار با يك مدير ماهها زمان صرف مي كند و اين مشكلات در جامعه مشهود است.
بازوند افزود: مديران دستگاه هاي دولتي بايد به سراغ كارآفرينان بروند و براي رفع موانع آنها اقدام كنند زيرا با كارآفريني مي توان بدون دغدغه اشتغالزايي پايدار را توسعه داد.
وي با اشاره به اينكه فقدان مهارت يكي از دهها موانع پيش روي كارآفريني است، اظهار داشت :رفع مشكلات كارآفرينان نيازمند همت دولت، كارگران، نمايندگان دولت، بانك ها و فرهنگ سازي توسط رسانه ها در جامعه است و با اين اتحاد مي توان موانع سر راه توليد و كسب و كار را برداشت.
**برنامه ريزي اقتصادي دولت پس از تحريم هاي آمريكا
بازوند افزود: دولت دوازدهم برنامه ريزي اقتصادي خوبي پس از تحريم هاي آمريكا و در شرايط فعلي كشور داشته و در اين زمينه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي برنامه اي منسجم در 9 بند به براي حمايت از توليد و اشتغال دولت و مجلس ارائه كرده است.
به گفته بازوند نبايد تحت تاثير مشكلاتي كه دشمن ايجاد كرده، در هدف گذاري اشتغال سال هاي 97 و 98 خللي ايجاد شود چرا كه اين وزارت برنامه ها را بر اساس شرايط تحريم ها ترميم كرده است.
وي گفت: شناسايي حفظ و نگهداشت استعدادهاي انساني، كشف استعدادهاي سخت افزاري و نرم افزاري و ايجاد رابطه بين استعدادهاي انساني و محيطي و جغرافيايي، استعدادهاي بالقوه و بالفعل منابع انساني، تقويت فعاليت نوآورانه و استفاده از ظرفيت كارآفريني جزو برنامه هايي است كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي براي مقابله با تحريم ها تعريف كرده است.
معاون توسعه، مديريت و منابع انساني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تصريح كرد: حفظ اشتغال موجود اولويت نخست دولت است زيرا با استفاده از روش هاي كشت و محصولات جايگزين مي توان با كمترين مصرف آب توليدات و صادرات را افزايش داد.
**وجود 300هزار شغل در بخش كشاورزي كرمان
وي گفت: استان كرمان با چالش كم آبي و اضافه برداشت بيش از 110 درصدي از منابع آبي روبرو است و اين در حاليست كه 300 هزار شغل در بخش كشاورزي اين استان وجود دارد.
بازوند افزود: زيرساخت ها با آموزش هاي موجود در استان كرمان هماهنگ نيست زيرا رشته هاي دانشگاهي بايد به سمت ظرفيت هاي استان از جمله افزايش گياهان دارويي، توسعه كشت گلخانه اي، مداخله در ارتقاي بهره وري معادن خصوصي برود و آموزش هاي لازم در اين حوزه ها كافي نيست.
** ضرورت گسترش ظرفيت بخش خدمات در استان كرمان
وي تاكيد كرد: با توجه به مشكل كم آبي، در بخش خدمات استان كرمان برنامه مناسبي وجود ندارد و بايد حوزه گردشگري را توسعه و گسترش داد زيرا محبوبيت جاذبه هاي اين استان بين گردشگران خارجي بسيار است.
معاون توسعه، مديريت و منابع انساني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: كمبود هتل هاي پيشرفته در استان كرمان مشهود است و بايد به سمت بومي گرايي و ساختار سازي رفت زيرا در كشور تنها الفاظ عوض مي شود اما از ساختار مناسبي استفاده نمي شود.
بازوند اضافه كرد: خدمات دانش بنيان در استان كرمان با داشتن 32 رسته، حدود 450 هزار نفر و 70 درصد اشتغال ايجاد شده را به خود اختصاص داده است لذا بايد اين رسته ها را حفظ، تقويت و حمايت كرد.
وي گفت: در برنامه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي 10 رسته جديد با كمك كارشناسان در اين استان شناسايي شده است كه اين رسته ها مي تواند 70 هزار شغل جديد مستقيم و 50 هزار شغل غير مستقيم ايجاد كند.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ، گردشگري و صنايع دستي با محوريت طبيعت و دستبافت ها، كشت گلخانه اي، مديريت توليد، فناوري اطلاعات فرآوري گياهان دارويي، كشت زعفران، حنا و زير توليد فرآوري پسته، خرما، حمل و نقل و ترافيك، توليد گردو، سنگ هاي تزييني و قالي بافي را از جمله اين رسته ها برشمرد كه مي توانند 70 هزار شغل جديد ايجاد كنند.
وي گفت: نداشتن تناسب آموزش عالي و آموزشگاهي با اشتغال استان كرمان مشهود است زيرا 40 درصد از دانشجويان اين استان در رشته هاي علوم انساني مشغول تحصيل هستند و بيشترين آمار بيكاري بين فارغ التحصيلان اين رشته ها است.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: رشته فني و مهندسي 30 درصد از تحصيلكرده هاي اين استان را به خود تخصيص مي دهد ، اما تركيب نامناسبي دارد زيرا ميزان تحصيلكردگان براي اشتغال در معادن بايد افرايش يابد و رشته ها تحصيلي اين استان سمت و سوي معادن معطوف شود.
وي اظهار داشت: بيش از 30 درصد اشتغال استان كرمان در حوزه كشاوري است اما تنها 6 درصد از فارغ التحصيلان دانشگاه هاي استان در رشته كشاورزي مشغول تحصيل هستند و رشته هاي تحصيلي متناسب با كشاورزي استان هم تعريف نشده است .
بازوند گفت: آموزش هاي مهارتي در استان كرمان حوزه هاي مراقبت و زيبايي، صنايع پوشاك و فناوري اطلاعات بيش از 50 درصد مراكز فني حرفه اي را به خود اختصاص داده است و براي جذب آنها مشاغل خرد و خانگي پاسخگو نيست و لذا مهارت هاي مورد نياز استان كرمان در آموزش ها جايگاه مناسبي ندارد.
به گفته بازوند اتاق بازرگاني و اتاق تعاون مي توانند نيازهاي مهارتي را شناسايي و از طريق استانداري كرمان ابلاغ كنند زيرا آموزش هاي فني و حرفه اي بايد به سمت نياز بازار پيش برود.
دوازدهمين جشنواره تجليل از كارآفرينان برتر استان كرمان روز شنبه با حضور سرپرست استانداري كرمان و مديران دستگاه هاي اجرايي، بخش خصوصي و كارآفرينان در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اين استان برگزار و از كارآفرينان بخشهاي مختلف اين استان تقدير شد .
7420/ 5054