115 ميليون دلار كالاي غير نفتي از گمرك آستارا صادر شد

آستارا - ايرنا - مديركل گمرك آستارا گفت: 254 هزار تن كالاي غيرنفتي به ارزش 115 ميليون دلار در چهار ماه نخست امسال از گمرك اين شهرستان به خارج از كشور صادر و 72 هزار تن كالا به ارزش 63 ميليون دلار وارد شد.

رسول اميدي روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : بيشتر اين كالاها محصولات كشاورزي، شيميايي، معدني و فلزي، مواد غذايي، پلاستيكي، سيمان، گچ، شوينده، پارچه، صنايع دستي، فرش و موكت، پوشاك و كيف و كفش بوده و به جمهوري آذربايجان، گرجستان و روسيه صادر شده است.
وي افزود: صادرات كالاي غيرنفتي در چهار ماه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 154درصد و از لحاظ ارزش اقتصادي 118 درصد افزايش يافته است.
وي ميزان حمل و نقل خارجي ورودي را در مدت ياد شده، 24 هزار تن كالا به ارزش 80 ميليون دلار عنوان و اضافه كرد: بيشتر كالاهاي وارداتي شامل لوازم چوبي، فراورده هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، شمش آهن، مس، پشم شيشه و ورق آهن بوده و از كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين به تركيه، عراق و امارت متحده عربي حمل شده است.
اميدي ادامه داد: ميزان حمل و نقل خارجي خروجي در چهار ماه گذشته، 93 هزار تن كالا شامل لوازم برقي، خودروي سواري، مبل، ماشين آلات، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، ظروف شيشه اي، پوشاك، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي به ارزش 436 ميليون دلار بوده و از گمرك آستارا به جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين حمل شده است.
مديركل گمرك آستارا بيان كرد: در مدت ياد شده 41 تن كالا به ارزش 43 هزار دلار در قالب تجارت چمداني از گمرك آستارا به خارج از كشور و اغلب به جمهوري آذربايجان صادر شد و بيشتر آنها مواد غذايي، پلاستيكي و محصولات كشاورزي بوده است.
اميدي شمار تردد كنندگان از مرز اين شهرستان در چهار ماه نخست امسال را 328 هزار و 469 نفر ذكر و بيان كرد: نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددكنندگان خروجي 29 درصد و ورودي 34 درصد افزايش داشته است.
او درآمد عمومي گمرك آستارا را در چهار ماه گذشته 240 ميليارد و 236 ميليون ريال اعلام و بيان كرد: اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 92 درصد افزايش داشته است.
اداره كل گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعي كالا، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، حمل و نقل داخلي و خارجي، صدور موافقت نامه تجارت بين المللي و برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد ايران است و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
7105 / 7124 /6030