43 هزار نفر ساعت آموزش در شهرستان قشم ارائه شد

قشم - ایرنا - رئیس مركز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم گفت: در چهار ماه نخست امسال 43 هزار و 540 نفر ساعت آموزش در مراكز مختلف فنی و حرفه ای این شهرستان برای 212 نفر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، محسن ناصری روز شنبه در بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی قشم افزود: سال گذشته نیز 296 هزار و 62 نفر ساعت آموزش در مراكز ثابت، روستایی، واحد های صنعتی و آموزشگاه های آزاد این شهرستان برای یك هزار و 11 نفر برگزار شد.
وی با اشاره به افزایش 30 درصدی دوره های سال گذشته نسبت به سال 1395، افزود: این آموزش ها در پنج حوزه برق، مكانیك، تاسیسات، الكترونیك و هتلداری به متقاضیان ارائه شد.
رئیس مركز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم تصریح كرد: همچنین در 2 سال گذشته 959 نفر در رشته صنایع ساختمان در آزمون های ادواری شركت كردند و تعیین صلاحیت شدند.
وی اظهار داشت: سال گذشته 57 هزار و 862 نفر ساعت آموزش در مراكز روستایی، 153 هزار و 310 نفر ساعت در مراكز ثابت و 22 هزار و 731 نفر ساعت در مراكز صنعتی به مردم ارائه شد.
ناصری بیان داشت: همچنین 10 آموزشگاه آزاد در شهر قشم فعالیت می كنند كه در سال گذشته 69 هزار و 161 ساعت و در چهار ماه گذشته سال جاری نیز هشت هزار و 967 نفر ساعت در رشته های آرایشگری، خیاطی، رایانه كار و غواصی آموزش ارائه دادند.

** آموزش 3773 نفر با همكاری سازمان منطقه آزاد قشم
وی اذعان داشت: در سال 1394 تفاهم نامه ای بین مركز فنی و حرفه ای قشم و سازمان منطقه آزاد منعقد شد كه بر اساس آن تا پایان سال 1396، تعداد 3 هزار و 773 نفر در دوره های آموزشی این مركز شركت كردند.
رئیس مركز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم با اشاره به اینكه 50 درصد هزینه این آموزش ها توسط سازمان منطقه آزاد تأمین شد، افزود: در این راستا 638 هزار و 18 نفرساعت آموزش به متقاضیان ارائه شد.
وی در ادامه گفت: در سال 1397نیز با توجه به نیاز كشور برنامه های مختلفی برای فارغ التحصیلان دانشگاه در نظر گرفته شد كه تقویت طرح كارورزی با مشاركت واحدهای های تولیدی برای به كار گیری این افراد از جمله آن است.
ناصری با بیان اینكه هر شركت تولیدی پس از 6 ماه می تواند درباره جذب این نیروها تصمیم گیری كند، اذعان داشت: دولت مزایایی از جمله معافیت های مختلف در بخش های حق بیمه كارفرما و مالیات برای شركت هایی كه این افراد را به كار بگیرند، در نظر گرفته است.
وی افزود: طرح ایران مهارت نیز ویژه دانش آموزان با همكاری آموزش و پرورش در رشته های برق صنعتی، ساختمان و خودرو تعریف شد و هم اینك در حال اجراست.
رئیس مركز آموزش فنی و حرفه ای قشم ادامه داد: همچنین افراد می توانند با گذراندن آموزش های لازم در هر یك از اصناف مورد علاقه خود، در آزمون های ادواری مدارك فنی و حرفه ای شركت و مدرك خود را دریافت كنند.

** نیازسنجی سال 1397 انجام شد
وی گفت: برای مشخص شدن فعالیت های مركز آموزش فنی و حرفه ای قشم در سال جاری، از شوراهای شهر و روستا، دهیاری ها، ارگان های دولتی و مراكز صنعتی و تولیدی نیاز سنجی به عمل آمد تا مشخص شود مناطق مختلف به چه تخصص هایی نیاز دارند.
ناصری بیان داشت: در این نیاز سنجی مشخص شد كه آموزش رشته هایی چون لوله كشی، راهنمای گردشگری محلی و بومی، پرورش قارچ و میگو، بسته بندی مواد غذایی، خیاطی، كیف دوزی، راسته دوزی و لباس بندری در اولویت نیازهای شهرستان قشم است.
6 مرداد ماه به عنوان روز ملی ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای و كارآفرینی نامگذاری شده است.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارك با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.
7500

سرخط اخبار استان‌ها