۶ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 82983588
۰ نفر
استیضاح كرباسیان در كمیسیون اقتصادی بررسی می شود

تهران- ایرنا- تقاضای استیضاح مسعود كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی سه شنبه این هفته در كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا و بر اساس دستور هفتگی كمیسیون های تخصصی مجلس، اعضای كمیسیون اقتصادی در جلسه عصر سه شنبه این هفته خود، استیضاح مسعود كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی را رسیدگی می كنند.
علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش از این از ارائه تقاضای استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیات رییسه در 16 محور خبر داد.
وی از مهم ترین محورهای این استیضاح را ناتوانایی در تدوین و اعمال سیاست‌های اقتصادی و مالی، ناتوانی در اداره امور اقتصادی، اعمال نكردن تكالیف قانونی در حوزه فعالیت‌های بانكی، اجرا نشدن برنامه‌های اعلامی در زمان اخذ رای اعتماد از مجلس، فقدان تدبیر لازم در سازماندهی اقتصادی، عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی به نحوی كه بیشترین فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی و اقشار كم درآمد وارد می‌شود، بی توجهی به اقتصاد مقاومتی اعلام كرد.
وی از دیگر محورهای این استیضاح را عدم تدوین و اجرای سیاست‌های اقتصادی مناسب در حمایت از تولید داخلی، ناتوانایی در مردمی‌سازی اقتصاد و تقویت توان تولید ملی، عدم توانایی در شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد، عدم توانایی در افزایش ثروت عمومی، عدم مشاركت فعال در تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی، اقتصادی و مالی، عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه، گمرك، مالیات، بیمه و خزانه‌داری، عدم نظارت مالی صحیح بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی كشور و عدم برنامه‌ریزی صحیح جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بی‌توجهی به آن عنوان كرد.
همچنین براساس دستور هفتگی مجلس، اعضای كمیسیون اقتصادی در جلسه عصرفردا - یكشنبه - این كمیسیون لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی و لایحه اصلاح مبارزه با قاچاق كالا و ارز را بررسی می كنند.

**روابط ایران با كشورهای مختلف با حضور سفیران ایران در این كشورها بررسی می شود
اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز فردا نشست مشتركی با اعضای كمیسیون انرژی در مورد مسائل مرتبط با شركت های نفتی سرمایه گذار در جمهوری اسلامی ایران برگزار می كنند.
اعضای این كمیسیون همچنین روابط ایران با كشورهای تركیه، آذربایجان، تركمنستان، سوریه، ونزوئلا و باكو را با حضور سفیران ایران در این كشورها در جلسه روز یكشنبه خود بررسی می كنند.
بررسی روابط ایران با نروژ، سوئد، اسپانیا، چین،ژاپن، روسیه، آفریقای جنوبی، هلند، اتریش، آلمان و انگلیس با حضور سفیران ایران در این كشورها در جلسه روز دوشنبه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی انجام می شود.
روابط ایران با عراق،پاكستان، افغانستان نیز با حضور سفیران این كشورها در جلسه روز سه شنبه این كمیسیون رسیدگی می شود.
سیام**9121 **1336