۶ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۶
کد خبر: 82983576
۰ نفر
بازار كرمان در محاصره مال ها

كرمان - ايرنا - روزنامه پيام ما استان كرمان در شماره امروز خود با چاپ گزارش 'بازار كرمان در محاصره مال ها' به ساخت 2 پروژه گودال خشت مال ها و سيتي سنتر وكيل در حريم بازار تاريخي كرمان پرداخته است.

در اين گزارش آمده است: بازار تاريخي كرمان با چالش ساخت سيتي سنتر وكيل كرمان در كنار خود دست و پنجه نرم مي كند، رقابتي نابرابر ميان آهن و بتن در مقابل ديوار و سقف آجري بازار.
بازار كرمان كه به عنوان بزرگ ترين راسته بازار ايران در سال 80 ثبت ملي شده در دوره تيموريان بخشي از آن ساخته شد و در دوران بعد بخش‌ هاي ديگر آن كامل شد و حالا يكي از با ارزش ترين بناهاي تاريخي كرمان و ايران محسوب مي شود.
به خصوص كه اين بازار بزرگ و البته تقريباً فرسوده، مجموعه‌ هاي بي ‌نظيري همچون حمام گنجعليخان، حمام وكيل، حمام ابراهيم ‌خان، كاروانسراي هندوها، مدرسه حياتي، مدرسه ابراهيم‌ خان و چندين بناي ارزشمند ديگر را در داخل خود جاي داده است.
اگرچه در دولت تدبير و اميد توجه به بازار كرمان بيش از پيش شده و تلاش‌هاي زيادي در اين دولت براي مرمت بازار تاريخي كرمان صورت گرفته اما ساخت 2 پروژه بزرگ سيتي سنتر وكيل و گودال خشت مال ها و تعرض به حريم بازار مي تواند اين تلاش ‌ها را بي ‌اثر كند.
آغاز عمليات ساخت اين پروژه‌ ها، به خصوص سيتي سنتر وكيل، در حريم بازار كرمان اعتراض گسترده بسياري از دوستداران و كارشناسان ميراث فرهنگي را برانگيخت.
گرچه صحبتي هايي از عدم صدور مجوز ميراث فرهنگي براي ساخت اين سيتي سنتر در محافل گفته مي شود اما حميد روحي، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي كرمان در گفت و گو با پيام ما از حساسيت سازمان ميراث فرهنگي در قبال اين پروژه خبر داده و گفت: براي صدور مجوز از سازمان ميراث فرهنگي بررسي هاي دقيقي انجام شده است.
به گفته وي بعد از تحويل طرح به سازمان ميراث فرهنگي ارتفاع اين سازه كه قرار بود بيش از 20 متر باشد به 14 متر تقليل داده شد.
روحي همچنين تاكيد كرد: در طرح ارائه شده نماي اين ساختمان از شيشه و آلومينيوم بود كه با بررسي هاي كارشناسان ميراث تصميم بر اين شد تا نماي آن اجري باشد و طرح نماي آن نيز به پيمانكار ابلاغ شد و اين طرح در حال اجرا است.
معاون ميراث فرهنگي استان كرمان در جواب به اين سئوال كه آيا چنين سازه آهني براي ثبت جهاني بازار كرمان مشكل ايجاد نمي كند گفت: من كارشناس يونسكو نيستم كه تشخيص بدهم چه بنايي واجد ارزش تاريخي است يا خير ولي اين امكان وجود دارد كه براي ثبت جهاني هر اثري ايرادي گرفته شود كه اين مساله براي بازار كرمان نيز صادق است.
اين در حالي است كه پروژه گودال خشت مال ها يكي ديگر از پروژه هاي در حال اجرا در بافت تاريخي كرمان و نزديك به بازار كرمان و ميدان ارگ است كه به نوعي در عرصه و حريم بازار تاريخي كرمان به شمار مي‌رود.
ارديبهشت سال 91 بود كه اسماعيل نجار استاندار وقت كرمان از احياي پروژه گودال خشت مال پس از 50 سال با اعتبار 300 ميليارد تومان خبر داد، با اين حال عمليات اجرايي اين پروژه از سال 94 كليد خورد.
**دوستداران ميراث نگران تر از هميشه
گرچه اين بنا با مجوز سازمان ميراث فرهنگي آغاز به كار كرده و به گفته مسئولان ضوابط آثار تاريخي در ساخت آن رعايت شده اما ابراهيمي فعال ميراث فرهنگي معتقد است اين سيتي سنتر در عرصه حريم فني، منظري كيفي و حتي ارتفاعي كه هميشه مسئولان از آن صحبت مي‌ كنند، قرار گرفته است كه تنها يك معجزه مي تواند اين قسمت از بافت تاريخي كرمان را نجات دهد.
7420/ 5054