40 واحد صنفي در آستارا مشمول حذف يا تخفيف جريمه بيمه شدند

آستارا - ايرنا - سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا گفت: 40 واحد صنفي، توليدي و صنعتي با حمايت و معرفي اين اداره به بيمه تامين اجتماعي، مشمول حذف يا تخفيف جرائم بيمه شدند و از متضرر شدن يا تعطيلي احتمالي آنها جلوگيري به عمل آمد.

محسن آهني روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: اين واحدها به علت تاخير در پرداخت حق بيمه يا ارائه فهرست بيمه شدگان، توسط اداره تامين اجتماعي مشمول جريمه شده بودند و حمايت از اينگونه اصناف، انگيزه فعاليت اقتصادي را در آنها افزايش مي دهد.
وي بيان كرد: امسال 62 متقاضي تسهيلات اشتغال در سامانه كارا وزارت صنعت، معدن و تجارت نام نويسي كرده اند و تاكنون 13 نفر آنها براي دريافت حدود 40 ميليارد ريال تسهيلات به بانك ها معرفي شده اند و با جذب اين تسهيلات و توسعه كار آنها، براي 40 نفر شغل ايجاد خواهد شد.
آهني ادامه داد: پرونده 32 متقاضي ديگر تسهيلات نيز در كارگروه استاني در حال رسيدگي است و بعد از تصويب و تاييد نهايي، به معرفي آنها به بانك ها براي دريافت تسهيلات اقدام خواهد شد.
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا گفت: سامانه كارا فرصت خوبي براي اشتغال، توليد و رفع بيكاري فراهم كرده اما برخي از مشاغل پايدار و رايج در جامعه نظير ماشين شويي و آرايشگري در آن تعريف نشده است و در صورت افزودن اين گونه مشاغل، امكان بهره مندي صنوف بيشتر از وام فراهم خواهد شد.
آهني افزود: بازرسان ما نوسانات قيمت ها و روند داد و ستد در بازار را بررسي و رصد مي كنند و علاوه بر حمايت از بازاريان، با موارد معدود تخلف برخورد مي شود و صاحبان رسانه و افراد تاثيرگذار در افكار عمومي، به خصوص در شهرستان مرزي آستارا بايد با همراهي و القاي اميد، از التهاب آفريني اجتناب كنند.
او ادامه داد: ميزان بازرسي ماموران اداره صنعت، معدن و تجارت از بازار اين شهرستان در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 53 درصد و تعداد پرونده هاي تشكيل شده 45 درصد افزايش يافته است.
وي بيان كرد: در مدت ياد شده پنج هزار و 344 بار از اصناف، بازرسي و 206 گشت مستقل و 61 گشت مشترك با ماموران ادارات فرمانداري، نيروي انتظامي، تعزيرات حكومتي، شبكه بهداشت و درمان، دامپزشكي، جهاد كشاورزي و اتاق اصناف اجرا شده است.
آهني گفت: نتيجه بازرسي ها و گشت ها تشكيل 201 پرونده تخلف صنفي، 11 پرونده قاچاق كالا، كشف 880 قلم لوازم بهداشتي و آرايشي خارجي، 110 پاكت سيگار خارجي، 195 بسته تنقلاب و 40 بطري آب ميوه غيرمجاز بوده و پرونده هاي تخلف به تعزيرات حكومتي ارسال شده است.
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال 2 هزار و 210 بار از نانوايي ها بازرسي شده و بعد از نمونه برداري و احراز تخلفات بهداشتي، كم فروشي و افزودن جوش شيرين، 30 پرونده تخلف تشكيل و به تعزيرات حكومتي ارسال شده است.
وي در خصوص روش تشخيص كالاهاي خارجي غيرمجاز، گفت: نبود بارنامه و مجوز گمرك براي كالاهاي خارجي، مويد قاچاق بودن آنهاست و به منظور تامين امنيت اجتماعي و بهداشتي، با خريد و فروش اين قبيل كالاهاي غيرمجاز مقابله مي شود.
شهرستان مرزي ببندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد و از حدود پنج هزار واحد صنفي فعال، يك هزار و 500 واحد در بازار ساحلي و گردشگرپذير آن داير است.
7124 /6030