صرفه جویی 25 درصدی برای تامین آب در پاییز اجتناب ناپذیر است

اصفهان - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان گفت: ساكنان این استان با صرفه جویی حداقل 25 درصد در بخش مصرف خانگی، شرایط تامین آب در ماه های مهر، آبان و آذر را فراهم كنند.

حسن ساسانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: كاهش منابع آبی و میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود به حدی است كه از هم اینك باید به فكر تامین آب برای فصل پاییز باشیم.
وی میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود را 297 میلیون متر مكعب اعلام كرد و گفت: پارسال در چنین روزهایی بدون آب رها شده برای كشت كشاورزان و باغداران شرق و غرب استان، 360 میلیون متر مكعب آب در مخزن سد وجود داشت.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان ادامه داد: میزان آب ورودی فعلی به سد زاینده رود 9.7 متر مكعب بر ثانیه است و حدود 2 و نیم برابر آن یعنی معادل 27.7 متر مكعب بر ثانیه آب از سد خارج می شود.
او تصریح كرد: ذخیره دراز مدت سد زاینده رود 960 میلیون متر مكعب است كه وضعیت كنونی در مقایسه با بلند مدت بیش از 70 درصد كاهش داشته است.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به مقادیر بارشها در سرچشمه اصلی زاینده رود، گفت: از ابتدای سال آبی جاری (مهر96) تاكنون 753 میلی متر بارش در این مناطق گزارش شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 46 درصد كاهش داشته است.
ساسانی با اشاره به تجمع جمعی از باغداران و كشاورزان اصفهان در روزهای گذشته با هدف رسیدگی به وضعیت حقابه خود، افزود: شركت آب منطقه ای اصفهان درخواستهای این افراد را بارها به مسئولان وزارت نیرو منتقل كرده است، اما ذكر این نكته ضروری است كه هرگونه تخصیص آب و افزایش میزان خروجی از سد، باید با تصمیم و اعلام شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود باشد.
به گزارش ایرنا، زاینده رود در دهه اخیر بدلیل خشكسالی های متوالی، تراكم جمعیت و افزایش برداشت به یك رودخانه فصلی تبدیل شده است به گونه ای كه در پائین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشكی مواجه می شود.
میزان بارش ها و آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود بیانگر شرایط نامطلوب در فلات مركزی ایران بویژه استان اصفهان است.
خشكسالی امسال كشور در 70 سال اخیر بی سابقه توصیف شده است.
خشكسالی اكنون 90 درصد از وسعت استان اصفهان را فرا گرفته است.
سد زاینده رود در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد متر مكعب آب به بهره برداری رسید.
ت / 6020 / 6022