۳ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 82981304
۰ نفر
نوبخت: درخواست كناره گیری كردم، رییس جمهوری نپذیرفت

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاكید بر اینكه «اكنون وقت تسویه حساب سیاسی نیست»، گفت: برای اینكه دست رئیس جمهوری برای ترمیم كابینه باز باشد، داوطلبانه درخواست كردم از همه مسئولیت های دولت كناره گیری كنم اما هنوز نتوانسته ام ایشان را قانع كنم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز چهارشنبه در حاشیه نشست دولت در جمع خبرنگاران افزود: «مردم را دوست دارم و علاقه مندم اكنون كه بودن من نمی تواند با این همه زحمت، نفعی به مردم برساند شاید بیرون رفتنم از دولت بتواند كمك كند.»
سخنگوی دولت در ادامه به نابسامانی های بازار ارز و مشكلاتی كه برای مردم به وجود آمد اشاره كرد و گفت: انتظار و مطالبه مردم این است كه وضعیت اقتصادی بویژه بازار ارز بهبود یابد.
نوبخت اظهار داشت: عده ای این موضوع بهبود بازار ارز را با ترمیم و تغییر كابینه و تیم اقتصادی دولت همراه دانستند اما واقعیت این است كه موضوع ارز با سازمان برنامه و بودجه ارتباطی ندارد؛ با این حال ترجیح دادم برای اینكه زمینه اصلاح و بهبود در كابینه پیش آید و دست رییس جمهوری باز باشد داوطلبانه درخواست كناره گیری كنم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد واكنش هایی كه این كناره گیری به همراه داشته است، افزود: «عده ای گفتند كه چنین اقدامی فداكاری است و برخی دیگر اعلام كردند برای تسویه حساب سیاسی، فضاسازی شده است.
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: اكنون بیش از هر چیزی باید نگران مردم و وضعیت اقتصادی كشور باشیم؛ نظام با فشارهای خارجی مواجه است و وقت تسویه حساب سیاسی نیست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: لحظه شماری می كنم كه بتوانم همه مسائل را واگذار كرده و بعنوان یك معلم در كلاس دانشگاه حضور یابم تا بار مسئولیت های مختلف از جمله پردخت های جاری، عمرانی، یارانه و .. از دوشم برداشته شود.
نوبخت ادامه داد: «برای حالت های مختلف برجام و تحریم برنامه داریم؛ آنچه كه سازمان مدیریت و برنامه ریزی وظیفه دارد، انجام می دهد؛ با این حال برای باز كردن دست رئیس جمهوری، یك در هزار اگر امكان تسریع و كمك به انجام امور شود، آمادگی دارم با همه وجود و هرچه سریعتر از دولت كنار روم.»
وی تاكید كرد: «هیچ وابستگی به حضور در دولت ندارم، جز اینكه بار سنگینی روی دوشم احسساس می كنم؛ بسیاری چیزها اكنون بر ما حرام است و باید به خاطر این مسئولیت آنها را انجام دهیم.»
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: «برخی از رقبای سیاسی اگر رضای خدا را در نظر نمی گیرند، به خاطر مردم هم شده بدانند كه اكنون وقت تسویه حساب نیست.»
نوبخت افزود: «با این حال بنده مرتب به رئیس جمهوری درخواست كناره گیری را گفتم؛ البته امیدوارم آنچه كه تصمیم مقتصی است گرفته شود؛ متاسفانه ایشان هر زمان كه اظهارنظر كرده اند در حضور یا غیاب بنده، نشان از درك عمیق و محبت هایی است كه بیش از 30 سال من را می شناسند و از روحیات و سلوك اجتماعی من باخبرند.»
رئیس سازمان برنامه و بودجه به سخنان برخی سیاسیون درباره این سازمان اشاره كرد و گفت: از سخنان یكی از شخصیت ها كه گفته شده «كسی به این سازمان برود كه استقلال نظر داشته باشد»، تعجب كردم.»
معاون رئیس جمهوری یادآورشد: طبق اصل 126 قانون اساسی، سازمان برنامه و بودجه از اختیارات خاص رئیس جمهوری است؛ رئیس این سازمان با دیگر معاونت ها متفاوت است؛ اگر قرار بر استقلال باشد باید كار دیگری از دولت و این مسئولیت انتظار داشته باشیم.»
نوبخت خاطرنشان ساخت: «نتوانسته ام آقای رئیس جمهوری را (به كناره گیری ام) قانع كنم.
وی در ادامه با بیان اینكه «از طرفی اصرار و فشار برای ترك این مسئولیت، یك فرصت طلبی تلقی می شود كه در این شرایط سخت برخی خواسته اند عافیت طلبی كنند»، این اشعار را خواند:
ما را ز كوی باده فروشان گزیر نیست/ تا باده در خم است همینجا نشسته ایم
طفل زمان فشرد چو پروانه ام به مشت/جرم دمی كه بر سر گلها نشسته ایم

** روحانی تعهدات خود به مردم را می داند
سخنگوی دولت با بیان اینكه كمتر از یك سال است كه این كابینه و آقای روحانی با رای گسترده مردم كار را شروع كرده است، گفت: رئیس جمهوری خود را در برابر مردم متعهد می داند؛ بیش از هر كسی تعهدهایی كه به مردم داده را می شناسد.
نوبخت افزود: رئیس جمهوری آنچه برای مردم بهتر و به مصلحت نظام باشد را فراموش نخواهد كرد.

** فاز دوم پرداخت مطالبات بازنشستگان
نوبخت همچنین از پرداخت مطالبات بازنشستگان بابت پاداش های آخر خدمت خبر داد و افزود: پیش از این، پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان از تیرماه امسال شروع و 1.2 میلیارد تومان پرداخت شد.
وی ادامه داد: پرداخت های بازنشستگان دانشگاه ها و دیگر دستگاه ها از این ماه آغاز می شود و امیدورایم در ماه های آینده همه این نوع مطالبات را پرداخت كنیم.
نوبخت اظهار داشت: بنابر این در ماه جاری علاوه بر اینكه مطالبات بازنشستگان فرهنگی پرداخت می شود، دانشگاهیان و سایر دستگاه ها نیز پاداش بازنشستگی خود را دریافت می كنند تا در چند ماه به تدریج این مطالبات را تسویه كنیم.

** 110 نفر شامل مصوبه ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی تاثیر ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان در دولت نیز گفت: براساس آنچه امروز گزارش شد، نزدیك به 110 نفر مشمول این قانون می شوند؛ اگر این مصوبه به تصویب شورای نگهبان برسد و قانون شود، به طور قطع آن را با دقت اجرا خواهیم كرد.
وی ادامه داد: همه تلاش دولت این است كه برای جوانان شغل ایجاد شود؛ گرچه با این 110 نفر مشكل اشتغال جوانان حل نمی شود؛ به همین جهت برای بیش از یك میلیون فرصت شغلی خودمان را آماده كرده ایم.
نوبخت اظهار داشت: در بهار امسال 711 هزار نفر وارد بازار كار شدند و حدود 44 هزار نفر از تعداد بیكاران كشور كاهش یافت اما همچنان سه میلیون و 200 هزار جوان بیكار در كشور وجود دارد.

** نقش بازار ثانویه در نوسانات بازار سكه و ارز
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش كه «چرا ایجاد بازار ثانویه نتوانسته است تاثیری در نوسانات بازار سكه و ارز ایفا كند؟»، گفت: امروز بعد از انتصاب رئیس كل جدید بانك مركزی مقرر شد در نخستین جلسه ستاد اقتصادی دولت، گزارش بانك مركزی برای چگونگی مهار و تنظیم بازار ارز و واقعی كردن قیمت سكه و دلار ارایه شود.
وی ابراز امیدواری كرد رئیس كل بانك مركزی در این شرایط حساس با سیاست های جدید و مناسب بر این مسئولیت فایق آید.

** اجرای برجام، پیش شرط مذاكره با آمریكا
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد مواضع اخیر آمریكا گفت: «ما با وجود آنكه همواره دیوار بلند بی اعتمادی را مطرح می كردیم، مدت ها با آمریكایی ها وارد مذاكره شدیم و وزیر امور خارجه ما با وزیر امور خارجه آنها مذاكره داشت؛ نتیجه آن مذاكرات به «برجام» ختم شد و در اجرای برجام، همه مجامع بین المللی و به ویژه آژانس بین المللی انرژی اتمی، 11 بار اعلام كرده كه تهران آنچه با واشنگتن و سایر كشورهای اروپایی توافق كرد را انجام می دهد؛ آمریكایی ها بودند كه از این توافق بیرون آمدند و پیمان شكنی كردند.»
سخنگوی دولت اظهار داشت: «اگر بگویند ما با این آدم های پیمان شكن كه با تعهدات قبلی وفادار نیستند مذاكره كنیم، به طور قطع هیچ عقل سلیمی این را تائید نمی كند و ملت نیز به ما این اجازه را نمی دهد».
نوبخت گفت: «اگر آمریكا می خواهد حسن نظر نشان دهد، بر پیمان قبلی پایبند باشد، آن را اجرا كند و نشان دهد اگر مذاكره كند، طبق آنچه كه توافق نهایی شد عمل می شود؛ آن وقت تصمیم دیگری گرفته می شود».
وی ادامه داد: اینكه در شرایط كنونی آمریكایی ها پیمان قبلی خود را نادیده گرفته و می گویند دوباره مذاكره كنیم، امری غیرمنطقی است.
معاون رئیس جمهوری افزود: آمریكایی ها اگر با پیام های اخیر می خواهند پیام مثبت دهند، باید برگردند و دقیقا آنچه در برجام بود را اجرا كنند تا ملت ایران اطمینان حاصل كند آنها به آنچه می گویند متعهدند؛ آن موقع تصمیم مناسب اتخاذ خواهد شد.
اقتصام** 9189** 2023