6.4 ميليارد ريال تسهيلات به عشاير نقده اختصاص يافت

اروميه- ايرنا- مدير امور عشاير نقده گفت: 6 ميليارد و 400 ميليون ريال تسهيلات بانكي در سال جاري براي پايداري شغلي، مقابله با خشكسالي، توليد گوشت قرمز و علوفه مورد نياز دام هاي عشاير شهرستان اختصاص يافته و اين رقم نسبت به سال گذشته بيش از چهار برابر شده است.

بهروز قنبري روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه اين رقم در سال گذشته يك ميليارد و 500 ميليون ريال بوده است، بيان كرد: متقاضيان در حال معرفي به بانك هاي عامل هستند تا بتوانند از اين تسهيلات بهره لازم را ببرند.
وي ادامه داد: اين تسهيلات در 2 نوع شامل ' تسهيلات چهار درصدي از محل خشكسالي با بازپرداخت پنج ساله ' با اعتبار 700 ميليون ريال و ' تسهيلات 10 درصدي سرمايه در گردش با بازپرداخت يكساله و قابل تمديد به سه سال ' به عشاير پرداخت مي شود و معرفي متقاضيان به بانك هاي عامل در زمان حاضر ادامه دارد.
وي افزود: همچنين 750 ميليون ريال تسهيلات بانكي با بهره چهار درصدي از طريق صندوق خرد زنان عشايري با بازپرداخت پنج ساله در اختيار اين افراد قرار مي گيرد.
مدير امور عشاير نقده ادامه داد: همچنين 30 نفر از متقاضيان تسهيلات اشتغال پايدار روستايي از طريق سامانه كارا به بانك هاي عامل معرفي شده اند و براي اين افراد 6 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.
قنبري گفت: عشاير نقده 112 هزار و 500 راس واحد دامي دارند كه 2 هزار و 500 واحد از اين دام ها، دام بزرگ و مابقي دام كوچك هستند.
وي با اشاره به اينكه يكهزار و 250 خانوار عشايري در نقده وجود دارد، اظهار كرد: پنج هزار و 800 نفر جمعيت عشايري اين شهرستان است كه در 55 روستا به صورت متفرقه و در 12 روستا به صورت ثابت زندگي مي كنند.
به گزارش ايرنا آذربايجان غربي سومين استان كشور از نظر جمعيت عشايري است و بر اساس آخرين سرشماري، 15 هزار و 599 خانوار عشايري با جمعيتي بالغ بر 104 هزار نفر در اين استان زندگي مي كنند و 3.5 درصد جمعيت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشاير استان 10 ايل و 22 طايفه مستقل بوده و 336 روستاي آذربايجان غربي نيز ويژه عشاير است.
2 ميليون و 670 هزار هكتار اراضي مرتعي در اين استان وجود دارد كه از اين مقدار يك ميليون و 600 هزار هكتار با 59 درصد تحت پوشش عشاير استان است.
شهرستان 125 هزار نفري نقده يكي از شهرهاي جنوبي آذربايجان غربي بوده و در فاصله حدود 80 كيلومتري جنوب ‌شرق اروميه واقع شده ‌است و رتبه چهارم را از نظر جمعيت عشاير در استان دارد.
8135/2093