۳ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۶
کد خبر: 82981162
۰ نفر
هجدهمین سكان دار بانك مركزی را بشناسیم

تهران- ایرنا- سكان هدایت بانك مركزی به عنوان سیاستگذار پولی و ارزی كشور به «عبدالناصر همتی» 61 ساله سپرده شد تا در آستانه اعمال تحریم های آمریكا و نوسان های پیش آمده در بهای ارز و سكه، بازار پولی كشور را از تلاطم نجات دهد.

هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه صبح امروز(چهارشنبه) به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس كل جدید بانك مركزی رای اعتماد داد و از خدمات و تلاش های ولی الله سیف در دوران تصدی ریاست بانك مركزی تقدیر كرد.
رئیس جمهوری در این جلسه، اعتماد قاطع دولت به همتی را به عنوان رئیس كل بانك مركزی به ایشان تبریك گفت و افزود: همتی فردی تحصیل‌كرده، آگاه و دارای تجربه های ارزنده در بانك و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، اصلاح نظام بانكی، سیاست‌های مالی، پولی و بهبود روابط بانكی با دنیا و توسعه پیمان‌های پولی دو جانبه، حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی را از اولویت‌های رئیس كل جدید بانك مركزی دانست و همه اعضای دولت را به همكاری با ایشان توصیه كرد.
رئیس جمهوری با تشكر از سیف، او را مدیری بسیار سالم و ارزشمند دانست كه با جدیت تمام سیاست‌های دولت را اجرا می‌كرد.
روحانی ایستادگی در برابر مؤسسه های مالی، اعتباری غیرمجاز كه به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده‌مند شدن آنها منجر شد را از خدمات ارزنده دوره مدیریت سیف دانست.
به گزارش ایرنا، ولی اله سیف كه از مردادماه 1392 و نخستین روزهای عمر دولت تدبیر و امید ریاست كل بانك مركزی را عهده دار شده بود، اینك كلید ساختمان شیشه ای میرداماد را به همتی می سپارد.
همتی كه كارنامه بلندی در صنعت بیمه دارد و از وی به عنوان پدر بیمه خصوصی ایران یاد می شود، پنجشنبه 21 تیرماه امسال در پكن رونوشت استوارنامه خود را به وزارت امور خارجه چین تقدیم و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز كرد.
بااین حال امروز با تصمیم هیات دولت، همتی بار دیگر به بازار بانكی كشور بازگشت؛ جایی كه تا پیش از قبولی دوباره ریاست كل بیمه مركزی، سالها به عنوان مدیرعامل بانك سینا و بانك ملی ایران به عنوان بزرگترین بانك دولتی كشور حضور داشت.
طبق قانون، رییس كل بانك مركزی با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی، تایید مجمع عمومی بانك مركزی و تصویب در هیات دولت و در نهایت با حكم رئیس جمهوری انتخاب می شود؛ رویه ای كه پیش از این برای انتخاب سیف نیز طی شده بود.
همتی دكترای اقتصاد دارد و استاد دانشگاه تهران است؛ از سال های 1373 تا 1385 به مدت 12 سال ریاست بیمه مركزی ایران را برعهده داشت و یكسال پس از روی كار آمدن دولت نهم، به بانك خصوصی سینا رفت كه وابسته به بنیاد مستضعفان است و به مدت هفت سال مدیرعاملی آنجا را برعهده گرفت.
در مهرماه 1392 و با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید، به مدیرعاملی بانك ملی ایران رسید اما در بهار سال 1395 و زمانی كه به دلیل انتشار و رسانه ای شدن فیش های نجومی در صنعت بیمه، مدیرعامل بیمه مركزی ایران استعفا كرد، به پیشنهاد وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی، خردادماه آن سال بار دیگر به صنعت بیمه بازگشت و با تصویب هیات دولت مدیرعامل بیمه مركزی شد.
همتی، تالیف ها و پژوهش های بسیاری در حوزه اقتصاد دارد كه مهمترین آنها كتاب «اقتصاد كلان، مقدمه‌ای بر سیاست‌های پولی و مالی» است و «توسعه اقتصادی»، «مشكلات اقتصادی جهان سوم» و «اقتصاد نفت» نیز دیگر تالیفات وی به شمار می رود.
وی در مدت 2 سال و طی دومین دوره حضور خود در بیمه مركزی به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه، تلاش كرد جلوی رقابت های ناسالم در این صنعت را بگیرد، فعالیت شركت ها در رشته های زیانده بیمه ای را انسجام ببخشد و با تعیین نرخ پایه، به نرخ شكنی های غیرفنی در رشته های زیان دهی چون شخص ثالث پایان دهد.
تخصصی كردن رشته بیمه عمر از سایر رشته های بیمه ای و تلاش برای توسعه ضریب نفوذ صنعت بیمه با توسعه بیمه عمر و نیز تخصصی كردن رشته های این صنعت با پایان دادن به صدور مجوز فعالیت شركت های جدید بیمه در رشته های مختلط از دیگر دستاوردهای وی در دوره 2 ساله حضور در بیمه مركزی به شمار می رود.
بانك مركزی ایران در 18 مرداد 1339 تاسیس شد و وظیفه آن حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی كشور، انتشار اسكناس و ضرب سكه‌های فلزی رایج كشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج كشور، تنظیم‌كننده نظام پولی و اعتباری كشور، نظارت بر بانك‌ها و موسسه های اعتباری است.
این بانك در عمر 58 ساله خود 17 رییس كل به ترتیب ابراهیم كاشانی، علی اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسن علی مهران، یوسف خوش كیش، محمدعلی مولوی، علی رضا نوبری، سیدمحسن نوربخش، مجید قاسمی، سیدمحمدحسین عادلی، محمدجواد وهاجی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی و ولی الله سیف را دیده است و باید دید كه این بار رئیس كل هجدهم با چه تدبیری خود را در تاریخ نظام بانكی ماندگار خواهد كرد.
اكنون كه نظام بانكی و پولی كشور با مشكلات عدیده ای چون نقدینگی بالا، صورت های مالی زیانده، سرپیچی بانك ها از نرخ های سود، حجم بالای دارایی منجمد و تسهیلات سررسید و نكول شده روبروست، از همتی انتظار می رود در گام نخست وضعیت نظام بانكی را سامان بخشد زیرا بخش عمده ای از تلاطم ها در بازارهای موازی پول ناشی از عملكرد نادرست شبكه بانكی است.
اقتصام*2025 ** 2023