۳ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۸
کد خبر: 82981045
۰ نفر
كفگيرهايم به ته ديگ خورده است

آستارا - ايرنا - آخرين بازمانده از سازندگان ظروف چوبي آشپزخانه در آستارا مي گويد: قاشق، چنگال، ملاقه و كفگير چوبي به علت رواج استفاده از وسايل فلزي و پلاستيكي آن، از سفره ها كنار گذاشته شده و اين رشته صنايع دستي در معرض زوال قرار گرفته است.

علي صوفي زاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: گذشتگان ما در هنر ساخت ظروف چوبي آشپزخانه مهارت داشتند و اين حرفه و صنعت را به عنوان شغل خود برگزيده ام اما به علت موانع توسعه آن و تغيير نگاه و سليقه مردم، بازار كساد شده و از 11 شاگرد تربيت شده نزد من، فقط سه نفر با ايجاد كارگاه خانگي در اين حرفه ياقي مانده اشت.
وي بيان كرد: ظروف چوبي آشپزخانه از نظر زيبايي، هنرهاي دستي و حس نزديكي به طبيعت، به انواع فلزي و پلاستيكي آن برتري دارد و همانگونه كه مردم به علت عوارض داروهاي شيميايي، به درمان هاي طبيعي و گياهي روي مي آورند، گاهي توجه به ظروف چوبي افزايش مي يابد اما تداوم اين اقبال، به اطلاع رساني و فرهنگ سازي نياز دارد.
وي ادامه داد: در كارگاه خانگي خودم علاوه بر ابزار چوبي آشپزخانه انواع قليان، گوشت كوب و گل و گياه زينتي چوبي نيز توليد مي كنم و ظروف آشپزخانه براي زيبايي، دوام و نفوذناپذيري در مقابل آب، با روغن زيتون جلا داده مي شود و در اين صنعت، حتي از كوجكترين قطعه چوب درختان شمشاد، افرا، راش، آزاد و گردو استفاده مي شود.
صوفي زاد با بيان اين كه ماندگاري اين حرفه در جامعه به پوشش بيمه، ايجاد محل هاي عرضه و نمايشگاه هاي دائمي و حمايت قاطع مسئولان امر نيازمند است افزود: براي چهار نفر شغل ايجاد كرده ام اما با وجود بهره مندي شاغلان غيرمرتبط از بيمه صنايع دستي، تاكنون به علت موانعي از پوشش بيمه خود و كارگرانم عاجز بوده ام و .
او ادامه داد: روز به روز گستره بازار تقاضاي توليدات من تنگ تر و مشتريانم به شهرستان هاي كرمانشاه، مراغه، اردبيل و آستارا محدود شده است و اگر دوره هاي آموزش رسمي و فراگير اين رشته برگزار نشود، ظرف چند سال آينده رو به انقراض و فراموشي خواهد گذاشت.
توليدكننده ظروف چوبي آشپزخانه با اشاره به اين كه برگزاري جشنواره هاي بومي و سنتي با محوريت صنايع دستي در داخل كشور براي رونق بازار و حمايت از توليدكنندگان آن ضروري است ياداور شد: بخش قابل توجهي از گل و گياه چوبي و تزئيني ما همزمان با چند جشن و مناسبت ملي روسيه و جمهوري آذربايجان، از آستارا به آن كشورها صادر و فروخته شد .

** حمايت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
تدوين برنامه هاي توسعه كمي و كيفي صنايع دستي، صدور گواهينامه هاي مهارت، جلب مشاركت هاي دولتي و غيردولتي براي سرمايه گذاري، نظام مند كردن روش ها و آموزش ها و حمايت مالي و اداري از هنرمندان صنايع دستي از برنامه هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا در اين باره گفت: سازمان متبوع با ارائه تسهيلات بانكي مناسب از هنرمندان و كارآفرينان صنايع دستي حمايت مي كند و چند تن از توليدكنندگان در اين شهرستان، هر كدام براي توسعه كار و كارگاه خود تا سقف 500 ميليون ريال تسهيلات بانكي دريافت كرده اند.
داريوش ملك زاده افزود: براي معرفي هنرمندان اين رشته به بانك ها جهت دريافت وام محدوديتي وجود ندارد و به هر هنرمند فعال، تا سقف 500 ميليون ريال تسهيلات بانكي در نظر گرفته شده و آثار هنري آنها در بخشي از موزه اسناد تاريخي آستارا، در معرض ديد عموم قرار گرفته است.
وي ادامه داد: عرضه صنايع دستي در غرفه هاي نمايشگاه دائمي در مسير بازار ساحلي آستارا در دستور كار اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قرار دارد و در صورت همكاري هنرمندان در ايجاد آن، خريد و فروش توليدات دستي با توجه به گردشگرپذير بودن آستارا رونق خواهد گرفت.

** موضع فراكسيون فرش و صنايع دستي مجلس
فراكسيون فرش و صنايع دستي مجلس شوراي اسلامي با هدف ارج گذاري بر خلاقيت هاي دستي، رفع دغدغه ها و حمايت از فعالان اين عرصه از سال 1393 تشكيل شده است و نائب رئيس آن چند روز پيش، پرداخت يارانه دولتي به توليدكنندگان صنايع دستي را با هدف كاهش قيمت تمام شده آن در بازار داخلي پيشنهاد داد.
شهرام كوسه غراوي گفته است صنايع دستي فرهنگ ايرانيان را معرفي مي كند و تاكنون در معرفي و تبليغات آن توفيق لازم به دست نيامده و براي تقويت قدرت خريد مردم از توليدات دستي، به پرداخت يارانه براي توليد كنندگان آن نياز است.

** صنايع دستي از منظر كالاي ايراني و اقتصاد مقاومتي
بر اساس اعلام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، بيش از يك ميليون نفر در حوزه صنايع دستي كشور فعاليت مي كنند و آفريده هاي آنها علاوه بر ارزش فرهنگي و هنري، جزو كالاها و توليدات ارزشمند داخلي است و حمايت از توليدكنندگان آن از حيث ارزش گذاري به اقتصاد ملي و مقاومتي اهميت زيادي دارد.
نيازسنجي، بازاريابي و توليد انبوه صنايع دستي و خراطي براي ترويج رشته هاي در حال انقراض ضروري است و با تداوم اين امر، ميزان صادرات و ارزآوري محصولات آن نيز به عنوان يكي از كالاهاي غيرنفتي، افزايش يافته و زمينه اشتغال قابل توجهي را ايجاد خواهد كرد.

** قابليت گردشگرپذيري صنايع دستي
صنايع دستي علاوه بر جذابيت ها و ظرافت هاي هنري، تصويري از پيشينه فرهنگي و تاريخي هر ديار را به نمايش مي گذارد و معرفي توانمندي هاي دستي مناطق گردشگري به مسافران در توسعه بوم گردي، علاقه مندي، ماندگاري و تصميم هاي بعدي گردشگران براي تجديد سفر تاثيرگذار است.
ايجاد نمايشگاه هاي دائمي خلاقيت هاي دستي در ورودي شهرها، هم در ارائه الگو و ايده آفريني و هم در رونق اقتصادي و ارزش افزوده آن موثر خواهد بود و اين تاثيرگذاري در شهرهاي مرزي به علت حضور گردشگران خارجي از اهميت زيادي برخوردار است و به مقابله فرهنگي و هنري با خرده فرهنگ هاي نامناسب وارداتي و ترويج و صدور ارزش هاي فرهنگي و هنري سبب خواهد شد.

** ضرورت توسعه فروشگاه هاي مجازي
بي شك در عصر ارتباطات و فناوري اطلاعات، هيچ صنفي از حضور در فضاي مجازي بي نياز نيست و بايد براي جلوگيري از انقراض صنايع دستي و احيا و ترويج آن از فرصت شبكه هاي اجتماعي استفاده شود و در اين راستا با توجه به نياز برخي هنرمندان و كارآفرينان به هدايت هاي فني و زيرساخت هاي نرم افزاري و سخت افزاري، همراهي و همكاري مستمر مسئولان امر تاثيرگذار خواهد بود.

** ناديده شدن برخي رشته ها و خلا اطلاع رساني
ايران عزيز ما هنرمندان خلاق و تواناي صنايع دستي را در آغوش خود جاي داده است اما خود و آثار آنها به نسبت شتاب فناوري و صنعت، در حاشيه قرار گرفته اند و زدودن غبار غربت و فشردن دست هاي خلاق هنرورزان و هنرآموزان اين عرصه، شايد يكي از رسالت هاي اهالي رسانه باشد تا مسئولان امر را به گنجينه هاي در حال فنا متوجه كند.
برندسازي آثار، تكريم مفاخر و آموزش صنايع دستي مي تواند از خطر حذف بسياري از ميراث فرهنگي ملموس كشور و عزلت گزيدن آنها در موزه ها جلوگيري كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
گزارش از عيسي پاشاپور
7124 /6030