ایران و آذربایجان دیواره رودخانه مرزی آستاراچای را می سازند

آستارا - ایرنا - فرمانده هنگ مرزی آستارا گفت: تفاهم نامه همكاری بین مرزبانی های آستارای ایران و لنكران جمهوری آذربایجان با هدف ساخت دیواره بتنی در حاشیه رودخانه مرزی آستارا چای منعقد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ نوذر مرادی عصر سه شنبه بعد از جلسه مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان در هتل اسپیناس آستارا در جمع خبرنگاران بیان كرد: بر اساس این تفاهم نامه، ساخت دیواره بتنی رودخانه به طول 600 متر از هفته آینده آغاز خواهد شد.
وی افزود: پیش از این یك هزار و 800 متر از دیواره رودخانه ساخته شده بود و با ساخت 600 متر دیگر، از طغیان آن در ایام پربارش جلوگیری می شود.
به گفته فرمانده هنگ مرزی آستارا، خانه های مسكونی و اراضی كشاورزی روستاهای مرزی باغچه سرا، خشكه دهنه و جلال آباد به علت طغیان رودخانه تهدید می شد كه سال گذشته برای رفع این مشكل، چهار نقطه از بستر رودخانه لایروبی شد.
مرادی گفت: امنیت كامل نوار مرزی آستارا حاصل تعامل مرزنشینان، مرزبانان و اشرافیت هنگ مرزی است و در این راستا مشكلی احساس نمی شود.
رودخانه مرزی آستاراچای به طول 38 كیلومتر از ارتفاعات كوهستان حیران و دامنه شیندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان به دریای خزر می ریزد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
7105/7124/2007