ايران و آذربايجان ديواره رودخانه مرزي آستاراچاي را مي سازند

آستارا - ايرنا - فرمانده هنگ مرزي آستارا گفت: تفاهم نامه همكاري بين مرزباني هاي آستاراي ايران و لنكران جمهوري آذربايجان با هدف ساخت ديواره بتني در حاشيه رودخانه مرزي آستارا چاي منعقد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا سرهنگ نوذر مرادي عصر سه شنبه بعد از جلسه مرزبانان ايران و جمهوري آذربايجان در هتل اسپيناس آستارا در جمع خبرنگاران بيان كرد: بر اساس اين تفاهم نامه، ساخت ديواره بتني رودخانه به طول 600 متر از هفته آينده آغاز خواهد شد.
وي افزود: پيش از اين يك هزار و 800 متر از ديواره رودخانه ساخته شده بود و با ساخت 600 متر ديگر، از طغيان آن در ايام پربارش جلوگيري مي شود.
به گفته فرمانده هنگ مرزي آستارا، خانه هاي مسكوني و اراضي كشاورزي روستاهاي مرزي باغچه سرا، خشكه دهنه و جلال آباد به علت طغيان رودخانه تهديد مي شد كه سال گذشته براي رفع اين مشكل، چهار نقطه از بستر رودخانه لايروبي شد.
مرادي گفت: امنيت كامل نوار مرزي آستارا حاصل تعامل مرزنشينان، مرزبانان و اشرافيت هنگ مرزي است و در اين راستا مشكلي احساس نمي شود.
رودخانه مرزي آستاراچاي به طول 38 كيلومتر از ارتفاعات كوهستان حيران و دامنه شيندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ايران و جمهوري آذربايجان به درياي خزر مي ريزد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105 / 7124/2007