۲ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۶
کد خبر: 82980363
۰ نفر
بزودی همه جریانات نمادین كشور كنارهم قرار می گیرند

تهران - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری گفت: به فضل الهی در هفته های آینده شاهد نمایش بزرگی از اتحاد داخلی خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین كشور در كنار هم قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری ، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور با تبریك دهه كرامت و میلاد با سعادت امام رضا (ع) با انتقاد از كسانی كه به دنبال تضعیف دولت در شرایط حساس كنونی هستند، گفت: امروز تضعیف دولت مترادف با تضعیف نظام و تضعیف نظام منجر به تضعیف امید مردم به آینده و نگرانی نسبت به افق‌های پیش روی جامعه می‌شود. این اتفاق خواست و برنامه اصلی دشمنان برای اجرایی كردن اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: امروز كشور در شرایط خطیری قرار گرفته است اما این شرایط فلج كننده نیست، بلكه شرایط جدید، پیچیده و دشواری است و برای مواجهه با آن نیازمند درك صحیح مسائل و توجه به راهكارهای ابتكاری هستیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه واقعیت های پیش رو به ما می گویند كه در كنار انبوهی از محدودیت ها ، فرصتهای جدیدی ایجاد شده است، تصریح كرد: نخستین وظیفه ما شناخت دقیق و مسئولیت پذیری نسبت به مسایل پیش رو است.
جهانگیری دولت را پیشران اصلی مدیریت وضعیت پیچیده فعلی و طلایه دار مواجهه با مسائل منطقه ای،‌ بین المللی و مشكلات داخلی كشور دانست و اظهار داشت: واقعیت این است كه دولت به تنهایی قادر نیست شرایط دشوار پیش رو را حل كند و نیازمند پشتیبانی و همكاری همه نهادهای حاكمیتی و قوای سه گانه است تا بتواند وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهد.
معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه امروز از بالاترین تا پایین ترین سطح حاكمیت نیازمند وحدت نظر و وحدت رویه هستیم، تصریح كرد: نباید با تشتت نظر و اعمال نظرهای مختلف به دشمنان علامت های غلط و ناصحیح از شرایط كشور بدهیم. ما نیازمند فهم، راه حل و اقدام مشترك برای عبور از موانع پیش رو هستیم.
وی در ادامه با بیان اینكه در هیچ مقطعی میان اقتصاد و سیاست و نیز سیاست خارجی و سیاست داخلی كشور چنین ارتباط تنگاتنگی وجود نداشته است، خاطر نشان كرد: امروز مسائل خارجی به شدت از مسائل سیاست داخلی و مسائل سیاست داخلی از مسائل خارجی تاثیر می گیرد. همانطور كه رفتار سیاسی ما ، اقتصاد كشور را تحت تاثیر قرار داده، عملكرد اقتصادیمان نیز تاثیر تعیین كننده ای بر سیاست خارجی و سیاست داخلی داشته است. بنابراین باید در این شرایط با اتكا به راهكارهای صحیح بتوانیم با كمترین هزینه از این برهه حساس گذر كنیم.
جهانگیری با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب كه فرمودند « زمان، زمان حمایت نهادها از یكدیگر است و زمان، زمان محوریت نقش دولت و اتحاد ملی است» گفت: امروز بیش از همیشه به اتحاد ملی، محوریت دولت و حمایت قوا و نهادهای حاكمیتی نیازمندیم زیرا تجربه نشان داده است كه بزرگترین مسائل و مشكلات در فضای اعتماد عمومی و امید به آینده قابل حل است.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: در سال 92 دولت تدبیر و امید بعد از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریكا كار خود را آغاز كرد اما پیش از انجام هر اقدامی از سوی دولت همه شاخص های اقتصادی بهبود یافت و ثبات در اقتصاد كشور حاكم شد زیرا امید و اعتماد مردم به دولت، نظام و آینده كشور افزایش یافت.
وی ادامه داد: اگر اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی وجود داشته باشد، پیچیده ترین مسائل با ساده ترین راه حل ها قابل حل است و بالعكس درفضای بی اعتمادی كه انسجام، اتحاد ملی و اعتماد مردم به حكومت تخریب شده باشد برای حل ساده ترین مسائل با مشكلات پیچیده و دشواری روبرو می شویم.
جهانگیری با تشریح ترفندهای سیاسی و رسانه ای دشمن برای فرسایش سرمایه اجتماعی،‌ از اقدامات هماهنگ آنها برای ترسیم چهره ای ناخوشایند از نظام و دولت ایران به مردم خبر داد و اظهار داشت: آنها این انگاره را در فضای رسانه ای پررنگ می كنند كه آینده ای برای ایران وجود ندارد و دولت و نظام ناكارآمد بوده و قادر نیست كه مشكلات مردم را حل و فصل كند.
معاون اول رییس جمهور افزود: آنچه در این روزها و در فضای عمومی مشاهده می شود تلاش برای تقویت ایجاد ذهنیتی منفی و نادرست از نظام در جامعه است كه در نهایت مردم را نسبت به افق های آینده نگران كنند.
وی اظهار داشت: ما پیش از جنگ اقتصادی در جنگ تمام عیار رسانه ای و سیاسی قرار گرفته ایم. دشمنان می خواهند اذهان و افكار عمومی كشور را در اختیار گرفته و سپس بخش های بعدی نقشه خود را عملیاتی كنند.
جهانگیری اضافه كرد: دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش می كنند همه جریانات اثرگذار سیاسی مانند جریان اصلاح طلب كه می توانند نقش موثری ایفا كنند و نیز همه شخصیت ها و سرمایه های نمادین موثر و مورد قبول مردم را بی خاصیت نشان داده و از این طریق به اهداف خود دست پیدا كنند.
معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه همه وظیفه دارند در این نبرد سیاسی و رسانه ای فعال شده و جامعه را نسبت به انگاره سازیهای نادرست آگاه كنند، تصریح كرد: امروز هنر دیپلماسی و هنر گفتگو باید خود را در عرصه داخلی و بین المللی نمایش دهد و به افكار عمومی تصویری صحیح از واقعیات ارایه كند.
وی با اشاره به عملكرد آمریكا در راه اندازی جنگ اقتصادی علیه كشورمان، گفت: همه باید مصمم تمام مساعی و توان خود را بكار بگیریم تا ملت ایران با كمترین هزینه شرایط پیش رو را با سربلندی پشت سر بگذارند.
جهانگیری با تاكید بر اینكه باید از همه سرمایه ها و ظرفیت های كشور استفاده شود، خاطر نشان كرد: اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولین عالی رتبه كشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین كشور در كنار هم قرار خواهند گرفت.
معاون اول رییس جمهور اهمیت نقش نخبگان و آگاه شدن آنها از شرایط كشور را یادآور شد و افزود: ما از هر راهكاری كه بیانگر عزم ملی در داخل و در میان ایرانیان مقیم خارج به منظور تبدیل تهدید ها به فرصت حمایت می كنیم.
وی استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از كشور را ضروری خواند و با بیان اینكه دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی باید در این شرایط اختیارات لازم را به سفرای كشور بدهند، افزود: اگر از ظرفیت های علمی كشور، ایرانیان مقیم خارج و توانمندی مدیران كشور به خوبی استفاده شود قادر خواهیم بود مسائل را به نحو مطلوب حل و فصل كنیم.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینكه ایران با وجود همه مشكلات از فرصت و ظرفیت های بی نظیری برخوردار است،‌ تصریح كرد: جمعیت جوان تحصیلكرده و خلاق كشور به خصوص در حوزه فعالیت های دانش بنیان می توانند معجزات بزرگی خلق كنند و در زمینه منابع طبیعی نیز ایران از نظر ذخایر نفت و گاز در جایگاه نخست دنیا قرار دارد ضمن آنكه توانمندی صنعتی بسیار بالایی نیز در كشور وجود دارد و با اتكا به این ظرفیت ها محدودیتی برای توسعه نداریم.
وی همچنین با اشاره به موقعیت جغرافیایی ویژه و استراتژیك ایران، خاطر نشان كرد: ایران با كشورهای همسایه خود روابطی صمیمانه دارد و آمریكایی ها نمی توانند حتی تصور كنند كه روابط ما با همسایگانمان تا این حد خوب است.
جهانگیری با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه ایران با عراق و تركیه خاطر نشان كرد: ما می توانیم در شرایطی كه محدودیت وجود دارد بسیاری از نیازهای خود را حتی بدون ارتباط با دستگاه های رسمی این كشورها، از طریق ارتباط دو ملت تامین كنیم.
معاون اول رییس جمهور اضافه كرد: اقتصاد ایران اقتصاد بزرگی است و به گزارش موسسات اقتصادی بین المللی در جایگاه 18 اقتصاد دنیا قرار دارد. حجم مبادلات تجاری ایران با دنیا حدود 200 میلیارد دلار است و اقتصادی به این بزرگی قابل حبس شدن نیست. ایران كشوری است كه نه تنها كمترین بدهی خارجی را در دنیا دارد بلكه بخشی از دارایی كشور در خارج از كشور مسدود است و حدود 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی در خارج از ایران داریم.
وی افزود: ایران كشوری است كه بدهی داخلی آن با دیگر كشورها قابل مقایسه نیست بعنوان مثال كشور ژاپن 200 درصد تولید ناخالص داخلی خود بدهی دارد اما ایران كشوری است كه بدهی هایش در مقابل مطالبات آن بسیار ناچیز است و ارزش دارایی های دولت چند برابر نقدینگی است كه در جامعه وجود دارد و اگر بخواهد بخشی از این دارایی ها را بفروشد می تواند نقدینگی موجود در جامعه را جمع آوری كند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه آمریكا به اشتباه تصور می كند كه با فشار بر اقتصاد ایران می تواند به زندگی مردم فشار وارد كند و با جنگ رسانه ای و سیاسی مردم را به ستوه آورد، گفت: آنها تصور می كنند كه مردم ایران دست به اقدامات غیرقابل كنترل می زنند و این تصور نادرستی است كه درباره مردم ایران دارند و فكر می كنند كه ملت ایران به راحتی حاضر است از یك دولت خارجی برای آسیب زدن به كشور و دولت خود استفاده كنند.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینكه دولت از شرایط سخت اقتصادی مردم آگاه است و از فشار به طبقات متوسط و ضعیف جامعه اطلاع دارد، گفت: با وجود همه مشكلات وقتی شاخص های اقتصادی را مرور می كنیم، وضعیت شاخص های 4 ماه نخست سال جدید در مقایسه با سال گذشته بهتر است ضمن آنكه درآمد ارزی و بودجه دولت نسبت به سال قبل بهبود یافته و تاكنون 21 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینكه صادرات غیرنفتی كشور در 4 ماهه سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: این در حالی است كه صادركنندگان متعهد شده اند كه ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد كشور بازگردانند و احتمال آن وجود دارد كه میزان صادرات خود را كمتر از آنچه واقعیت است اعلام كنند اما با این حال میزان صادرات نسبت به سال گذشته كه چنین الزامی در كار نبود افزایش پیدا كرده است.
جهانگیری با بیان اینكه میزان واردات نیز در سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: عده ای به دنبال آن هستند كه بگویند در شرایط سختی كه كشور با آن مواجه است نباید واردات كالا انجام شود اما براساس قوانین كشور دولت اجازه ندارد مانع واردات كالا شود و حق دارد فقط از طریق اعمال تعرفه واردات را كنترل كند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه از زمانی كه مطلع شدیم آمریكا بدنبال محدود كردن منابع ارزی ایران است سیاست گذاری های لازم را انجام دادیم، خاطر نشان كرد: برنامه های دقیقی تهیه شده كه اقتصاد كشور به شكل مطلوب اداره شود البته جنگ سیاسی و رسانه ای دشمن آغاز شده و همه باید به صحنه بیایند تا امید مردم را احیا كنند كه در این صورت برنامه های دولت قابل اجرا و راهگشا خواهد بود.
وی اظهار داشت: از سال گذشته كه زمزمه محدودیت ها شنیده می شد و دولت احساس كرد كه در اثر سیاست های دشمنان نخستین قشری كه ممكن است آسیب ببینند اقشار ضعیف و متوسط جامعه است، تصمیم گرفته شد كه میزان دریافتی افراد تحت پوشش كمیته امداد و سازمان بهزیستی را سه برابر افزایش دهیم و این میزان در سال جاری متناسب با تورم رشد داشته و 7 هزار میلیارد تومان نیز ردیف بودجه ای تعیین شد تا بتوان به طبقات آسیب پذیر رسیدگی ویژه شود.
جهانگیری افزود: به هر میزان كه احساس كنیم به قشر متوسط و ضعیف جامعه فشار وارد می شود متناسب با آن شرایط، تمام نیازهای اصلی مردم را چه از طریق یارانه ، چه از طریق كالابرگ و چه از روش های دیگر تامین خواهیم كرد و سیاست هایی متناسب با شرایط پیش روی كشور تنظیم خواهد شد تا زندگی مردم دچار آسیب نشود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ادعای آمریكا مبنی بر توقف صادرات نفت ایران این ادعا را واهی توصیف كرد و گفت: آمریكاییها دروغ می گویند كه نمی خواهند به مردم ایران فشار بیاورند؛ آنها بیشترین سخت گیری ها را برای واردات دارو كه از نیازهای اساسی مردم ایران است،‌ انجام می دهند. همه برنامه های تحریمی آمریكاییها برای آسیب زدن به ملت ایران است.
وی با بیان اینكه همه برنامه ها و سیاست های دولت قابل اصلاح است و نخبگان كشور می توانند نظرات اصلاحی خود را به دولت ارائه دهند، افزود: تیم دولت نیز قابل اصلاح است و هر كس كه فكر می كند نمی تواند در این دوران سخت در جهت حل مسائل مردم تلاش كند بهتر است مسئولیتش را به دیگری بسپارد. همه باید با انگیزه پای كار باشیم تا اداره كشور مختل نشود.
جهانگیری با تاكید بر اینكه نفت كشور باید صادر شود، سفرای ایران را سربازان خط مقدم این جبهه دانست و گفت: اگر تا الان میزان فروش نفت در روز 2.5 میلیون بشكه بود باید تلاش كنیم در دوره تحریم های آمریكا میزان فروش نفت بیشتر شود و برای این كار راهكارهای متعددی وجود دارد مانند تهاتر و نیز ایجاد انگیزه در میان مشتریان نفت ایران.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینكه آمریكایی ها گروه هایی را مامور كرده اند تا با كشورهایی كه تمایل به همكاری با ایران دارند مذاكره و آنها را از این كار بازدارند، خاطر نشان كرد: سفرای ایران نیز باید چنین برنامه هایی داشته باشند و با شركت های خصوصی بین المللی ارتباط برقرار كنند و زمینه را برای همكاری فراهم آورند چرا كه این بار اجماع جهانی به نفع ایران و علیه آمریكا است و آمریكا در انزوای بین المللی قرار دارد.
وی با اشاره به تصویب ایجاد ستاد مقابله با تحریم ها در شورای عالی امنیت ملی،‌گفت: مسئولیت این ستاد تهیه راهكارها و اقدامات مختلف برای مقابله با تحریم ها و عبور كشور از شرایط فعلی است. همه نخبگان و مسئولان كشور باید فكر كنند كه عضو این ستاد هستند و نظرات و دیدگاه های خود را به این ستاد منتقل كنند.
جهانگیری گفت در ستاد مقابله با تحریم،‌ شورای هماهنگی قوای سه گانه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی راهكارها و سیاست های عبور از شرایط فعلی دنبال می شود. اگر همه مدیران كشور احساس كنند كه در این جنگ اقتصادی باید برنده شویم و با تمام وجود به این موضوع باور داشته باشند در این مسیر موفق خواهیم شد.
معاون اول رییس جمهور نقش سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور را در اداره شرایط فعلی كشور پراهمیت دانست و گفت: از نمایندگی های ایران در خارج از كشور انتظار دارم كه در این شرایط همراهی حداكثری با برنامه های اقتصادی دولت را داشته باشند.
وی افزود: مقام معظم رهبری پرچم دار اتحاد ملی در كشور هستند و به زودی شاهد خواهیم بود كه اتحادی خوب در كشور به نمایش گذاشته می شود.
جهانگیری همچنین با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز در روزهای اخیر، عامل اصلی این اتفاق را جنگ رسانه ای دانست و گفت: قیمت ارزی كه در بازار سیاه اعلام می شود درصد بسیار اندكی از حجم مبادلات ارزی كشور است و كالاهای اساسی گروه یك و دو كه شامل 85 درصد نیاز كشور است با ارز رسمی و مصوب بانك مركزی تامین می شود.
در این نشست پس از سخنان معاون اول رییس جمهور تعدادی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در كشورهای دیگر ضمن اعلام آمادگی خود برای همراهی كامل با سیاست های دولت و تلاش برای مقابله با تحریم های آمریكا،‌ دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را مطرح كردند.
سیام 1053