290 هكتار از باغات ميوه هاي گرمسيري چابهار اصلاح و نوسازي شد

چابهار- ايرنا - مديرجهاد كشاورزي چابهار در جنوب سيستان و بلوچستان گفت: 290 هكتار از باغات ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري اين شهرستان به منظور ارتقاء كمي و كيفي محصولات و استفاده حداكثري از منابع موجود اصلاح و نوسازي شد.

غلامحسين بامبري روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين طرح با تامين اعتبار لازم از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب از سال گذشته تا كنون به مرحله اجرا درآمده و همچنان ادامه دارد.
وي افزود: در مجموع 290 هكتار از باغات گرمسيري و نيمه گرمسيري چابهار عمليات اصلاح، تغذيه و توسعه باغات جديد در راستاي اصلاح الگوي كشت صورت مي گيرد.
مدير جهاد كشاورزي چابهار گفت: براي ارتقاء شاخص هاي مكانيزاسيون تامين ادوات و ماشين آلات از جمله دستگاه هرس پنوماتيك، سرشاخه خردكن درختان، دستگاه خردكن بوته هاي موز براي تهيه كمپوست نيز تأمين شده است.
وي اعتبار در نظر گرفته شده براي اجراي اين طرح را 25ميليارد ريال عنوان كرد و افزايش اين كار سبب افزايش توليد محصولات كشاورزي در اين شهرستان خواهد شد.
بامبري با بيان اينكه توجه به بخش كشاورزي سبب افزايش توليد ملي مي شود، خاطرنشان كرد: چابهار با توجه به آب و هواي مساعد مي تواند به قطب كشاورزي در زمينه توليد انواع محصولات سبزي و صيفي، گرمسيري و نيمه گرمسيري تبديل شود.
وي ادامه داد: در سالهاي خوب آبي بيش از 24 هزار نفر در بخش كشاورزي شهرستان چابهار مشغول بكار مي شوند.
مدير جهاد كشاورزي چابهار برداشت 900 تن محصولات زراعي، سبزي، صيفي جات فصلي و خارج از فصل و افزون بر 80 هزار تن انواع محصولات پر ارزش و متنوع باغي را بخشي از ظرفيت هاي كشاورزي اين شهرستان بر شمرد.
وي تداوم خشكسالي را از مهمترين مشكلات در حوزه كشاورزي عنوان كرد و افزود: بخش كشاورزي شهرستان چابهار براثر خشكسالي، گرمازدگي، سرمازدگي و زير كشت نرفتن زمين هاي كشاورزي با خسارت 263 ميليارد توماني رو به رو شده و كشاورزان نيازمند پيگيري لازم براي جبران خسارت و كمك هاي بلاعوض هستند.
به گزارش ايرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقيانوسي ايران و سرزمين موج و مرجان در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان از سه شهر چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكيل شده است.
3043**3213