ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مراغه در مرحله مكان یابی است

مراغه - ایرنا - مدیرعامل شهرك های صنعتی آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ مصوبه هیات دولت در زمینه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مراغه گفت: مكان یابی برای این منظور و نیز جانمایی برای شهرك صنعتی دوم این شهرستان تسریع می شود.

به گزارش ایرنا، سیدمرتضی نیرومند اسكویی روز دوشنبه در نشست بررسی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مراغه افزود: در این راستا، اراضی مستعد و مناسب برای اجرای مطالعات و ایجاد این منطقه شناسایی می شود.
وی با بیان اینكه ایجاد این منطقه نیازمند وجود زیرساخت های لازم است ادامه داد: با همكاری منابع طبیعی، محیط زیست، مسكن و شهرسازی و جهاد كشاورزی، نقشه های هوایی و مطالعاتی برای بررسی گزینه های مختلف برای ایجاد منطقه اقتصادی تهیه خواهد شد.
وی اضافه كرد: همچنین در راستای توسعه بخش تولید و صنعت این شهرستان، ایجاد شهرك صنعتی دوم به عنوان مصوبه دولت در دستور كار قرار گرفته و برای این منظور مكان یابی لازم انجام می شود.
فرماندار مراغه نیز در این جلسه با تاكید بر همراهی و همكاری ادارات شهرستانی برای تسریع در ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گفت: موانع و مشكلات پیش روی تامین و تملك زمین های مورد نیاز این طرح بزرگ با رایزنی مدیران استانی و كشوری مرتفع می شود.
حمید شكری از ارائه گزینه های مناسب برای ایجاد این منطقه و شهرك صنعتی دوم خبرداد و افزود: براساس استعلام ها و مراحل قانونی، با تملك زمین، این اراضی در اختیار شهرك های صنعتی برای اجرای این دو طرح قرار داده خواهد شد.
طرح پیشنهادی منطقه ویژه اقتصادی سهند مراغه در سال ۸۵ با گرایش منطقه ویژه اقتصادی صنایع خشكبار، میوه و تره بار به وزارت كشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارائه و پس از پیگیری‌های انجام یافته، در 28 آذر 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در 13 خرداد 97 دولت دستور فعال سازی و عملیاتی نمودن این منطقه را صادر كرد.
مقرر است این منطقه در محدوده ای به وسعت ۷۰۰ هكتار و احتمالا در حاشیه بزرگراه مراغه ـ بناب و در داخل محدوده شهرستان مراغه ایجاد شود.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487