منتظر راه حل های عملیاتی بسته پیشنهادی اروپا هستیم

تهران - ایرنا - معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت : ما كماكان منتظر این هستیم تا راه حل های عملیاتی بسته پیشنهادی اروپا برای اجرای تعهدات به ما داده شود كه این موضوع هنوز در حال مذاكره است.

سیدعباس عراقچی در پاسخ به سوالی درباره بسته پیشنهادی اروپا در قبال برجام و اقدامات صورت گرفته در این باره افزود: تعاملاتی كه ما با كشورهای اروپایی داشتیم منتهی شده به یك مجموعه از تعهداتی كه آن ها به ما داده اند كه شامل بسته پیشنهادی آن ها نیز می شود.
وی افزود: این بسته در حوزه های مختلف نفت و گاز، بیمه و بانكی و همه مواردی كه خواسته های ایران از برجام است را شامل می شود كه ما كماكان منتظر این هستیم تا راه حل های عملیاتی برای اجرای این تعهدات به ما داده شود كه این موضوع هنوز در حال مذاكره است
معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره مهلت اروپا برای ارائه پیشنهادات عملی خود به ایران، گفت: مهلتی كه وجود دارد همان تاریخ 15 مرداد است كه شروع قسمت اول تحریم های آمریكا علیه ایران خواهد بود كه طبیعتا تا قبل از تاریخ مذكور باید به مكانیزم های عملی رسیده باشیم تا خواسته های ایران تامین شود.
عراقچی افزود: در 15 مرداد همه تحریم ها بر نمی گردد و مهلت بعدی در آبان ماه است كه ما در 3 ماه باقی مانده فرصت كار روی راه حل های عملیاتی برای تحریم های بعدی را داریم.
وی تاكید كرد: آنچه كه اكنون وجود دارد تعهدات سیاسی در حوزه های مختلفی است كه از طرف كشورهای 1+4 مطرح شده و در بیانیه نشست وزرای خارجی 1+4 نیز به صورت آشكار سرفصل های این تعهدات آمده است از همین رو كماكان ما در حال مذاكره و كار روی راه حل های عملیاتی و ساز و كارهای اجرایی این تعهدات هستیم ازهمین رو مذاكرات ادامه دارد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در رابطه با تحریم نفتی ایران از سوی آمریكا گفت: اگر ایران نتواند صادرات نفت داشته باشد طبیعتا اینگونه نیست كه بنشیند و نگاه كند كه بقیه در حال صادرات نفت هستند، اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست، گزینه ها ،اختیارات و انتخابات ایران زیاد است، اینطور نیست كه یك راه حل و یك تنگه هرمز وجود داشته باشد.
عراقچی با بیان اینكه گزینه های متعددی برای مواجهه با اقدام امریكا علیه ایران وجود دارد، تصریح كرد: من امیدوارم ما به نقطه ای نرسیم كه این بخواهد عملی شود. فكر میكنم كه جامعه جهانی ، متحدین آمریكا به خصوص اروپایی ها، چین ، روسیه و هند هم خواهان رسیدن به این نقطه نیستند و به همین دلیل با ما مذاكره می كنند برای اینكه خواسته های ایران تامین شود.
وی تاكید كرد: اولین خواسته ما فروش نفت ایران و بازگشت پول نفت است و مذاكرات با اروپایی ها برای این است كه ما به یك سازوكار عملی برای ادامه فروش نفت ایران برسیم. جامعه جهانی خواهان رسیدن به آن نقطه نیست و ما هم خواهان این مسئله نیستیم ولی اینطور نیست كه اگر این شرایط به ایران تحمیل شود ایران دست و پا بسته باشد و به تعبیر رییس جمهور بنشیند و فقط نگاه كند ، حتما اینگونه نخواهد بود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره معاونت اقتصادی این وزارتخانه و وظایف آن بیان كرد: معاونت اقتصادی وزارت خارجه یك نهاد تازه كار در وزارت خارجه است و قرار نیست كار اقتصادی در خارج از كشور كند.
عراقچی افزود: همه نهادها و وزراتخانه های و دستگاه های مسئول هستند كه باید كار خود را انجام دهند، وزارت امور خارجه به عنوان هماهنگ كننده و سیاست گذار در خصوص سیاست های كلان اقتصادی در خارج از كشور است و معاونت اقتصادی ما مشغول این طراحی ها و هماهنگی هاست و جلسات مكرری بین وزارت خارجه و دستگاه های اقتصادی برگزار شده، خصوصا در مورد تحریم ها و بازگشت تحریم هایی كه برجام لغو كرده بود جلسات در حال برگزاری است.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبكه العالم، معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره رویكرد سعودی ها در قبال ایران گفت: عربستان سعودی باید در نوع رویكردش به منطقه و نوع ارزیابی اش از سیاست های ایران تجدید نظر كند.
عراقچی با بیان اینكه منطقه ما از اشتباهات محاسباتی مكرر عربستان سعودی در منطقه رنج می برد، تصریح كرد: همه مصائبی كه در یمن بحرین لبنان قطر شورای همكاری خلیج فارس سوریه و عراق و كردستان عراق رخ داده است به دلیل اشتباهات مكرر عربستان سعودی است.
سیام**9314**1553