5 درصد خاموشی در استان هرمزگان اعمال می شود

بندرعباس - ایرنا - مدیرعامل شركت توزیع برق هرمزگان گفت: شبكه برق به اعمال 10 درصد خاموشی نیاز دارد كه 5 درصد آن در این استان اعمال می شود.

به گزارش ایرنا، محمد ذاكری روز دوشنبه در نشست خبری برای تشریح برنامه های مدیریت بار شبكه توزیع برق هرمزگان افزود: انتظار صرفه جویی 10 درصدی مصرف برق با اعمال مدیریت مصرف از سوی مشتركان در هرمزگان محقق نشده است.
وی ادامه داد: با توجه به این موضوع تولید كننده ناچار از اعمال برنامه مدیریت بار شبكه یا همان خاموشی ها است كه در اعمال آن عدالت اقلیمی رعایت شده و بیشترین مدت زمان آن هم یك و نیم ساعت است.
ذاكری اضافه كرد: اگر هر مشترك خانگی در ساعت اوج مصرف تنها یك كولر گازی استفاده كند نیازی به اعمال خاموشی ایجاد نخواهد شد و مراكز حساس مانند بیمارستان ها مشمول این برنامه نمی شوند.
مدیرعامل شركت توزیع برق هرمزگان یاد آور شد: دو سوم خاموشی ها برای صنایع و شركت های بزرگ و یك سوم برای مشتركان خانگی اعمال می شود.
وی بیان داشت: پیش بینی می شد با تغییر ساعت كاری اداره های دولتی، 100 مگاوات از میزان مصرف برق كاسته شود كه تنها 50 درصد آن محقق شده است.
این مسوول تصریح كرد: برخی اداره های دولتی حتی بعد از ساعت كاری به فعالیت خود ادامه می دهند كه برای جلوگیری از فعالیت های آنان بازرسی ها ادامه دارد و تا كنون 40 بازرسی از اداره های دولتی منجر به قطع برق شده است.
مدیرعامل شركت توزیع برق هرمزگان اضافه كرد: میزان تولید انرژی برق در هرمزگان 2 هزار و 300 مگاوات و میزان مصرف آن 3 هزار مگاوات است كه 650 تا 700 مگاوات مورد نیاز از استان های همجوار و شبكه سراسری تامین می شود.
ذاكری اظهار داشت: 2 شركت توزیع برق هرمزگان و برق منطقه ای استان دارای مشتركت هستند كه ابتدای تیرماه میزان مصرف مشتركان شركت توزیع برق این استان در ساعت اوج مصرف به 2 هزار و 77 مگاوات رسید.
وی گفت: 30 درصد شبكه توزیع برق هرمزگان فرسوده است و سالانه یك درصد بر آن افزوده می شود اما این فرسودگی ها نقش چندانی در مدیریت بار شبكه ندارند.
مدیرعامل شركت توزیع برق هرمزگان اشاره كرد: شرایط اوج مصرف تا پایان مرداد ماه ادامه دارد و انتظار می رود این شرایط از نیمه شهریور به بعد تغییر كند.
ذاكری عنوان كرد: شرایط اقلیمی و كاهش بارندگی ها باعث شده میزان تولید انرژی برق توسط نیروگاه های برق آبی كاسته شود و با وجود راه اندازی نیروگاه های جدید توسط وزارت نیرو، پیش بینی سالانه افزایش 5 درصدی تولید محقق نشود.
وی ادامه داد: اگر شبكه از حالت تعادل بین تولید و مصرف خارج شود نیروگاه های كشور از مدار خارج می شوند.
این مسوول بیان داشت: اگر 2 هزار و 770 میلیارد ریال مطالبه های شركت توزیع هرمزگان از مشتركان دریافت شود اتفاق های خوبی رقم می خورد، یك سوم این مطالبه ها از بخش نظامی، یك سوم از بخش اداری و یك سوم دیگر از بخش خانگی و تجاری است.
وی یاد آور شد: برنامه مدیریت بار شبكه مقطعی و با توجه به شرایط اضطراری درحال انجام بوده و بهتر است رعایت ضوابط و مقررات مدیریت بهینه انرژی هنگام ساخت در ساختمان (مبحث 19 ساختمان) اجباری شود.
3219 /6048