طرح ملي توان افزايي زنان بارويكردكار آفريني در گيلان آغاز شد

رشت- ايرنا- طرح ملي توان افزايي زنان با رويكرد كار آفريني در استان گيلان آغاز شد .

مديركل امور بانوان و خانواده استانداري گيلان روز دوشنبه در مراسم افتتاحيه اين طرح در رشت گفت : نياز اقتصادي از نيازهاي مهم جامعه است كه بايستي مورد توجه قرار بگيرد.
فاطمه رفيعي افزود: هركسي كه به عنوان مسئول، آرامش جامعه را بخواهد بايد در برآورده كردن نيازهاي اقتصادي آنها بيشتر تلاش كند.
وي تصريح كرد: جامعه اي مي تواند موفق باشد و به سمت توسعه رهنمون شود كه نرخ مشاركت افراد در آن بالا داشته باشد.
وي نرخ مشاركت اقتصادي اعم از مردان و زنان گيلاني را در رتبه هشتم كشور عنوان و بيان كرد: در سال 95، نرخ مشاركت اقتصادي گيلاني ها در رده سني 15 تا 29 سال در رتبه دوم كشور بوده است.
رفيعي خاطر نشان كرد: در كنار مشاركت اقتصادي شناسايي فرصت ها ، استعداد ها و در مسير صحيح قرار دادن آنها مهم است.
وي با اشاره به تهديدهاي دشمنان و شرايط جامعه يادآور شد : بايستي در مقابل تهديدات اقتصادي از نظر دروني خود را مستحكم تر كنيم.
وي ادامه داد: يكي از كارهايي كه بصورت ملي پيگيري مي شود ، توان افزايي است كه مخاطبان اين طرح جوانان تحصيلكرده و افرادي هستند كه ايده هاي نو دارند و يا علاقه مند به كار و كار افريني هستند.
رفيعي اضافه كرد: سياست هاي كلاني كه برنامه ريزي مي شود، نشاندهنده اينست كه در مسير كار و كار آفريني بيشتر سرمايه گذاري كنيم.
وي با بيان اينكه گيلان جزو استان هاي داراي رتبه هاي برتر سواد در بين زنان و مردان كشور است، گفت: ما بايد در زمينه كارافريني سرمايه گذاري خاص انجام بدهيم و در حالي كه دولت وظايفي دارد اما نبايد كار آفريني را مربوط به دولت بدانيم.
مديركل امور بانوان و خانواده استانداري گيلان خاطر نشان كرد: بايد كار افرينان برتر و اساتيد نيز جوانان را در مسير صحيح كار و كار افريني كمك كنند.
رئيس پارك علم و فناوري گيلان نيز در اين جلسه با بيان اينكه تعداد دختران در حال تحصيل در دانشگاه هاي دولتي به 60 درصد مي رسد، بدون ذكر آماري گفت: اگر به آمار اشتغال بانوان نگاه كنيم، اين آمار نا اميد كننده است.
علي باستي افزود: اعتقاد داريم در زمينه توانمند سازي بانوان كارهاي زيادي انجام شده است كه افزايش مرخصي پس از زايمان از شش تا 9 ماه ، كاهش ساعت اداري بانوان شاغل داراي فرزند كمتر از شش سال و افزايش سلامت بهداشت در بانوان و توجه به آن در مدارس از جمله اين اقدامات انجام شده مي باشد.
وي با اشاره به اينكه نرخ باسوادي در گيلان حائز اهميت است ، تصريح كرد: در گيلان از لحاظ فرهنگي زمينه مناسب تري براي اشتغال بانوان وجود دارد.
وي با اشاره دستور استاندار مبني بر استفاده از ظرفيت بانوان در امور اجرايي گفت: تجربه نشان داده كه بانوان كارهايي كه به آنها محول مي شود ، بهتر انجام مي دهند .
باستي به اهميت مشاغل خانگي بويژه براي بانوان نيز اشاره و بيان كرد: ما ارزش اقتصادي كارهاي خانگي را نديد گرفتيم و بسياري از مشاغل مي تواند از طريق بانوان ارتقاء پيدا كند.
طرح ملي توان افزايي زنان با رويكرد كار آفريني در استان گيلان از امروز ( يكشنبه) آغاز شده و تا چهارشنبه هفته جاري سوم مرداد ماه ادامه دارد.
7296 /6030