۱ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۵
کد خبر: 82978865
۰ نفر
مجتمع آبگینه تهران ثبت ملی شد

تهران- ایرنا- معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: مجتمع آبگینه واقع در منطقه 9 تهران با نظر شورای ملی صنایع دستی به عنوان دهكده شیشه ثبت ملی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 11 تیرماه امسال جلسه شورای ملی صنایع دستی شهرها و روستاهای كشور با حضور برخی از كارشناسان و معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عمارت تاریخی كوشك تهران برگزار شد و در جریان آن هر استان توانست شاخصه‌های رشته هنر سنتی خود را معرفی كند.
براین اساس نخستین دهكده تخصصی و علمی آبگینه تهران با نگاه كار آفرینی، جذب و آموزش استعدادها، برند سازی و فروش محصولات ایجاد شد.
پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی كشور دیروز (یكشنبه) فهرستی از 11 شهر و روستای جدید ملی صنایع دستی را پس از بررسی شاخص‌ها ارائه كرد.
وی گفت: شهر تهران در رشته شیشه، روستای سمقاور استان مركزی در رشته منبت، روستای كردوان استان بوشهر در رشته عبابافی، روستای هرسین استان كرمانشاه در رشته گلیم و شهر ارومیه استان آذربایجان غربی در رشته ریزه‌كاری چوب نیز به صورت مشروط ثبت ملی شده‌اند.
محمد انشایی معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز عصر یكشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سرآمد فعالیت هنرهای سنتی این نهاد در تهران توجه به فعالیت رشته‌ شیشه گری بوده تا بتوانیم در مجامع مختلف بیش از گذشته تهران را به عنوان شهر جهانی شیشه آبگینه مطرح كنیم.
معاون صنایع دستی استان تهران با بیان اینكه دهكده هنرهای سنتی و شیشه با همكاری شهرداری منطقه 9 تهران راه اندازی می شود، گفت: در این دهكده 5 كارگاه تخصصی و علمی با امكان فروش و نیز برگزاری نمایشگاه‌های صنعت شیشه‌گری استان تهران برای گردشگران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.
انشایی خاطر نشان كرد: دهكده شیشه تهران در مدت یك سال (تا پایان 97) در زمینی به مساحت 7 هزار متر مربع و با اعتبار 3 میلیارد تومان از طریق شهرداری ساخته می شود.
تهرام**7247** 1348** 9053