'بچه هاي آسمان' در پاكستان به نمايش در آمد

اسلام آباد - ايرنا - فيلم سينمايي 'بچه هاي آسمان' به كارگرداني مجيد مجيدي در 'باشگاه فيلم منداوا' در موزه ميراث ملي پاكستان در اسلام آباد به نمايش در آمد.

'اعجاز گل' از فعالان عرصه سينماي پاكستان روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در اسلام آباد با بيان اينكه گسترش روابط در حوزه هنر هفتم مي تواند دو ملت مسلمان، برادر و همسايه را به يكديگر نزديكتر كند، گفت: زبان هنر سينما فراتر از مرزهاي جغرافيايي عمل كرده و مي تواند قلوب مردم را به يكديگر پيوند بزند.
وي يادآور شد كه پيش از اين نيز فيلم هاي سينمايي ايران در شهرهاي مختلف پاكستان به نمايش درآمده است و گفت: فيلم 'بچه هاي آسمان' به كارگرداني 'مجيد مجيدي' روز شنبه سي ام تيرماه در 'باشگاه فيلم منداوا' در موزه ميراث ملي پاكستان در اسلام آباد به نمايش در آمد.
اين فعال عرصه سينماي پاكستان اضافه كرد: اين فيلم با استقبال مناسب علاقه مندان به صنعت سينماي ايران مواجه شد.
وي بر توسعه همكاري دو كشور در زمينه هنر هفتم و صنعت سينما بين دو كشور تاكيد كرد و گفت: زمينه براي ساخت فيلم هاي مشترك كه فرهنگ و تمدن دو ملت را بازگو كند بيش از پيش فراهم است.
اعجاز گل با بيان اينكه سال ها پيش از اين قرار بود، فيلم مشترك ايران و پاكستان با موضوع علامه اقبال لاهوري ساخته شود، افزود: دليل توقف اين پروژه هر چه باشد، لازم است با رفع موانع اجراي اين طرح، در مسير همكاري دوجانبه فرهنگي اقدام كرد.
'بچه هاي آسمان' نخستين فيلم ايراني است كه به عنوان پنج نامزد نهايي جايزه اسكار بهترين فيلم خارجي زبان در سال 1998 انتخاب شد و همچنين چهار جايزه از جمله جايزه فيپرشي جشنواره بين المللي فيلم مونترال را به دست آورد.
بچه هاي آسمان روايتگر ماجراي برادر و خواهري است كه يك جفت كفش شان را با همديگر به اشتراك گذاشته اند.
بچه هاي آسمان در كشورهاي آمريكا، برزيل، هنگ كنگ، ژاپن، استراليا، سنگاپور، لهستان، آرژانتين، آلمان، اسپانيا، هلند، مكزيك، نروژ، مالزي، فرانسه، بلژيك، يونان و كره جنوبي به نمايش درآمد.
به گزارش ايرنا هنرمندان و دست اندركاران سينماي پاكستان، هنر هفتم در ايران را به عنوان يكي از عرصه هاي مهم و جذاب در بين صنايع فيلم جهان ارزيابي مي كنند كه توانسته است با خلق داستان هاي جذاب و بهره گيري از تكنيك هاي منحصر به فرد، جايگاه ويژه اي در ميان علاقه مندان اين صنعت در ديگر كشورها به ويژه شبه قاره و پاكستان كسب كند.
آذرماه سال گذشته بود كه جشنواره فيلم ايران با حضور خانم مريم اورنگ زيب وزير وقت اطلاع رساني، رسانه ها و ميراث ملي پاكستان، 'مهدي هنردوست' سفير ايران در پاكستان، گروهي از هنرمندان و دست اندركاران صنعت سينماي پاكستان و جمعي از علاقه مندان به صنعت سينما در مركز هنرهاي ملي پاكستان آغاز به كار كرد.
در جشنواره ذكر شده، فيلم هاي «خيلي دور خيلي نزديك» به كارگرداني رضا ميركريمي، «باديگارد» به كارگرداني ابراهيم حاتمي كيا، «يك حبه قند» به كارگرداني رضا ميركريمي، «رخ ديوانه» به كارگرداني ابوالحسن داوودي و «كفش هايم كو؟» به كارگرداني كيومرث پوراحمد به نمايش در آمد.
جمهوري اسلامي ايران در كنار كشور چين يكي از مهم ترين كشورهاي آسيا در عرصه صادرات فيلم به شمار مي رود و در رتبه بندي جهاني نيز سينماي ايران در مقام ممتازي قرار دارد.
آساق**6125**1663**