رسانه های چین: ایران نسبت به جنگ افروزی آمریكا هشدار داد

پكن - ایرنا - رسانه های چین گزارش كردند 'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران به آمریكا در خصوص راه اندازی جنگی علیه ایران هشدار داده است.

به گزارش ایرنا، 'شینهوا' رو یكشنبه در مطلبی نوشت: روحانی تاكید كرده است هر جنگی كه از سوی آمریكا با ایران شروع شود در واقع مادر همه جنگ ها خواهد بود.
گزارش خبرگزاری رسمی چین از قول رییس جمهوری اسلامی ایران می افزاید: مناقشه فزاینده ای كه آمریكا با ایران به راه انداخته است عاقبت خوبی ندارد و درگیری با ایران می تواند باعث جنگی بزرگتر از آن شود كه آمریكا تصورش را در ذهن دارد.
تارنمای چاینا ارگ هم به نقل از روحانی آورده است: آمریكا در اندیشه جنگ است جنگی كه مادر جنگ ها خواهد بود اما توصیه ایران به واشنگتن این است كه با ایران به دنبال صلحی باشد كه مادر صلح ها باشد.
این گزارش تصریح می كند كه از دیدگاه ایران، جنگی كه فعلا آمریكا به راه انداخته است جنگ تجاری علیه تهران است و تضعیف بخش های تجاری مختلف ایران از برنامه های آمریكا است.
این رسانه چینی می افزاید كه آمریكا تهدید كرده است كه مرحله اول تحریم ها شامل تحریم فلزات، طلا و تجارت خودرو علیه ایران را از روز ششم اوت آغاز می كند.
تلویزیون مركزی چین هم گزارش كرد مرحله بعدی تحریم ها كه قلمروهای مختلف دیگر از جمله انرژی و بانك مركزی ایران را در بر می گیرد و در واقع بازگشت همه تحریم هاست از روز 4 نوامبر شروع خواهد شد.
تارنمای انگلیش نیوز چین هم در گزارشی آورده است كه رییس جمهوری اسلامی ایران به آمریكا توصیه كرده است به دنبال دامن زدن به مناقشه با ایران نباشد.
گزارش از قول روحانی تصریح می كند كه اگرچه این مناقشه و درگیری ها با ایران برای تهران هم خساراتی دارد اما طبیعتا باعث اتحاد بیشتر می شود و نهایتا شكست برای آمریكا رقم خواهد خورد.
رسانه های كره جنوبی از جمله 'كوریا تایمز' و 'هرالد' هم در گزارش های خود اظهارات آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری اسلامی ایران را مورد اهتمام قرار داده اند.
رسانه های كره ای با اشاره به اینكه كشورشان در تلاش است تا با آمریكا برای معافیت از تحریم خرید نفت ایران به توافق برسد آورده اند كه رهبر ایران گفت و گو با آمریكا را بی نتیجه دانسته و خواستار تقویت اتحاد در داخل كشور شده است.
این رسانه ها افزوده اند كه ایران همچنان خواستار حراست از برجام است و به عنوان یك سند مهم بین المللی خواستار آن است كه طرف های اروپایی، چین و روسیه نیز به آن پایبندی نشان دهند.
بنا به این گزارش ها اگرچه برجام یك سند مهم است اما ایران تهدید كرده و هشدار داده است كه اگر منافعش از قبل برجام تامین نشود لزومی به ماندن در آن نمی بیند.
آساق**231**1904**