۳۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۸
کد خبر: 82978057
۰ نفر
گونه نادر خرچنگ در قنات های ماهان كرمان مشاهده شد

كرمان - ایرنا - مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماهان كرمان گفت: یك جفت گونه نادر خرچنگ آب شیرین در عمق مادرچاه یكی از قنات های این شهر مشاهده شد.

امین ماهانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این خرچنگ آب شیرین حین مستندنگاری قنات های محدوده شهر ماهان مشاهده و از آن عكاسی شده است.
به گفته ماهانی ،خرچنگ یاد شده درون قنات و در عمق 60 متری زمین و در تاریكی مطلق زیست می كند و تاكنون بیرون از زیستگاه خود دیده نشده است.
وی تصریح كرد: تاپیش از این خرچنگ آب شیرین تنها در رودخانه و تالاب ها مشاهده شده بود و این برای نخستین مرتبه است كه زیستگاه این جانور در عمق مادر چاه قنات شناسایی شده است.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماهان بیان كرد: همچنین درون مادرچاه قنات 2 گونه ماهی، كرم و عنكبوت مشاهده شد كه نشان از حیات متنوع جانوری در اعماق قنات های ماهان دارد و جا دارد كارشناسان و پژوهشگران تحقیقات بیشتری در این حوزه داشته باشند.
ماهانی گفت: در زمان حاضر پروژه استقرار بشر در جنوب شرق كشور و مستند نگاری آثار فرهنگی و تاریخی ملموس و ناملوس در دست انجام است.
خرچنگ ها پیشرفته ترین عضو شاخه بندپایان هستند و خرچنگ‌های آب شیرین (نام علمی: Potamidae) نام یك تیره از بالاخانواده آب‌شیرین‌واران است.
خرچنگ های آب شیرین موجودات بسیار جذاب و باهوشی هستند و زیستگاه اصلی آنان آب شیرین است و بیشتر اوقات در آب و در پناهگاه خود به سر می برند.
منطقه تاریخی و تفریحی ماهان در 25كیلومتری جنوب شرقی شهر كرمان قرار دارد.
باغ شاهزاده، آرامگاه شاه نعمت الله ولی و عمارت شترگلو از جمله آثار ثبت جهانی و ملی این منطقه بشمار می رود.
7437/ 5054

سرخط اخبار جامعه