اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم ادامه دارد

اهواز - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان از ادامه عملیات اطفای حریق در بخش عراقی تالاب هورالعظیم در سومین روز خبر داد و گفت: در روزهای گذشته موفق شدیم بخش هایی از آتش این تالاب در خاك عراق را با استفاده از بالگردهای آبپاش خاموش كنیم.

احمدرضا لاهیجان زاده روز یكشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم در دو بخش رخ داده كه از سه روز پیش، عملیات اطفا در بخش های جنوبی تر تالاب اجرا شده است.
وی افزود: تصاویر ماهواره ای و بازدید هوایی از هورالعظیم نشان می دهد كه آتش در قسمت هایی كه عملیات اطفا انجام گرفته خاموش شده و دودی در آنجا دیده نمی شود، اما آتش سوزی در بخش های دیگر تالاب هنوز ادامه دارد.
لاهیجان زاده با بیان اینكه این عملیات نخستین اطفای حریق تالاب با استفاده از بالگرد در كشور است، تاكید كرد: نتیجه گیری درباره پیشرفت عملیات و زمان مورد نیاز برای اطفای كامل حریق زود است و در روزهای آینده می شود با قاطعیت بیشتری می توان در این باره اظهار نظر كرد.
وی اضافه كرد: قبلا توافقی برای زمان استفاده از بالگردهای آبپاش صورت نگرفته و قرار است بر اساس میزان تاثیرگذاری بالگردهای آبپاش، درباره نحوه ادامه كار تصمیم گیری شود.
به گفته وی، تصمیم گیری درباره ادامه عملیات توسط وزارت كشور و سازمان هوا - فضای سپاه صورت می گیرد.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.
بخش عراقی این تالاب از حدود 15 روز پیش دچار آتش سوزی وسیع شده و بیش از 16 هزار هكتار از آن را درگیر كرده است.
دود غلیظ ناشی از آتش سوزی در هورالعظیم، چندین شهر و روستای خوزستان از جمله هویزه، سوسنگرد، رفیع، بستان و اهواز را درگیر كرده و مشكلاتی برای شهروندان ایجاد كرده است. شب گذشته و صبح امروز نیز دود ناشی از این آتش سوزی به اهواز كه بیش از 100 كیلومتر با هور فاصله دارد، رسیده بود.
ستاد بحران خوزستان مقرر كرده است كه از بالگردهای آبپاش برای خاموش كردن این آتش سوزی استفاده شود كه این بالگردها از پنجشنبه وارد خوزستان شده و عملیات اطفای حریق از صبح جمعه آغاز شده است. البته به دلیل اینكه این بالگردها امكان پرواز در دمای بالای 40 درجه وجود ندارد، عملیات از ساعت 7 تا 11 انجام می شود.
آنطور كه مسئولان محیط زیست استان گفته اند، اگر چه تامین حقابه تالاب بهترین راه خاموش كردن آتش است اما با توجه به كاهش شدید حجم آب رودخانه های كرخه در ایران و دجله در عراق كه منابع اصلی تغذیه كننده تالاب هستند، در حال حاضر امكان تامین آب مورد نیاز هور وجود ندارد و اطفای حریق به وسیله بالگرد آبپاش در شرایط فعلی تنها راهكار به شمار می آید.
بخش ایرانی تالاب هورالعظیم از یك طرف با كاهش شدید آب روبه روست و از سوی دیگر با اكتشافات نفتی دچار خسارت شده است.
این تالاب از زمان خشك شدن به عنوان یكی از كانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است.
9754/6002/6064