پنل روشنايي ضدعفوني كننده ايراني، دستاورد يك شركت دانش بنيان

تهران- ايرنا- يك شركت دانش بنيان ايراني موفق به طراحي و ساخت پنل روشنايي ضدعفوني كننده محيط در محدوده نور مرئي ايمن براي انسان شده كه اين دستگاه آماده ورود به بازار داخل است.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار علمي ايرنا، اين پنل نوراني علاوه بر ايمن بودن براي بدن انسان، محيط اطراف را ضدعفوني مي كند و براي كاهش قابل ملاحظه باكتري ها مانند 'اي كولاي' عامل ايجاد بيماري هاي گوارشي و 'ام آر اس اي 'عامل عفونت زايي بيمارستاني، موثر است.
ضدعفوني كننده هاي محيط كه در حال حاضر استفاده مي شوند، براي بدن انسان ضرر دارند و علاوه بر اين كه در حضور انسان نبايد استفاده شوند، در محدوده نور مرئي هم قرار ندارند.
سيدياسر حسيني مديرعامل يك شركت دانش بنيان فعال در حوزه سلامت روز يكشنبه به خبرنگار علمي ايرنا گفت: پنل نوراني ضد عفوني كننده نور مرئي ايمن براي انسان، حاصل تلاش چند ساله محققان اين مجموعه است كه به زودي وارد بازار داخل مي شود.
وي، بيشترين كاربرد اين پنل ها را در مكان هاي عمومي اعلام كرد و گفت: اين دستگاه ها معمولا در اتاق هاي عمل، CCU و ICU و همچنين مراكز پر رفت و آمد مانند ايستگاه هاي مترو، سالن هاي غذاخوري و ورزشي بيشترين كاربرد را دارد.
حسيني با اشاره به اين كه اين دستگاه استانداردهاي لازم به جهت ايمن بودن براي بدن را كسب كرده و آزمايش هاي ميكروبيولوژي را با موفقيت پشت سرگذاشته است، اظهار داشت: مجوز توليد اين پنل نوراني از اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت اخذ شده است.
وي به ثبت اختراع اين دستگاه اشاره كرد و گفت: برخي از قطعات و تجهيزات اوليه اين دستگاه از خارج تهيه مي شود زيرا فناوري ساخت آنها هنوز در كشور وجود ندارد اما طراحي و توليد لامپ روشنايي ايراني ضدعفوني كننده با استفاده از تكنولوژي بومي انجام گرفته است.
مديرعامل اين شركت دانش بنيان اظهار داشت: هرچند اين لامپ ها را مي توان در منازل هم استفاده كرد اما بيشترين كاربرد آنها در مراكز عمومي است و در تلاش براي توليد لامپ هاي خانگي ضدعفوني كننده ايمن محيط هستيم.

** كنترل 30 تا 50 درصد عفونت هاي بيمارستاني
وي با اشاره به اينكه با اين دستگاه مي تواند زنجيزه انتقال عفونت را از بين برد، اظهار اميدواري كرد كه لامپ روشنايي ايراني ضدعفوني كننده بين 30 تا 50 درصد در زمينه كنترل عفونت بيمارستاني موثر باشد.
حيسني ادامه داد: هرچند در كشور در زمينه عفونت هاي بيمارستاني آمار دقيقي وجود ندارد اما در آمريكا سالانه 10 ميليارد دلار هزينه كنترل عفونت هاي بيمارستاني و بيماري هاي ناشي از آن مي شود كه رقم بالايي است.
وي با اشاره به اينكه با استفاده از بومي سازي فناوري توانستيم اين پنل روشنايي را توليد كنيم، افزود: قيمت دستگاه ايراني بسيار پايين تر از مشابه خارجي است.
حسيني افزود: مشابه خارجي فقط در آمريكا وجود دارد و حتي به خارج از اين كشور هم صادر نشده و محققان ما با بومي سازي تكنولوژي توانستند اين دستگاه را طراحي و توليد كنند.
اين شركت يكي از مجموعه هاي فعال در مركز رشد دانشگاه علوم پزشكي ايران است كه با تلاش محققان خود توانسته است دستگاه را طراحي و توليد كند.
علمي ** 1201 **2017