جنگ 33 روزه توازن قدرت را به نفع مقاومت تغییر داد

بیروت-ایرنا-ژنرال «عبدالرحمن شحیتلی» معاون پیشین ستاد مشترك و عملیات ارتش لبنان در گفت و گو با ایرنا تاكید كرد كه مهمترین رهاورد جنگ 33 روزه، تغییر توازن قدرت به نفع مقاومت و افزایش بازدارندگی به نفع لبنان است.

گفت و گو با شحیتلی كه از فرماندهان ارتش لبنان در زمان جنگ 33 روزه بود به مناسبت دوازدهمین سالگرد این جنگ صورت گرفت.
وی در این گفت و گو به بررسی شرایط و دلایل آغاز جنگ، رخدادهای میدانی و پیامدهای استراتژیك و نظامی آن پرداخت.

**آغازگر جنگ اسرائیل بود یا حزب الله؟

شحیتلی تصمیم به آغاز جنگ سی و سه روزه را نه از سوی طرف لبنانی، بلكه آن را تصمیم از پیش گرفته شده از طرف اسرائیلی ها دانست و گفت: 10 روز پیش از عملیات اسیر گرفتن دو سرباز اسرائیلی، میان دو طرف در دشت «خیام» و تپه های «شبعا» آتش توپخانه ای رد و بدل شد و در نتیجه آن فرمانده رژیم صهیونیستی در كمتر از 15 دقیقه تهدید به بمباران بیروت كرد. این تصمیمی نبود كه یك فرمانده میدانی در یك ربع بتواند خودش اتخاذ كند، بنابراین من با توجه به مسئولیتم، فورا این تهدید را به مقام های لبنان و مقاومت اسلامی منتقل كردم.
وی افزود: برادر «وفیق صفا» از مقام های ارشد حزب الله به من خبر داد كه در صورت چنین اقدامی از سوی صهیونیست ها، مقاومت هم ظرف 15 دقیقه «حیفا» را زیر آتش خود خواهد گرفت. بنابراین در آن روز توانستیم، جلوی اسرائیل را در گستردش دادن این حادثه بگیریم و نماینده مقاومت هم به من گفت كه ما به حرف شما احترام می گذاریم و اعلام آتش بس می كنیم.
این فرمانده عالی رتبه پیشین ارتش لبنان، در ادامه گفت كه 10 روز بعد در روز چهارشنبه 12 ژوئیه 2006 حزب الله بر سر راه اسرائیلی هایی كه در خط مرزی حركت می كردند، كمین گذاشت و در جریان یك درگیری 2 نظامی آنها را به اسارت در آورد تا در عملیات تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی از آنها استفاده كند.
شحیتلی اذعان داشت كه این عملیات برای نخستین بار نبود كه اتفاق می افتاد و نیروهای مقاومت با فرمان قبلی، چند بار دست به چنین عملیات هایی زده بودند مانند عملیات چند ماه پیش از آن در منطقه «الغجر»، اما هیچ بار به جنگی گسترده و در این سطح منجر نشده بود.
ژنرال لبنانی خاطرنشان كرد كه نمایندگان نیروهای سازمان ملل متحد بلافاصله با او تماس گرفته و از او خواستند تا با پادرمیانی، دو نظامی اسرائیلی را از مقاومت گرفته و به صهیونیست ها بازگرداند، اگر نه اسرائیل علیه لبنان جنگ راه می اندازد، اما پاسخ «سیدحسن نصرالله» دبیركل حزب الله لبنان صریح و روشن اعلام شد كه این نظامیان به اسرائیل تحویل داده نمی شوند مگر از طریق مذاكرات و بازگشت اسرا با نظارت یك طرف سوم.

**تخریب بیشتر به خاطر ناتوانی از شناسایی اهداف

این كارشناس مسائل نظامی و استراتژیك لبنانی، معتقد است كه رژیم صهیونیستی در طول 33 روز با تمام بمباران هایش، نتوانست از آمادگی مقاومت بكاهد، و این یعنی مؤلفه «اطلاعات» نزد آنها قادر نبود اماكن، حجم و چگونگی پراكندگی نیروهای مقاومت در جغرافیای سرزمین لبنان را شناسایی كند و از این رو بود كه اقدام به ویرانی ها و تخریب گسترده كرد.
شحیتلی اضافه كرد: دشمن صهیونیستی خود را پس از 33 روز در برابر یك جنگ بی پایان و بی سرانجام و بی نتیجه دید؛ جنگی كه به افزایش محبوبیت مقاومت نزد مردم لبنان و وارد آمدن شوك به داخل جامعه اسرائیل و جامعه جهانی منجر شد چرا كه روی ایجاد شكاف میان مقاومت و جامعه لبنانی حساب بازكرده بودند، اما برعكس تصور آنها، مردم همه طوایف لبنانی، مقاومت را تحسین كردند و جنوب را در آغوش گرفتند.

**نتایج جنگ 33 روزه برای صهیونیست ها

ژنرال لبنانی در ادامه گفت و گو با ایرنا با بیان این كه پس از جنگ سال 2006 رژیم صهیونیستی دیگر از نظر روحی و حتی امكاناتی، نمی توانست روی به جنگ بیاورد، تاكید كرد:گفتمان اسرائیلی ها قبل و بعد از جنگ 33 روزه تغییر كرد، و آنها دیگر قادر به تهدید با جنگ نبودند چرا كه می دانستند، هزینه زیادی باید بابت آن بپردازند.
از نظر شحیتلی در یك سنجش، روحیه، عزم و قدرت طرفداران مقاومت با صهیونیست ها، قابل مقایسه نیست و روحیه صهیونیست ها به شدت آسیب پذیر و مختل شد.
این سرلشكر بازنشسته لبنانی ابراز امیدواری كرد كه هرچه زودتر جنگ دیگری رخ دهد چرا كه قطعا نتیجه اش یا نابودی اسرائیل است یا توازن قدرت به نفع لبنان خواهد بود و به گرفتن حق همه از این رژیم منتهی خواهد شد.
وی همچنین به دلایلی رژیم صهیونیستی را ضعیف تر از گذشته توصیف كرد؛ یكی، سفرها و دیدارهای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم به روسیه و دست به دامن مسكو شدن برای تامین امنیت شمال فلسطین اشغالی؛ دیگری افزایش دیواركشی ها و اقدامات تدافعی از جانب اسرائیل برای حمایت از شهرك ها و سربازان خود از هرگونه عملیات احتمالی مقاومت.

**جنگ نه فقط با مقاومت، بلكه با لبنان

ژنرال لبنانی در بخش دیگری از گفت و گو با ایرنا، درباره اینكه آیا جنگ علیه مقاومت بود یا كل لبنان، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در جنگ های گذشته می گفت كه هدفش تنها مقاومت است و به خیال خود با این كار، حاكمیت و دولت لبنان را از مقاومت جدا می كرد؛ اما اینك اعلام می كند كه در جنگ آینده، همه دولت لبنان و گروه ها را بدون استثنا به یك چشم می بیند. رئیس آن رژیم و رسانه های مختلف بارها اعلام كردند كه در جنگ بعدی كل لبنان هدف خواهد بود.
وی افزود: در جنگ 33 روزه، منابع انرژی، زیرساخت ها، پل ها وراه های ارتباطی اصلی در همه مناطق لبنان از سوی اسرائیلی ها مورد هدف قرار گرفت و همه مسئولین لبنانی در تماس های تلفنی مورد تهدید واقع شدند،. همچنین خسارت های زیادی هم به ارتش لبنان وارد شد، چرا كه تجاوزگران می گفتند ارتش در جنوب به مقاومت كمك می رساند.
شحیتلی این را گفت كه در اثناء جنگ، طی تماسی مستقیم با فرمانده ارتش لبنان، اسرائیلی ها او را تهدیدكردند كه در صورت عدم توقف كمك ارتش به مقاومت، مركز اصلی فرمانده ارتش را منهدم خواهند كرد.
وی كسانی را كه معتقدند اسرائیل بین مقاومت و غیرمقاومت تفاوت قائل می شود، سخت در اشتباه دانست، و تصریح كرد: هیچ كشوری از راه دیپلماسی نتوانست جلوی اسرائیل را در حمله به لبنان بگیرد و این در حالی بود كه لبنان اعلام می كرد جنگ با اسرائیل را نمی خواهد و سلاح های خود را در انبارها نگه داشته است.

**پیامدها و نتایج جنگ برای لبنان

عبدالرحمن شحیتلی در ادامه گفت و گو با ایرنا یادآور شد: جنگ، لبنان را با پیامدهای اقتصادی بزرگی روبرو كرد و اگر كشورهایی مانند ایران نبودند، بازسازی شهرها و روستاهای اصلی جنوب كه در جنگ كاملا ویران شد و حومه جنوبی بیروت كه بسیاری از مجتمع های مسكونی آن با خاك یكسان شده بود، ما در بحران بسیار بزرگی بودیم كه برخاستن از آن بسیار دشوار بود.
وی به پیامدهای سیاسی جنگ علیه لبنان هم اشاره كرد و گفت: به نظرم پیامدهای سیاسی جنگ، به نفع لبنان بود، و منطق آن دسته ای را كه در لبنان، اسرائیل را به عنوان نجاتبخش قلمداد می كردند، تغییر كرد.
ژنرال لبنانی اضافه كرد: این جنگ باعث شد، برخی برگردند و به محور مقاومت اعتراف كنند.
شحیتلی در زمینه نظامی نیز اظهار داشت: در این جنگ قدرت و خبرگی مقاومت افزایش یافت و نظریه ای كه همیشه ما بر آن تاكید داشتیم اثبات شد، یعنی نظریه ای كه قائل بود رویارویی تاكتیكی با ارتش ها و گردان ها و سبك های سنتی در برابر اسرائیل كارساز نیست، چرا كه علاوه بر قدرت خود، آنها همواره از سیل حمایت های آمریكایی بهره مند می شوند. در مقابل استراتژی نبرد با اسرائیل با ایمان و عقیده و نبردی نامنظم بود كه جواب می داد.
این فرمانده عالی رتبه پیشین ارتش لبنان همچنین گفت كه اسرائیل در سال 2006 نتوانست جنوب را اشغال كند و عملیات نظامی آن به معنای كامل، شكست خورد. در مناطق پراكنده ای حضور داشتند، اما به تسخیر درنیاوردند و مقاومت عنصر بازدارنده در برابر رژیم صهیونیستی در اشغال لبنان به شمار می رفت كه منتظر آنها می ماند و به محض ورود نیروهای آنها، قلع و قمشان می كرد.

**ارتش لبنان، در كنار مقاومت

ژنرال شحیتلی با بیان اینكه ارتش لبنان طی سالهای اخیر پیشرفت زیادی كرده، به بررسی انواع آن پرداخت.
بنابر گفته وی، ارتش اكنون روی گردان های واكنش سریع، نیروهای ویژه، تكاوران و دسته های ضدخرابكاری بیشتر تمركز كرده و مبارزه با دشمن صهیونیستی و تروریستی بخشی از رویكرد نیروهای ارتش لبنان است.
این نظامی عالی رتبه، تاكید كرد: رزمنده مقاومت و سرباز ارتش، هر دو از بطن و آغوش یك اجتماع، سیاست، جغرافیا برخاسته اند و هیچ كسی نمی تواند بر رویارویی میان ارتش و مقاومت حساب بازكند.
شحیتلی خاطر نشان كرد كه شیعی، سنی و مسیحی در برابر اسرائیل خواهند ایستاد و افسران ارتش در كنار نیروهای مقاومت هستند.
از او پرسیدیم بنابر سناریویی كه مقاومت مبنی بر ورود به سرزمین های اشغالی در صورت وقوع جنگ، مطرح كرده، آیا ارتش نقش پشتیبانی را بازی خواهد كرد یا ممكن است كه نیروهای ارتش لبنان نیز در كنار رزمندگان مقاومت دست به عملیات فرا مرزی بزنند.
این كارشناس مسائل نظامی گفت در صورت وقوع هر جنگی، چندین سناریو پیش بینی می شود كه روند نبرد آن را تعیین خواهد كرد، ممكن است كار به جایی برسد كه ارتش لبنان، ضرورت ببیند برای دفاع از خود و ضد حمله به دشمن، اقدام به عملیات هایی در خاك فلسطین اشغالی بزند، اما به نظرم بیشترین نقش ارتش، دفاع از لبنان خواهد بود.

**قواعد درگیری در سوریه و لبنان

عبدالرحمن شحیتلی با بیان اینكه رژیم صهیونیستی همواره به دنبال جنگ بوده است، گفت كه آنها اكنون نمی توانند؛ صهیونیست ها اگر روزی توان جنگ داشته باشند، لحظه ای درنگ نمی كنند و این جنگ را به راه می اندازند.
ژنرال پیشین ارتش لبنان ادامه داد: سید حسن نصرالله در یكی از سخنرانی های خود گفت كه قواعد درگیری تغییر كرده و خیلی از كارشناسان هنوز به دنبال این تغییرات هستند. باید گفت كه قواعد درگیری به سادگی در شمال سرزمین های اشغالی است، از دریایی «الناقوره» تا «طبریا» و «شبعا» در لبنان تا بلندی های «جولان» در سوریه زمین بازی ما شده است، و این را پاسخ جدی حزب الله به شهادت فرزند «حاج عماد مغنیه» فرمانده فقید حزب الله به همراه چند تن دیگر از جمله ژنرال ایرانی، اثبات كرد.
خاورم**م.ا**2054*1049