۳۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۷
کد خبر: 82977738
۰ نفر
نژادپرستي قانون شد

پارلمان رژيم صهيونيستي (كنست) با تصويب لايحه دولتي با عنوان « ملت، دولت يهود» آن را به قانون مبدل كرد تا بار ديگر نژادپرستي خود در سرزمين اشغالي را كه از سال 1948 به راه انداخته با قانوني جلوه دادن برخي امتيازات از جمله رسمي كردن زبان عبري و امتيازات ساخت ‌وساز براي يهوديان در فلسطين اشغالي ادامه دهد.

هر چند برخي از نمايندگان عربي حاضر در اين پارلمان، نسبت به اقدامات نژادپرستانه رژيم صهيونيستي در اين باره مخالفت كردند اما با اخراج آنها از صحن كنست و وجود 55 مخالف از 120 عضو كنست اين قانون‌ نژادپرستي به تصويب رسيد.

با توجه به قانون جديد صهيونيست ‌ها زبان عربي كه در كنار عبري، يكي از دو زبان رسمي و اداري سرزمين اشغالي محسوب مي‌شد، از رسميت افتاد و سهم مردم فلسطين در تصميم‌گيري‌هاي سياسي و ديگر امتيازات عمراني و اجتماعي‌ شان منتفي اعلام شد تا رژيم صهيونيستي يادآور ايجاد جامعه‌اي نژادپرستانه يهودي‌ها در سرزمين اشغالي به صورت يكدست باشد.

نمايندگان عرب فلسطيني در كنست كه از مخالفان اين قانون هستند، تصويب آن را «مرگ دموكراسي و آشكار شدن نژادپرستي و آپارتايد عليه غير يهوديان» تلقي كردند. اين نمايندگان عرب در اقدامي نمادين، پيش‌نويس قانون را پاره كردند.

آشكار شدن نژاد پرستي اسرائيل با تصويب قانون دولت يهود آقاي «مجيد صفاتاج» كارشناس امور فلسطين در گفت‌ وگو با خبرنگار روزنامه «صبح ‌نو» با اشاره به اينكه قانوني كردن كشور يهودي در راستاي سياست‌هاي غرب در سرزمين فلسطين است، عنوان كرد: شكل‌ گيري دولت يهود طرحي بود كه از گذشته در انديشه سران صهيونيستي بوده و به دليل نگراني از افكار عمومي مردم جهان و فلسطيني‌ها اين طرح به تصويب نمي‌رسيد اما پس از آنكه سران برخي كشورهاي عربي(عربستان، امارات، بحرين) و آمريكا حمايت‌هايي از صهيونيست‌ها انجام داده‌اند شاهد به تصويب رساندن اين‌گونه طرح‌ها بر روي كاغذ هستيم.

اين كارشناس امور فلسطين و اسرائيل، افزود: ماهيت يهودي دادن به دولت اسرائيل يك اقدام كاملاً نژادپرستي است كه نشان‌دهنده نسل‌كشي و پاكسازي قومي در فلسطين اشغالي است كه صهيونيست‌ها براي عملي ساختن آن از راه ‌هايي به ظاهر قانوني در كنست اقدام مي‌كنند. هر چند اقدامات پاكسازي قومي آنها از سال 1948 در فلسطين شروع شده است اما با اين اقدام مي‌خواهند، بگويند كه دستشان براي هر گونه ظلم و ستمي بر مردم فلسطين باز است.

صفا تاج با اشاره به اينكه اين قانون حضور عرب‌ هاي فلسطين در فعاليت‌هاي اجتماعي را مسدود مي‌سازد، تصريح كرد: اين اقدام حتي فلسطيني‌هايي را كه داراي شناسنامه اسراييلي هم هستند با محدوديت همراه مي‌سازد. سرزمين اشغالي از دو جمعيت غربي‌تبار و شرقي‌تبار برخوردار است و با اين قانون شرقي‌ تبارها ديگر اجازه رأي دادن يا كانديد مجلس داشتن يا ساخت و ساز در سرزمين اشغالي را ندارند و حتي بايد به زبان عبري هم سخن بگويند.

وي با بيان اينكه كنست اسرائيل ديگر شاهد اعتراض نمايندگان عرب در داخل صحن آن نخواهد بود، يادآور شد: با توجه به اين گونه قوانين عرب‌ها از حق رأي برخوردار نيستند و كنست اسرائيل كه پيش از اين تعدادي نماينده عرب داشت ديگر آنها را هم نخواهد پذيرفت.

**انسجام محور مقاومت با تصويب چنين قوانيني در پارلمان صهيونيست‌ ها
اين كارشناس امور فلسطين، افزود: اين اقدام صهيونيست‌ ها را مي‌توان در راستاي ابتكار عمل معامله قرن هم توصيف كرد. چرا كه كشورهاي عربي منطقه (عربستان، امارات و بحرين) تلاش دارند تا ارتباط با رژيم صهيونيستي داشته باشند و خطرآفرين بودن اسرائيل را به فراموشي بسپارند. از سويي ديگر آمريكا تلاش دارد تا با اجراي اين‌گونه قوانين در سرزمين اشغالي دستش براي اجرايي كردن معامله قرن(اعلام شدن قدس به عنوان پايتخت صهيونيست‌ها) باز باشد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه اين قانون گوياي نژادپرست بودن صهيونيست ‌ها است، گفت: جمعيت عرب‌هاي فلسطين نسبت به يهودي‌ ها بيشتر است و اين نگراني را بارها مقامات صهيونيستي اعلام كردند و تل آويو با تصويب چنين قوانيني تلاش دارد تا مصونيت‌هايي براي اسرائيل به كار برند از اين رو است كه در قانون جديد عرب‌ها را به شمار نمي‌آورند تا يهودي بودن سرزمين اشغالي به صورت غالب ديده شود ولي رژيم صهيونيستي اين موضوع را باور ندارد كه با تصويب چنين قوانيني هم نمي‌تواند فلسطيني‌ها را ناديده گرفت.

صفاتاج، ادامه داد: محور مقاومت با انسجام بيشتر و ادامه انتفاضه‌هاي خود در غزه، كرانه باختري و مسجدالاقصي اين گونه طرح‌هاي صهيونيست‌ها را نقش برآب كرده و مي‌كند و در اين باره هم نشان خواهد داد كه تصويب چنين قوانيني تنها بر روي كاغذ خواهند ماند و قدرت اجرايي پيدا نخواهند كرد. حتي اگر قدرت‌هايي همچون آمريكا و يا برخي كشورهاي منطقه بخواهند اقدامات نژادپرستانه رژيم صهيونيستي را ناديده بگيرند.

محكوم كردن اقدام كنست توسط حزب‌الله، حماس و جهاد ازسويي ديگر؛ حزب‌الله لبنان در بيانيه‌اي تأكيد كرد، تصميم كنست (پارلمان رژيم صهيونيستي) در تصويب قانون «كشور يهود» در راستاي سياست‌هاي صهيونيستي و گام‌هاي بعدي براي يهودي‌سازي كامل فلسطين اشغالي اتخاذ شده است.

حزب‌الله در ادامه اين تصميم نژادپرستانه و پيامدهاي آن را محكوم و تأكيد كرد كه مردم فلسطين با گرايش‌ها و رويكردهاي مختلفي كه دارند مي‌توانند با توكل بر خدا، تكيه بر خود و تمسك به مقاومت و انتفاضه و نيز حمايت تمامي آزادگان جهان از آنها بر اين دشمن جديد پيروز شده و آن را به پيروزي بزرگي تبديل كنند.

حزب ‌الله لبنان در ادامه هدف از تصويب اين قانون را محروم كردن فلسطيني‌ها از حق بازگشت به سرزمين‌شان دانست. البته، جنبش مقاومت اسلامي (حماس) و جهاد اسلامي در بيانيه‌هاي متفاوتي تصويب قانون كشور يهود در كنست رژيم صهيونيستي را مشروعيت‌بخشي رسمي به نژادپرستي رژيم صهيونيستي توصيف و آن را محكوم كردند.

*منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397،4،31
**گروه اطلاع رساني**9117**2002

سرخط اخبار پژوهش