420 كیلوگرم فرآورده دامی غیرقابل مصرف در بیجار كشف شد

سنندج - ایرنا - رئیس دامپزشكی شهرستان بیجار گفت: بازرسان این شبكه420 كیلوگرم انواع فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف و ناسالم را در بازار این شهر كشف كردند.

هادی اسكندری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مقدار فرآورده خام دامی در جریان بازرسی نیروهای دامپزشكی از مراكز عرضه محصولات خام دامی و مراكز تهیه غذا در شهرستان بیجار كشف و ضبط شده است.
وی اضافه كرد: طرح بازرسی از تمامی مراكز شهرستان با توجه به افزایش گرمای هوا و احتمال فاسد شدن سریع مواد خامی، تشدید یافته است.
اسكندری گفت: افزایش دمای هوا و عدم رعایت اصول نگهداری مواد دامی خام، از جمله دلایل فاسد شدن چنین موادی است و كه عمده ترین فرآورده های كشف شده در این بازرسی ها، گوشت قرمز و مرغ است.
وی به شهروندان توصیه كرد فرآورده خام دامی مورد نیاز خود را حتما از مراكز مجاز و معتبر تهیه‌ كنند و باید هنگام خرید فرآورده های خام دامی به مهر و برچسب دامپزشكی توجه كنند كه درصورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی با تلفن گویای 1512 یا تلفن های دامپزشكی بیجار 38223991 و 38236684 در میان بگذارند.
استان كردستان یكی از مناطق دام خیز و دام پرور كشور محسوب می شود كه سالانه نزدیك به 22 هزار تن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر از این تعداد دام تولید می شود.
جمعیت دامی استان كردستان حدود 2 میلیون راس دام سبك (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
در بیجار 130 مركز تهیه و عرضه مواد خام دامی فعالیت دارند.
7350/ 3020