معاونت گردشگری مجوزهای سه گانه آژانس‌ها را صادر خواهد كرد

تهران- ایرنا- معاون گردشگری كشور می گوید: مجوزهای بند «الف»، «ب» و «پ» آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی از ین پس توسط این معاونت صادر خواهد شد و هیچ سازمان و نهادی نباید در برابر این مصوبه دولت مقاومت كند.

به گزارش ایرنا شركت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی یا به تعبیر عموم آژانس‌های گردشگری بنابر تقسیم بندی فعالیت با سه مجوز در سه بخش مجزا فعالیت می كنند:
مجوز بند «الف» كه بر اساس آن، دفاتری با نام‌های «دفاتر خدمات مسافرتی» یا «آژانس‌های هواپیمایی» دارای این مجوز، رزرو و صدور بلیت هواپیما در مسیرهای خارجی و داخلی مربوط به هر ایرلاین را صورت می‌دهند؛ این مجوز هم اكنون توسط سازمان هواپیمایی كشور زیر مجموعه وزارت راه و ترابری اعطا می‌شود.
مجوز بند «ب» كه محدوده فعالیت آن بیش از سایر مجوزهاست و برنامه ریزی و اجرای تورهای داخلی و خارجی مهمترین فعالیت مراكز دارای این مجوز است. اجرای اموری چون رزرو هتل در سراسر دنیا، رزرو (چارتری) و اخد ویزا از عمده كارهای «دفاتر یا شركت های خدمات سیاحتی- جهانگردی» محسوب می شود؛ این مجوز را هم اكنون معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعطا می‌كند.
در نهایت، مجوز بند «پ» كه بر پایه آن « دفاتر یا آژانس‌های خدمات زیارتی» به فعالیت در زمینه‌ ثبت‌نام، تنظیم و انجام مسافرت‌های زیارتی به داخل و خارج از كشور و هرگونه خدمات زیارتی با‌ رعایت قوانین و مقررات حج و زیارت می‌پردازند. سازمان حج و زیارت این مجوز را اعطا می‌كند.
محمد محب خدایی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در پاسخ به این پرسش كه آیا با تحقق مصوبه هیات وزیران درمورد تجمیع بندهای سه گانه آژانس‌های گردشگری در مجوز سازمان میراث فرهنگی، دیگر دو سازمان حج و زیارت و هواپیمایی كشوری دخل و تصرفی در صدور مجوز نخواهند داشت، تصریح كرد: بله؛ این قانون مصوبه دولت است و من، سازمان حج و زیارت یا سازمان هواپیمایی كشوری نمی‌توانیم و نباید در مقابل آن مقاومت كنیم.
وی تاكید كرد: با اجرایی شدن این مصوبه از این پس ما شاهد آن خواهیم بود كه مجوز هر سه بند الف، ب و پ فقط از یك سازمان و از یك پنجره واحد صادر شود كه آن هم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.
معاون گردشگری كشور درباره زمان اجرایی شدن این طرح نیز افزود: پیش بینی می كنیم این طرح یك یا دو ماه دیگر اجرایی شود.
به گزارش ایرنا برخی آژانس‌های گردشگری از زمان تفكیك مراجع صدور این مجوزها به ویژه گردشگری زیارتی در بند پ كه آمار بسیاری از گردشگران كشور را به خود اختصاص می‌دهد و هم اكنون زیر نظر سازمان حج و زیارت انجام می‌شود گلایه دارند كه این امر سبب ایجاد رانت شده است؛ ایرنا صحت و سقم این مساله را رد یا تایید نكرده و حاضر به بررسی و درج اظهار نظر متولیان گردشگری زیارتی در بخش‌های دولتی و خصوصی در این باره است.
فراهنگ**3079** 9053