تجليل ازپدرمناجات ايران تا نقاره نواز 92 ساله درجشنواره  رضوي

تهران - ايرنا - معاون هنري و سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران گفت: در آيين اختتاميه جشنواره آواها و نواهاي رضوي از «علي كريم شجاعي» نقاره زن 92 ساله كرماني، «سيد قاسم موسوي قهار» پدر مناجات ايران و «محمد عليزاده» خواننده پاپ تجليل مي شود.

اختتاميه جشنواره آواها و نواهايي رضوي عصر امروز-شنبه- در تالار وحدت تهران برگزار مي شود.
محمد حسين اسماعيلي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا عنوان كرد: تجليل از هنرمندان و ذاكران رضوي از مهمترين بخش هاي اختتاميه جشنواره آواها و نواهاي رضوي است كه در اين بخش از برترين ها تجليل مي شود.
وي اظهارداشت: در اين جشنواره از «سيد قاسم موسوي قهار» پدر مناجات ايران كه تاكنون بيش از 40 سال اكثر ادعيه و مناجات هاي مذهبي توسط ايشان اجرا شده و همه مردم ايران با نواي گرم ايشان خاطرات خوشي دارند، تجليل مي شود.
معاون هنري و سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران ادامه داد: علاوه بر خواندن ادعيه مشهور مربوط به ماه رمضان، دعاهاي بسياري از جمله دعاي كميل، عرفه، سمات، مجير، فرج، جوشن كبير، ابوحمزه ثمالي، مناجات شعبانيه، صلوات شعبانيه توسط اين ذاكر اهل بيت (ع) اجرا شده ‌است.
اسماعيلي اضافه كرد: در بخش تجليل از هنرمندان و ذاكران، از «علي كريم شجاعي» نقاره نواز 92 ساله كرماني كه بيش از 70 سال است در امامزاده زيد شهداد كرمان به عشق امام رضا(ع) نقاره نوازي مي كند نيز تكريم مي شود.
معاون هنري و سينمايي ارشاد استان تهران، عنوان كرد: نقاره نوازي در كرمان ريشه كهن دارد و امامزاده زيد شهداد كرمان قديمي ترين مكان در ايران است كه اين ساز در آن به صدا درآمده است.
وي اظهار داشت: در ادامه بخش تجليل از هنرمندان از خواننده پاپ «محمد عليزاده» به خاطر اجراي قطعاتي با مضامين آييني و مذهبي، «فردين خلعتبري» به دليل ساخت قطعاتي با موضوع رضوي، «شاهين فرهت» براي تصنيف سمفوني امان رضا(ع) و «سيد حميدرضا موسوي» نيز به دليل ترانه سرايي و توليد قطعاتي در مدح امام مهرباني ها ، تجليل مي شوند.
از ديگر بخش هاي مراسم پاياني جشنواره آواها و نواهاي رضوي اجراي تعدادي از گروه هاي برتر در موسيقي نواحي و موسيقي ملل و معرفي و تقدير از گروه هاي برگزيده جشنواره خواهد بود.
تهرام/7244/ 1539