اختصاص ارز 4200 تومانی به مسافران توجیهی ندارد

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران با تاكید بر اینكه توجیهی برای اختصاص ارز 4200 تومانی به مسافران وجود ندارد، گفت: باید سازوكاری برای تامین ارز مسافران تعریف شود.

«علی سنگینیان» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: كسی كه قصد مسافرت دارد، باید ارز مورد نیاز خود را به قیمت بازار تعیین كند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران ادامه داد: البته مشكل اینجاست كه اكنون شرایطی در خرید و فروش ارز وجود دارد كه مسافران نمی توانند ارز مورد نیاز خود را خارج از سامانه نیما، به صورت قانونی در بازار آزاد خریداری كنند.
سنگینیان همچنین به سوءاستفاده برخی آژانس های مسافرتی از شرایط كنونی اشاره كرد و گفت: برخی آژانس ها تورهایی با قیمت های پایین به مشتریان خود معرفی و در عوض، ارز آنها را دریافت می كنند.
به گزارش ایرنا، تا پیش از اجرای سیاست های جدید ارزی بویژه در ماه های پایان پارسال و فروردین امسال، بسیاری از شهروندان به بهانه تهیه ارز مسافرتی در مقابل صرافی ها صف می كشیدند و حتی وضع مقررات سختگیرانه نظیر ارایه گذرنامه ممهور به ویزا، پرداخت عوارض خروج و بلیت مسافرتی نیز مانع از آن نشد.
پس از آنكه دولت از شامگاه 20 فروردین تصمیم گرفت سیاست ارزی خود را تغییر دهد، تامین ارز مسافرتی هموطنان را نیز متقبل شد.
براساس دستورالعمل بانك مركزی تامین و پرداخت ارز مسافرتی به صورت اسكناس برای مسافران هوایی به مقصد كشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیكستان، تركمنستان، اوكراین، ازبكستان، تركیه، افغانستان، بحرین، قطر، كویت، پاكستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست؛ سقف این نوع ارز برای سایر كشورها بجز عراق به مبلغ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست و ارز مورد نیاز زائران عتبات عالیات به دینار و به میزان 250 هزار دینار عراقی تعیین شده است.
پیگیری خبرنگار ایرنا از بانك مركزی نشان می دهد از 21 فروردین ماه كه سیاست های جدید ارزی اعمال شده تا 23 تیرماه یعنی در مدت 3 ماه در مجموع معادل 312 میلیون دلار ارز مسافرتی تخصیص یافته است؛ این درحالیست كه میزان ارز تخصیصی برای واردات خودرو كه جنجال برانگیز شد، 120 میلیون و 845 هزار و 84 یورو ارز دولتی بود.
اقتصام**9189**2025

سرخط اخبار اقتصاد