حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، فرصت یا تهدید

شیراز- ایرنا- حضور بانوان در ورزشگاه ‌ها به یكی از مسائل بحث‌ برانگیز اجتماعی بدل شده كه موافقان و مخالفانی دارد و به نظر می رسد پایان بخشیدن به این بحث ها و رسیدن به نقطه توافق، نیازمند تعامل و تفاهم است.

به گزارش ایرنا ، برخی افراد مسائلی همچون ممنوعیت اختلاط زن و مرد و امكان بروز حاشیه های اخلاقی را دلیل مخالفت خود با حضور بانوان در ورزشگاه ها عنوان می‌كنند؛ در مقابل آنان عده‌ای این موضوع را فرصتی برای افزایش ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌دانند.
برخی نیز بر این باورند كه در صورت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بسیاری از ناهنجاری ها و سخنان سخیف و دوراز ادبی كه گاه رد و بدل می‌شود، از بین خواهد رفت و تهدیدهای احتمالی به فرصت تبدیل خواهد شد.
در چند سال گذشته بانوان در سالن رقابت های والیبال لیگ جهانی و بسكتبال، بر اساس خواسته فدراسیون های جهانی حضور یافتند و در فضایی مناسب به تماشای بازی‌ها نشستند.
هنگام بازی‌های تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه نیز پارك‌ها، سینما‌ها و ورزشگاه بزرگ آزادی پذیرای حضور خانواده‌ها شد و زنان و مردان و خانواده ها در كنار یكدیگر به تماشای مسابقات تیم كشورمان نشستند.
این دو دلیل آخر هم از گفته های موافقان حضور بانوان در ورزشگاه ها استخراج شده است.
«جیانی اینفانتینو »رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در سفر اخیرش به ایران در اسفندماه 96 در دیدار با مقامات جمهوری اسلامی و به ویژه رئیس جمهوری، بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تاكید كرد و حسن روحانی نیز قول داد كه با لغو ممنوعیت كنونی، بانوان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را پیدا كنند.
برخی بانوان ورزشكار هم معتقدند: حق ورود به ورزشگاه یكی از مطالبات بانوان است كه نمی‌ توان آن را نادیده گرفت و آن‌ها بارها با حضور در پشت درهای بسته ورزشگاه‌ها این مطالبه را اعلام كرده‌اند.
آنان گفتند: گاهی بانوان برای ورود به ورزشگاه‌ها ،تغییر چهره و گریم مردانه انجام دادند و امروز برای آنكه دیگر شاهد چنین صحنه‌‌هایی نباشیم ضروری است به این خواسته به دید فرصت نگاه كنیم، فرصتی كه می‌تواند هم نگاه فدراسیون های جهانی و تهدید بر تعلیق را عوض كند و هم دغدغه مسئولان را برطرف سازد.
خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس در میزگردی با حضور چند تن از صاحب نظران و كارشناسان این موضوع را به گفت وگو نشستند و نظرات موافق و مخالف آن‌ها را جویا شدند.
همچنین از نظرات برخی صاحب نظران نیز به صورت غیرحضوری در این میزگرد بهره برداری شد.

** امكانات مناسب و استاندارد برای حضور بانوان در ورزشگاه پارس فراهم است
مدیر كل ورزش و جوانان در گفت ‌و ‌گو با ایرنا با بیان اینكه مكان های زیادی در جامعه همچون سینما، سالن‌های كنسرت‌ وجود دارد كه خانواده‌ها در آن‌ها حضور دارند، گفت: امكانات مناسب و استاندارد از جمله سكوهای مجزا، ورود و خروج و سرویس‌های بهداشتی در ورزشگاه پارس شیراز برای ورود بانوان فراهم شده است.
حیدرعلی كامیاب كلانتری افزود: ورزشگاه‌ها مكان های امنی برای خانواده‌ها است و اگر توهینی هم می‌شود دلیلش نبود خانواده ها است.
وی اضافه كرد: ایرانی ها با فرهنگ غنی خود، تعصب خاصی بر خانواده دارند‌؛ از این رو با حضور بانوان در ورزشگاه ها هیچ اتفاق نامطلوبی رخ نمی دهد و حق آن‌ها است كه بازی‌های ورزشی را تماشا كنند.
این مقام مسئول به حضور بانوان ایرانی در هنگام بازی های ایران در جام جهانی 2018 روسیه برابر تیم های اسپانیا، مراكش و پرتغال اشاره كرد و ابراز داشت: در ورزشگاه كازان روسیه نیز بیش از 30 هزار ایرانی كه اكثر آنها بانوان بودند بازی ایران و اسپانیا را تماشا كردند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد.
وی بیان كرد: مقامات برگزاركننده جام جهانی در روسیه تمام امور، حتی مسائل امنیتی ورزشگاه را به بانوان سپرده بودند و كارها با نظم خاصی پیش می رفت.
كامیاب كلانتری با بیان اینكه حرمت زن باید حفظ شود، ابراز داشت: در كشورمان از ظرفیت بانوان استفاده نكرده‌ایم. در صدر اسلام هم زنان در كنار بزرگان دین حضور داشتند؛ برای نمونه می توان به حضور حضرت خدیجه (س) در كنار پیامبر (ص) اشاره كرد.
مدیركل ورزش و جوانان فارس اعلام كرد: این اداره كل آمادگی دارد تا مقدمات حضور بانوان را در ورزشگاه ها فراهم كند.

** زیرساخت‌ها برای ورود بانوان به ورزشگا‌ه‌ها فراهم شود
دارنده سه نشان طلا و برنز پارالمپیك لندن و ریو نیز در این باره گفت: اگر زیرساخت‌ها در كشوری كه اسلامی است برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها فراهم شود، اتفاق نامطلوبی رخ نمی‌دهد.
ساره جوانمردی اظهار داشت: اگر واقع بینانه و منصفانه به این موضوع نگاه كنیم مشكلی ایجاد نخواهد شد ‌و بالاخره روزی باید این تابو شكسته شود.
وی اضافه كرد: مدت‌ها است در ورزش و دیگر حوزه‌ها آزمون و خطا صورت می‌گیرد، چه اشكالی دارد ورود بانوان را نیز به ورزشگاه‌ها یك بار تجربه كنیم و سپس تصمیم بگیریم كه خوب است یا بد.
این بانوی محجبه ورزشكار كه چندین مدال رنگارنگ جهانی و آسیایی در كارنامه دارد، افزود: حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقات ایران شروع خوبی بود و باید با دید مثبت به آن نگریست.
جوانمردی اضافه كرد: برخی نگرش‌ها باید تغییر كند و با نگاه منطقی اجازه داد خانواده‌ها به ورزشگاه بیایند؛ زیرا در جامعه اسلامی نباید فرقی میان زن و مرد قائل شد.
دارنده عنوان بهترین ورزشكار جهان با اشاره به اینكه محدودیت بیش از حد منجر به اتفاق‌های تلخ می‌شود بیان داشت: محدودیت، دست انسان را می‌بندد و به محض به دست آمدن فرصت امكان خطا هست؛ از این رو باید راه‌هایی ساده و آسان را فراهم كنیم.
جوانمردی گفت: رشته تیراندازی در رقابت های جهانی ، آسیایی و پارالمپیك مختلط است و ورزشكاران در محیطی سالم به رقابت می پردازند و خانوادها نیز بازی‌ها را تماشا می‌كنند و تاكنون شاهد اتفاق بدی نبوده‌ام.

** باحجاب‌ ترین ورزشكاران زن، فوتبالیست‌ها هستند
ندا روستا، مربی فوتبال و بازیكن لیگ برتر نیز در میزگرد ایرنای فارس گفت: باحجاب‌ ترین ورزشكاران زن، فوتبالیست‌ها هستند و آن‌ها حتی درصورت حضور در تیم‌های خارجی با حجاب كامل در زمین حاضر می‌شوند.
وی افزود: پوشش فعلی زنان فوتبالیست عبارت است از ساپورت، شلوار، لباس آستین‌ بلند، مقنعه و هدبند و من یازده سال با این حجاب فوتبال بازی كرده‌ام؛ حتی اگر در زمین بازی برای لحظه‌ای آستینم بالا می‌رفت، خودم به ‌سرعت واكنش نشان می‌دادم.
روستا با بیان اینكه سخت‌ گیری‌های بسیاری نیز از سوی فدراسیون اعمال می‌شود، اظهار داشت: با این شرایط هنوز حضور خانواده‌ها، پدران، برادران و همسران ما در مسابقات ممكن نشده است.

** امكان حضور زنان به عنوان نیمی از جامعه در ورزشگاه‌ها میسر شود
منوچهر اسدی پویا خبرنگار و دبیر سرویس ورزشی روزنامه خبر جنوب نیز براین باور است كه یكی از مشكلات جامعه خودسانسوری است و افراد باید در فضایی تعاملی ابراز نظر و برای خواسته‌های خود بها پرداخت كنند تا مشكلات حل شود.
وی ادامه داد: قانون ‌مداران می‌توانند این موضوع را به‌ راحتی با وضع قوانین لازم حل كنند؛ اما مشكل اینجاست كه در این موضوع سلیقه‌های شخصی پایه و اساس قرار گرفته است، نه قانون.
این خبرنگار ورزشی با بیان اینكه ورزش برای نشاط جامعه و تخلیه هیجان خوب است، بیان كرد: نشاط جامعه برای مخالفان این طرح مهم نیست؛ درصورتی‌كه با تخلیه هیجانات مثبت، مجالی برای اقدامات دیگر به منظور ایجاد هیجان‌های كاذب ایجاد نمی‌شود.
اسدی ‌پویا ادامه داد: مسئولان باید به فكر جوانان و توسعه جامعه باشند تا امكان حضور زنان به عنوان نیمی از جامعه در ورزشگاه‌ها میسر شود.
وی ادامه داد: عقل، جامعه ‌شناسی و نیازهای اجتماعی همگی حكم می‌ كنند كه باید با این معضل برخورد درستی صورت گیرد و برای حل آن اقدامات لازم انجام شود.

** رفتار‌های نامناسب درورزشگاه‌‌ها با حضور خانواده ‌ها تلطیف می‌شود
رئیس هیات فوتبال شیراز نیز درباره مناسب ‌سازی جو ورزشگاه‌ها برای حضور بانوان گفت: گاهی بازی تیم ملی ایران در روز‌های عزاداری اباعبد‌الله‌الحسین (ع) برگزار شده و تماشاچیان در حین بازی عزاداری و نوحه ‌سرایی كرده اند.
كاووس عباسی بیان داشت: وقتی دختری با پدرش در ورزشگاه حضور یابد، برخی رفتار‌های نامناسب در این فضا به علت حضور خانوادگی تلطیف می‌شود.
وی عنوان داشت: هیجانات دختران حتی در پارك‌ها و بوستان‌های بانوان نیز برطرف نمی‌شود و با بازكردن فضا می‌توانیم زمینه حضور خانواده‌ها را فراهم كنیم؛ برای نمونه از خانواده بازیكنان شروع كنیم و شرایط را برای حضور آنان و تشویق خانواده ‌شان پدید آوریم.

** از نظر اجتماعی و جمعیت شناختی به ورود بانوان نگاه كنیم
رئیس كمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز نیز از دیدگاه جامعه‌ شناختی به مسئله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها پرداخت و به ایرنا گفت: این موضوع طی سالیان اخیر مورد بحث و جدل‌های بزرگی قرار گرفته و موافقت‌ها و مخالفت‌ها با این امر بنیان‌هایی تئوریك دارد.
لیلا دودمان اظهار داشت: باید از نظر اجتماعی و جمعیت شناختی به این موضوع نگریست و چرایی تقویت این درخواست در بین زنان و حتی بخشی از مردان را بررسی و پیامدهای احتمالی پذیرش این امر را واكاوی كرد.
وی بیان كرد: به‌ زعم پیتر بلاو جامعه‌ شناس اتریشی، تغییر در نسبت‌های جمعیتی به تغییرات ساختاری در جامعه منجر می‌شود.
دودمان با بیان اینكه افزایش میزان باسوادی در دهه‌های متمادی، جامعه را با قشر جدیدی مواجه كرده است، اظهار داشت: با افزایش مدارج علمی بانوان، حضور آن‌ها درعرصه‌های اجتماعی تسهیل شده و در برخی زمینه‌ها نیز ضرورت یافته؛‌ همان‌گونه كه وقتی زنان واجد حق رأی شدند، شیوه و میزان مشاركتشان در اجتماع دچار تحولات اساسی شد.
این عضو شورای شهر شیراز بیان داشت: خواسته ‌های زنان را در دوران اخیر باید با توجه به تغییرات عمده‌ای كه به وقوع پیوسته مدنظر قرار داد و سپس تصمیم‌ گیری كرد.
دودمان افزود: عدم لحاظ این واقعیت‌ها در تحلیل‌ها و تصمیم‌ گیری‌ها، جامعه را در شرایط عدم توازن قرار می‌دهد و فقدان توازن هم عاملی برای شكل گیری نارضایتی خواهد بود.
وی ادامه داد: استدلال كسانی كه بین تماشای مسابقات از تلویزیون و تماشا از روی سكوی ورزشگاه تفاوت قائل‌اند، ناظر بر فضای حاكم بر سكوها است بدین معنا كه اعتقاد دارند گفتمان رایج بین تماشاگران كنونی، محتوا و روح نامطلوبی دارد و حضور زنان موجب آزار آن‌ها خواهد بود.
این فعال اجتماعی عنوان كرد: از سوی دیگر، حضور زنان را در ورزشگاه‌ها نباید تنها از جنبه دوگانه مرد و زن نگریست، بلكه در اغلب موارد حضور زنان مترادف حضور خانوادگی است.
دودمان اشاره كرد: اگر كُنش‌های تماشاگران را در ورزشگاه‌ها ذیل نمادین شدن خشونت و مرحله‌ای از فرایند متمدن ‌شدن بپنداریم، حضور زنان در ورزشگاه‌ها را می‌توان مرحله‌ای پیشرفته ‌تر دانست و جنسیت به‌ مثابه یك متغیر ساختاری باعث تغییر تركیب افراد حاضر در ورزشگاه‌ها خواهد شد.
وی با بیان اینكه حضور زنان در ورزشگاه‌ها باعث رفتار‌هایی متفاوت براساس زنانگی خواهد شد، اظهار كرد: این موضوع واكنش متفاوت خشونت ‌گرایانه برخی مردان را در مقایسه با شرایط كنونی تغییر خواهد داد.
دودمان افزود: شیوه اجتماعی شدن زنان و همچنین انتظار نقشی كه جامعه از آنها دارد در كُل این پیامد را دارد كه خشونت به هر شكلی و در هرنوع طبقه‌بندی در بین آنها ملایم ‌تر است و این امر را می‌توان به ‌مثابه ‌فرصتی قلمداد كرد كه در تغییر رفتار جامعه نقشی مثبت دارد.

** ورود زنان به ورزشگاه‌ها مشكل امروز جامعه نیست
در همین زمینه فعال سیاسی اصولگرا و عضو پیشین شورای شهر شیراز به ایرنا گفت: آیا ورود زنان به ورزشگاه‌ها مشكل امروز جامعه است؟
محمدرضا هاجری افزود: به انحراف كشاندن افكار عمومی جامعه بزرگ‌ ترین سم در شرایط فعلی است، امروز افرادی با همین مسائل كشور را به حاشیه می‌برند.
وی ادامه داد: مشكل معیشتی، بیكاری و تهدیدات دشمن مسائل مهم روز است و در حوزه بانوان نیز این مسئله دغدغه نیست.
هاجری با اشاره به اینكه با گرفتن آمار در می‌یابید زنان در زمینه ورزش نسبت به پیش از انقلاب پیشرفت‌های بسیاری كرده‌اند، اضافه كرد: ببینید جمهوری اسلامی برای زنان چه كرده است، امروز زنان در 176 رشته ورزشی فعالیت می‌كنند، ورزشگاه اختصاصی بانوان پس از انقلاب 30 برابر شده، حضور بانوان در مسابقات خارجی پیش از انقلاب تنها 6 مورد بوده و امروز به 12هزار نفر رسیده، كل مدال‌های جهانی ورزش بانوان پیش از انقلاب 5 مورد بوده و در 40 سال انقلاب به 160 مورد رسیده است و امروز هزاران ورزشكار ملی و حرفه‌ای داریم؛ پس این موضوع یعنی حضور بانوان در ورزشگاه ها ، مسئله روز بانوان در عرصه ورزش نیست چراكه جمهوری اسلامی خدمات بسیاری به زنان كرده است.
این فعال سیاسی ادامه داد: ببینید چه وضعیت نامناسبی در ورزشگاه آزادی تهران برای تماشای مسابقات جام جهانی رخ داد. دختران و پسران جوان در كنار هم جام جهانی را تماشا كردند و مسائلی را به وجود آوردند كه در فضای مجازی شاهد بودیم.
هاجری بیان كرد: عقیده ما سانسور می‌شود و من حاضرم مناظره كنم و در نهایت مردم قضاوت كنند.
وی همچنین با بیان اینكه بعید می‌دانم امروز دغدغه واقعی و دردمندی مردم این باشد، گفت: درباره مسائل مهم روز صحبت كنید نه ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به دستاور‌د‌های پس از انقلاب رجوع كنید و به آمار مستند تكیه كنید تا دریابید چه اتفاقات مهمی برای بانوان رخ داده است، نه اینكه مسائل حاشیه‌ای را پررنگ كنید.

** باید به تدریج فضا را برای ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها باز كنیم
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان فارس بر این باور است: ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها خواسته بخشی عظیمی از جامعه است و البته مخالفان و موافقانی نیز دارد.
علی رضایی در میزگرد تخصصی ایرنا افزود: برخی مخالفان مساله شرعی را دلیل این ممنوعیت می‌دانند؛ می‌گویند نگاه زن به بدن مرد حرام است وبرخی دوستان نیز درباره اختلاط زن و مرد نگران هستند، برخی دیگر نیز به فضای اجتماعی ورزشگاه‌ها و فضای هیجانی آن نظر دارند و می‌گویند این محیط حتی برای مردان نیز آسیب‌زاست و در این ورزشگاه‌ها خشونت كلامی حاكم است.
وی با بیان اینكه خانواده ها در محیط‌های دیگری همچون كنسرت‌های موسیقی و سینما با آرامش و بدون مشكل در كنار یكدیگر می‌نشینند، ابراز داشت: اگر مشكلی برای این همنشینی‌ها وجود دارد، باید همه را ممنوع كنیم و دیوار بكشیم.
رضایی ادامه داد: باید كم‌ كم محیط را برای ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها باز كنیم تا فرهنگ از دست رفته به این محیط‌ ها بازگردد و مردم در كنار هم بودن را یاد بگیرند و به عنوان تماشاگری واقعی روی سكو‌ها حضور یابند.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان فارس با اشاره به گستردگی دسترسی به دنیای اطلاعات افزود: جوان امروز به دنیایی از اطلاعات دسترسی دارد و باید این جوان را قانع كرد.
وی افزود: اگر حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها نادرست است، باید علت آن برای جامعه به ‌صورت شفاف تشریح شود؛ چراكه جوانان ما منطقی هستند و خانواده‌ها نیز با ارائه دلیل منطقی قانع می‌شوند.
رضایی بیان كرد: ما باید این تابو را بشكنیم و درِ ورزشگاه‌ها را طبق برنامه‌ای زمان‌بندی شده برای خانواده‌ها و بانوان باز كنیم؛ بدین‌صورت كه برای آنان جایگاهی را فراهم آوریم تا كم‌كم موانع حضور آن‌ها از بین برود.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان فارس با اشاره به تجربه پخش بازی‌های جام جهانی فوتبال در پارك‌ها، سینماها و نیز ورزشگاه آزادی گفت: در این رویداد‌ها مشكلی پیش نیامد و این موضوع نقطه عطفی به‌ شمار می‌رود.
رضایی همچنین با یادآوری حضور برخی مردان در مسابقات ورزشی كه بانوان با حجاب كامل در آن‌ شركت می‌كنند، ابراز داشت: مردان در مسابقات خارجی می‌توانند بازی‌های زنان مسلمان محجبه ما را ببینند؛ اما چرا در بازی‌های داخلی كسی نمی‌تواند بازی‌های بانوان را تماشا كند؟
وی بیان كرد: حضور بانوان هم به ‌عنوان تماشاگر و هم به عنوان ورزشكار محدود شده است و پرسش اینجاست كه دختران ما باید در كجا هیجانات خود را تخلیه كنند؟
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان فارس با بیان اینكه مسئولان ورزش كشور با وضع قوانین لازم می توانند به فرهنگ‌ سازی كمك كنند، بیان داشت: ورزش باعث ترویج بی بند و باری نیست. اگر ناهنجاری‌هایی در ورزشگاه‌ها وجود داشته باشد، قطعاً در جامعه هست و اگر نیست در جامعه هم نیست.
رضایی ابراز داشت: اگر نتوانم به همراه فرزندم به ورزشگاه بروم، او نیز تفریحاتی برای خود تعریف می‌كند كه باعث می‌شود نظارت خانواده كاهش یابد؛ بنابراین آزادی ورود خانواده به ورزشگاه‌ها نظارت آنان را بر فرزندانشان بیشتر می‌كند و باعث سالم‌سازی اجتماع می‌شود.

** محیط ورزشی بهترین مكان برای نشاط و شادی است
بازیكن سابق تیم ملی والیبال بانوان نیز گفت: در محیط های ورزشی بسیاری كه تاكنون حضور داشته‌ ام شاهد هیچ رفتار خلافی نبوده‌ام و كسی هم به منظور خاصی در ورزشگاه حضور نیافته است.
شهره سجادی ادامه داد: بسیاری از مردم بر این باورند كه محیط ورزش بهترین مكان برای ایجاد شادی، نشاط و دوری از فساد است و نباید در آن محدودیت قائل شد.
نائب رئیس هیئت والیبال فارس اضافه كرد: این درست است كه باید زیر ساخت‌ها برای حضور خانواده‌ها در ورزشگا‌ه‌ها فراهم شود؛ اما اینكه بگوییم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها مشكل ایجاد می‌كند، درست نیست.
سجادی با اشاره به اینكه مردم كشورمان به حفظ حرمت‌ها اعتقاد دارند، افزود: فرض بر اینكه عده‌ای بخواهند با ورود بانوان به ورزشگاه سوء‌استفاده كنند، به راحتی می‌شود آنان را شناسایی و از ورزشگاه بیرون كرد و برای مدت طولانی نیز آنان را از ورود به ورزشگاه محروم كرد؛ مانند بسیاری از كشورها كه برای تماشاگران خاطی جریمه در نظر می‌گیرند.
وی گفت: دوم مرداد ماه 97 میزبان 10 تیم والیبال بانوان كشور هستیم و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا خانواده‌ها بتوانند رقابت فرزندانشان را تماشا كنند و قول می‌دهم هیچ اتفاق خاصی رخ ندهد؛ چراكه درگذشته نیز در شیراز خانواده‌ها بازی‌های لیگ برتر بانوان را تماشا كردند و این امر موجب شد انگیزه بازیكنان افزایش یابد و بر كیفیت مسابقات افزوده شود.
این پیشكسوت ورزش بانوان فارس بیان كرد: زمانی كه والدین از نزدیك بازی فرزنداشان را در محیطی امن نگاه كنند، بیشتر ترغیب می‌شوند كه آنان را به ورزشگاه بفرستند.

** حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موجب ایجاد انگیزه بازیكنان می‌شود
مربی تیم فوتبال بانوان فارس هم در سخنانی در میزگرد تخصصی ایرنا گفت: باید نگرش و فرهنگ برخی افراد تغییر كند و بانوان اجاره تماشای نزدیك بازی تیم‌های مورد علاقه‌شان را داشته باشند.
نجمه برزگر افزود: فراهم كردن زیرساخت‌های مناسب برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ضروری است و حضور آنان در ورزشگاه ها موجب ایجاد انگیزه در بازیكنان و افزایش كیفیت بازی‌ها می‌شود.
وی عنوان كرد: نباید بانوانی را كه نیمی از جمعیت كشور را تشكیل می دهند، از حقوق اجتماعی خود محروم كرد.
این مربی تیم فوتبال افزود: در هنگام مسابقات تیم ملی فوتبال در جام جهانی بسیاری از خانواده در پارك‌ها، سینماها به راحتی و با شور ونشاط بازی‌ها را تماشا كردند و این شروع خوبی بود.
بدین ترتیب و با توجه به آنچه كه اشاره شد، موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها مطالبه ای است كه مسئولان ارشد كشور باید پاسخ شایسته ای به آن بدهند.
7375/7368 / 2027

سرخط اخبار ورزش