۳۰ تیر ۱۳۹۷،‏ ۳:۰۲
کد خبر: 82976605
T T
۰ نفر
آپارتاید غاصبان فلسطین

تهران-ایرنا-بانیان رژیم صهیونیستی كه ابتدا با طرح سرزمین موعود و تشكیل كشورجعلی از نیل تا فرات به غصب سرزمین فلسطین با چراغ سبز استعمار پیر انگلیس مبادرت كردند،اكنون كه رویای خود را بی تعبیر یافتند اجرای سناریوی كشور یهود را برای تصاحب سرزمین های اشغالی در دستور كار قرار داده اند.

پارلمان رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه قانونی نژادپرستانه موسوم به «كشور-ملت یهود» را به تصویب رساند كه سرزمین فلسطین را متعلق به یهودیان اعلام می كند.
به موجب این قانون، سرزمین فلسطین وطن تاریخی ملت یهود عنوان و بیان می شود كه یهودیان حق انحصاری در تصمیم گیری درباره آن را دارند.
این قانون زبان عبری را به عنوان زبان رسمی اعلام می كند و سطح زبان عربی را تا حد «وضعیت خاص» پائین می آورد به این معنا كه فقط در برخی موارد استثنایی می توان از این زبان در نهادهای صهیونیستی استفاده كرد.
این قانون كه به یهودیان حق خودمختاری اعطا می كند با مخالفت اعراب فلسطینی روبه رو شده و آنها آن را قانونی نژادپرستانه و آپارتایدی توصیف كرده اند.
طراحان این سناریو آمریكایی - صهیونیستی كه به زعم خود اوضاع منطقه را آشفته و ذهنیت عمومی جهان اسلام را معطوف به مسائل دیگر می دانند، این زمان را پس از خبط ترامپ در انتقال سفارت ایالات متحده به قدس اشغالی و واكنش كم رمق سردمداران جهان عرب به نوعی فرصت برای خود تلقی كردند.
رسمیت بخشیدن به اشغال سرزمین های فلسطینی و محروم كردن ساكنان واقعی آن برای عینیت بخشیدن به رژیم جعلی صهیونیستی در حالی كه بسیاری از متحدان این رژیم از اعلام آن واهمه دارند، در صورت تشتت نظری و رفتاری كشورهای اسلامی به عنوان خطری بالقوه آینده منطقه را تهدید می كند.
به عقیده بسیاری از كارشناسان و ناظران بین المللی،برخورد مناسب و قاطع كشورهای منطقه و بخصوص جهان اسلام با زیاده خواهی و تنش آفرینی صهیونیست ها برای اجرای قانون فرضی رژیم اشغالگر قدس در محروم كردن فلسطینی ها از اعمال حاكمیت بر سرزمین هایشان و تثبیت كشور جعلی با عنوان یهودی، از چالش های آتی و بعضا غیر قابل جبران جلوگیری خواهد كرد.
تجربه ثابت كرده است كه با محافظه كاری و بی تفاوتی كشورهای اسلامی در مقابل طرح های شوم آمریكا و صهیونیست ها، آنان وقیح تر شده و بر اجرای برنامه خود مصمم می شوند.
قانون مصوب جدید كنست رژیم صهیونیستی با واكنش‌های جهانی همراه بود و روند محكوم كردن آن همچنان ادامه دارد.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ضمن محكومیت مصوبه نژادپرستانه مجلس رژیم صهیونیستی، تاكید كرد: آپارتاید در فلسطین اشغالی با همت و مقاومت ملت فلسطین برچیده خواهد شد.
بهرام قاسمی درباره تصویب قانون نژادپرستانه دولت یهود در مجلس رژیم صهیونیستی، ضمن محكومیت این اقدام افزود:رژیم نامشروع و نژاد پرست صهیونیستی بر اساس اشغال فلسطین و قتل عام صاحبان اصلی سرزمین آن شكل گرفته و اقدام اخیر پارلمان این رژیم تائید دیگری بر ماهیت و رویكرد نژادپرستانه این رژیم در طول 70 سال گذشته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: حمایت همه جانبه آمریكا از رژیم صهیونیستی و اقدام دولت ترامپ در انتقال سفارت این كشور به قدس و تلاش برخی از كشورهای عربی در عادی سازی روابط با غاصبان سرزمین فلسطین و عدم مجازات این رژیم به دلیل نقض قوانین و مقررات بین المللی و كشتار روزانه مردم مظلوم فلسطین، موجب گستاخی آنان در تداوم سیاست یهودی سازی فلسطین و پاكسازی قومی شده كه بی شك بی ثباتی و افزایش ناامنی بیشتر را در منطقه به دنبال خواهد داشت.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با یادآوری اینكه عصر نژاد پرستی و آپارتاید به پایان رسیده است، تاكید كرد: نژاد پرستی در فلسطین اشغالی نیز با همت و مقاومت مردم فلسطین و ملت های مسلمان و آزادیخواه جهان برچیده خواهد شد.
حزب الله لبنان نیز با محكوم كردن تصویب قانون «كشور یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی، هدف از آن را محروم كردن فلسطینیان آواره از بازگشت به سرزمین خود و كوچ اجباری باقیمانده آنها دانست.
حزب الله در بیانیه ای تاكید كرد كه قانون موسوم به «كشور یهودی» كه در پارلمان اسرائیل تصویب شد در ادامه سیاست ها و اقدامات پی در پی برای یهودی سازی كامل فلسطین اشغالی است.
حزب الله افزود: این قانون به طور گسترده راه را برای آوردن یهودیان از نقاط مختلف جهان و اسكان آنها به جای ساكنان واقعی فراهم می سازد تا یهودی بودن دولت عبری تحكیم و مساله فلسطین و در راس آن قدس اشغالی معدوم شود.
همچنین اتحادیه عرب پس از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان رژیم صهیونیستی، با صدور بیانیه ای آن را محكوم كرد.
دبیرخانه اتحادیه عرب در بیانیه خود اعلام كرد : چنین قوانینی كه رژیم صهیونیستی سعی در تحمیل كردن آن بر فلسطینی ها دارد، باطل و غیر قابل قبول است و به هیچ عنوان به این رژیم اشغالگر مشروعیت نمی بخشد.
اتحادیه اروپا نیز از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی كه حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام كرد: تصویب این قانون، راه حل تشكیل دو كشور مستقل (فلسطینی- صهیونیستی) را پیچیده می كند.
سخنگوی «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در یك نشست خبری گفت: «ما نگران هستیم و این نگرانی را ابرازكرده ایم و به تماس با مقام های اسرائیلی در این زمینه ادامه می دهیم.»
وی افزود: «ما به صراحت گفته ایم كه در بحث راه حل تشكیل دو كشور بر این باور هستیم كه این تنها راه حركت به جلو است و باید از هر گامی كه تحقق این راه حل را پیچیده می كند یا مانع آن می شود، اجتناب شود.»
همچنین گروه های مختلف فلسطینی تصویب قانون نژادپرستانه 'كشور یهود' در كنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی را تلاشی مذبوحانه برای نابودی هویت عربی فلسطین و مصادره اراضی ساكنان اصلی آن دانستند و خواستار اتحاد فلسطینیان برای مقابله با نظام آپارتاید صهیونیست ها شدند.
'فوزی برهوم' سخنگوی جنش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام كرد كه تصویب این قانون نژادپرستانه، موجودیت فلسطینیان و حق تاریخی آنان در سرزمین خودشان را به خطر می‌اندازد و زمینه مصادره و غصب اراضی فلسطینی را فراهم می كند.
'یوسف الحساینه' یكی از رهبران جنبش جهاد اسلامی هم در محكومیت قانون یاد شده، آن را آكنده از نژادپرستی و نفرت توصیف كرد.
وی افزود: با تصویب این قانون، تردیدی باقی نمی ماند كه رژیم صهیونیستی قصد دارد به راه و روش خود برای نابودی فلسطینی ‌ها در اراضی اشغالی 1948 ادامه دهد. همچنین در حال آماده كردن خود برای الحاق بخش بیشتری از اراضی كرانه باختری به شهرك‌ های اسرائیلی است.
این مقام جهاد گفت: اگر این قانون به مرحله اجرا برسد، برابر مرحله ‌ای جدید از مراحل آوارگی مردممان در قدس و اراضی اشغالی 1948 و نیز راه افتادن غول ساخت و ساز شهرك ‌سازی ها خواهیم بود. از این رو برای مقابله با این سیاست و توطئه خطرناك باید تلاش‌های داخلی و منطقه ‌ای خود را یكپارچه كنیم.
'صائب عریقات' دبیركل كمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) نیز گفت: رژیم صهیونیستی در نهایت توانست نظام آپارتاید (جدایی نژادی) را قانونی كند. این قانون امتداد میراث استعماری و نژادپرستانه ای است كه مبتنی بر پاكسازی قومی و حذف مردم فلسطین و نادیده گرفتن حقوق آنها به عنوان ساكنان اصلی در سرزمین تاریخی شان است.
به گفته وی، طبق این قانون جنجالی، فلسطین منحصرا به عنوان یك كشور یهودی تعریف می ‌شود و به زعم صهیونیست ها، این مردم یهود هستند كه تنها بر آن حاكمیت دارند.
عریقات درباره عواقب تصویب قانون یاد شده، هشدار داد و آن را نوعی دعوت قانونی برای تداوم روند پاكسازی قومی، مهاجرت اجباری فلسطینیان، گسترش یهودسازی، تداوم ساخت شهرك سازی ها و لغو بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن خود دانست.
'یوسف المحمود' سخنگوی رسمی دولت وفاق ملی فلسطین نیز تصویب قانون جنجال برانگیز 'كشور یهود' را تلاشی دیگر برای نابودی هویت عربی فلسطین دانست و گفت این اقدام پایه های دشمنی و نفرت را بر ویرانه های صلحی كه قصد داشتم به آن دست یابیم، پایه ریزی كرد.
وی افزود: اقدام مسئولان صهیونیست در تصویب چنین قانون نژادپرستانه ای كه مخالف ارزش های آزادی، دموكراسی و انسانی است، به معنای آغاز جنگی دیگر علیه مردم فلسطین و نابودی میراث كهن و ستوده آنان است.
المحمود تصریح كرد: قانونی كه اشغالگران تصویب كردند، این اجازه را می دهد كه زبان عربی را حذف كنند؛ زبانی كهن كه بسیاری از متون و دستاوردهای علمی گذشته به این زبان شكل گرفته و زمینه تفاهم و همبستگی مبتنی بر خیر و سازندگی را ایجاد كرده است.
وزارت خارجه تشكیلات خودگردان فلسطین هم در واكنش به تصویب قانون یاد شده تاكید كرد كه تصویب این قانون در راستای تلاش حزب راست افراطی اسرائیل برای بازسازی اجزای ساختار كابینه صهیونیست ها طبق ایدئولوژی دینی منفور و تاریكی است كه دارند. برای تحقق این امر كابینه های این رژیم یكی پس از دیگری از سال 2009 پیوسته قوانین ضد فلسطینی را تصویب كرده اند.
این وزارتخانه افزود: صهیونیست ها با تصویب این قانون به طور رسمی اعلام كردند كه یك نظام آپارتاید است.
وزارت خارجه فلسطین تاكید كرد: قانون یاد شده حامل یك پیام سیاسی روشن به سراسر جهان است، اینكه كابینه راستگرای افراطی نتانیاهو كاملا مخالف هر گونه تلاش برای حل نزاع میان فلسطینیان وصهیونیست ها بر اساس تشكیل دو كشور است. در عین حال، با سیاست هایی كه در پیش گرفته، وجود تاریخی و تمدنی و فرهنگی و ملی مردم فلسطین را در خاك خودشان انكار می كنند. در قانون جدید صهیونیست ها آمده است:' نه كسی قبل از ما در این خاك بوده و نه كسی پس از ما در آن وارد خواهد شد'. این قانون در را به سوی بازگشت آوارگان فلسطینی به خاك خود می بندد و مقابل زمینه مهاجرت صهیونیست ها از سراسر دنیا به فلسطین اشغالی را فراهم می كند.
همچنین تصویب این قانون با واكنش كشورهایی همچون قطر، تركیه ، لبنان رو به رو شد.
دولت قطر در واكنش به مصوبه جدید پارلمان رژیم صهیونیستی در تصویب قانون 'كشور یهود' این مصوبه را نژادپرستانه خواند.
در بیانیه وزارت امور خارجه قطر ضمن محكومیت شدید این مصوبه، از این قانون به عنوان مانع بزرگی برای برقراری صلح در فلسطین و تشكیل دو دولت نام برده شده است.
وزارت امور خارجه تركیه نیز با انتشار بیانیه ای تصویب قانون 'كشور یهود' از سوی مجلس رژیم صهیونیستی را مغایر با اصول و قوانین بین‌المللی و ناقض حقوق مردم فلسطین دانست و آن را محكوم كرد.
در بخشی از این بیانیه عنوان شده اشت: جامعه جهانی اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل در این قانون را به رسمیت نمی شناسد.
در این بیانیه همچنین اختصاص حق تعیین سرنوشت تنها برای یهودیان 'قانون ما قبل تاریخ' و حاصل تفكر تبعیض آمیز ارزیابی شده است.
«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان هم تصویب قانون موسوم به «كشور یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی را نقض آشكار قطعنامه های سازمان ملل و در راس آنها قطعنامه 194 كه بر حق بازگشت فلسطینیان تاكید می كند، دانست.
وی روز جمعه در اظهارنظری تاكید كرد كه این قانون تجاوزی تازه به ملت فلسطین و حق تعیین سرنوشت آنها در برپایی كشوری مستقل به پایتختی قدس و بازپس گیری كامل مناطق فلسطینی است.
رئیس جمهوری لبنان گفت: این قانون حق بازگشت فلسطینیان را نادیده می گیرد و راه را برای مهاجرت وسیع یهودیان باز می كند.
عون از ملت فلسطین خواست تا با همبستگی و كنارگذاشتن اختلاف های سیاسی در برابر تجاوز اخیر به حقوق خود بایستند.
همچنین رئیس پارلمان لبنان نیز با محكوم كردن تصویب قانون «كشور یهود» در رژیم صهیونیستی، خواستار نشست فوری اتحادیه های پارلمان های اسلامی و عربی شد.
«نبیه بری» در بیانیه ای از این دو نهاد خواست تا در نشست ویژه خود در همبستگی با قدس، موضوع تصویب قانون «كشور یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی را جزو بندهای اصلی دستور كار خود قرار دهند.
رئیس پارلمان لبنان، این قانون را فصل دیگری از تجاوزهای مستمر اسرائیل علیه فلسطین و حق ملت فلسطین در بازگشت به سرزمین خود و تشكیل دولتی مستقل به پایتختی قدس عنوان كرد.
همچنین دانشگاه الازهر مصر تصویب قانون نژاد پرستانه «كشور-ملت یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی (كنست) را محكوم كرد.
الازهر در بیانیه ای اعلام كرد كه این موضوع ماهیت رژیم اشغالگر را نشان می دهد.
در این بیانیه تاكید شده است كه این گونه اقدامات حلقه جدیدی از قانون شكنی ها و تعرض رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین است كه با بیانیه منحوس بالفور (تشكیل رژیم جعلی اسرائیل) آغاز شد و با تصمیم اخیر آمریكا در به رسیمت شناختن قدس به عنوان پایتخت این رژیم، مسیرخطرناكی را در پیش گرفت.
الازهر تاكید كرد كه فلسطین قابل معامله نیست و با وجود ادیان و طوایف مختلف آن، این سرزمین به مردم فلسطین تعلق دارد.
به عقیده صاحب نظران،برخورد مناسب فارغ از محكوم كردن كلامی بویژه از سوی كشورهای اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های بین المللی و رسانه ای به منظور تحرك بخشی مضاعف نهاد های مسئول همچون سازمان ملل برای متوقف كردن برنامه های مخرب رژیم غاصب صهیونیستی، اجتناب ناپذیر است.
كوتاه آمدن و سازش با رژیم صهیونیستی،خطری است كه علاوه بر فلسطینی ها ، استقلال و كیان دیگر كشورهای جهان اسلام را تهدید می كند.
شبد**1953**1010