۲۹ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۱۱
کد خبر: 82976506
۰ نفر
زنان مسلمان هدف نژاد پرستان انگلیسی

لندن – ایرنا – موسسه اندازه‌گیری حملات نژادپرستانه علیه مسلمانان انگلیس در گزارش سالانه خود اعلام كرد كه زنان مسلمان بیشتر از مردان در این كشور آماج حملات نژادپرستانه قرار می‌گیرند.

به گزارش عصر جمعه ایرنا، این موسسه انگلیسی افزود كه اكثر این حملات از سوی نوجوانان پسر انگلیسی صورت می‌گیرد.
بر اساس این گزارش، یكهزار و 201 موردحمله ناشی از نفرت علیه مسلمانان در سال گذشته میلادی به ثبت رسیده كه این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 26 درصد افزایش داشته است.
كارشناسان موسسه تل ماما این افزایش را به خیزش گروههای دست راستی، به‌ویژه پس از حملات تروریستی سال گذشته در انگلیس نسبت می‌دهند. آن‌ها همچنین با اشاره به گزارش اخیر دفتر بازرسی پلیس و خدمات آتش‌نشانی انگلیس مبنی بر پنهان‌كاری پلیس لندن از ثبت هزاران فقره جرم و جنایت در این كشور می‌گویند كه بسیاری از قربانیان تمایلی به ثبت حملات صورت گرفته علیه خود ندارند.
مدیر موسسه تل ماما، ایمان عطا دراین‌باره گفت: دنیا به مكانی غیر امن تبدیل‌شده و در این میان قربانیان حوادث نژادپرستی در مسیر دادخواهی برای اجرای عدالت با اقبال مواجه نبوده‌اند.
در گزارش تل ماما آمده است كه بیش از دوسوم جرائم در مكان‌های عمومی صورت گرفته كه این میزان در قیاس با سال قبل 31 درصد افزایش داشته است. یك‌سوم دیگر جرائم در فضای مجازی رخ‌داده كه این میزان نیز در قیاس با سال قبل 16.3 درصد افزایش داشته است.
ایكلا احمد یك فعال حقوق بشری در گفت‌وگو با نشریه گاردین دراین‌باره گفت: افزایش 26 درصدی جرائم نفرت از مسلمانان واقعا تكان‌دهنده است. این در حالی است كه بسیاری ازاین‌دست جرائم از سوی مسلمانان گزارش نمی‌شود.
وی افزود: این یافته‌ها نشان‌دهنده این واقعیت است كه اقلیت دست راستی در انگلیس با پشتوانه نتیجه همه‌پرسی برگزیت و انتخابات ریاست جمهوری آمریكا رشد كرده‌اند.
طاهر عباس عضو پیشین موسسه روسی نیز این یافته‌ها را به خیزش جریان پوپولیسم در انگلیس نسبت داده و می‌گوید: اسلام هراسی منجر به افراطی شدن جوانان مسلمان شده و این دو در یك چرخه معیوب یكدیگر را تحریك می‌كنند.
بخش دیگری از گزارش تل ماما بر این نكته تأكید دارد كه حملات اخیر علیه مسلمانان به سمت تعرض‌های فیزیكی متمایل شده و در این رابطه عنوان می‌كند كه زبان تهدید، جای خود را به وحشی گیری داده است. نكته قابل‌توجه اینجاست كه از 10 حمله نژادپرستانه 6 مورد علیه زنان بوده كه 80 درصد از عوامل آن، نوجوانان بین 13 تا 18 سال بوده‌اند.
مدیر تل ماما دراین‌باره می‌گوید: ما به‌طور ویژه نگران نسل نوجوان هستیم كه بیش از گذشته مسلمانان را هدف قرار می‌دهند. عباس نیز عنوان كرد كه زنان به دلیل نوع پوشش و حجاب در معرض حملات نژادپرستانه قرار دارند.
عمران عوان استاد جرم‌شناسی دانشگاه بیرمنگام دراین‌باره گفت كه پلیس تعریف دقیقی از جرائم ناشی از تنفر در اختیار ندارد.
وی افزودكه بهترین راه مقابله با اسلام هراسی از طریق آموزش است و این در حالی است كه جای آن در انگلیس خالی است.
علاوه بر این امروز نشریه گاردین به نقل از تحقیقات صورت گرفته توسط دانشگاه آلاباما گزارش داد كه حملات تروریستی صورت گرفته توسط مسلمانان افراطی بیش از سایر گروه‌ها موردتوجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
حجت رمزی مسئول شعبه آكسفوردشایر موسسه «تل ماما» پیشتر در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با حضور دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریكا در كاخ سفید و افزایش حملات آمریكا علیه مسلمانان در سراسر جهان، آینده خوبی را نمی‌تواند تصور كند.
به گفته وی یكی از مشكلات عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است، تا جایی كه حتی ترزا می و مدیر پروژه پرونت كه وظیفه‌اش پیشگیری از افراط‌گرایی است، تعریفی از اسلام هراسی ندارند. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا
«اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف كرد و گفت كه باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.
كارشناسان معتقدند كه روند افزایش اسلام هراسی پس از رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در سال 2016 میلادی پررنگ‌تر شده و مادامی‌كه دولت این كشور واكنش قاطعی را نشان ندهد، این روند متوقف نخواهد شد.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

سرخط اخبار جهان