رای الیوم: پهپادهای یمنی خطر راهبردی برای امنیت عربستان است

تهران-ایرنا- روزنامه 'رای الیوم' در گزارشی با اشاره به اینكه پهپادهای یمنی خطر راهبردی برای امنیت ملی و اقتصادی عربستان به شمار می رود، نوشت: این پهپادها نه تنها پالایشگاه های نفتی عربستان را تهدید می كنند، بلكه تهدید مستقیمی برای جان شخصیت های سعودی نیز هستند.

رای الیوم روز جمعه در گزارشی به قلم 'زین العابدین عثمان' به بررسی ابعاد و نتایج حمله اخیر نیروهای ارتش و كمیته های مردمی یمن به تاسیسات نفتی آرامكوی عربستان در شهر ریاض پرداخت و نوشت: بیراه نیست اگر بگوییم كه عملیات ویژه نیروی هوایی یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان، نفس بسیاری از ناظران را در سینه حبس كرد و همه حساب و كتاب های جنگ را بر هم زد.
شامگاه چهارشنبه (27 تیرماه) ارتش و كمیته های مردمی یمن، با پهپاد دوربرد جدیدی موسوم به 'الصماد 2' یكی از مخازن پالایشگاه نفتی آرامكو در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار داد.
به نوشته رای الیوم، این پهپاد یمنی توانست آرامكوی عربستان را در فاصله 1300 كیلومتری در ریاض پایتخت، هدف قرار دهد بی آنكه سامانه دفاعی سعودی آن را ره گیری یا سامانه رادارهای نظامی عربستان بتوانند آن را رصد كنند.
این عملیاتی راهبردی نیروهای یمنی كه در نوع خود و از نظر ماهیت و ابعاد عملیات، برای نخستین بار صورت می گیرد، آرامكو را در ریاض و در فاصله 1000 كیلومتری مرزهای یمن، هدف قرار داد. در اثر این حمله آتش سوزی بزرگی در پالایشگاه و انبارهای نفت آن روی داد كه از موفقیت آمیز بودن حمله و وارد آمدن خسارات گسترده به این پالایشگاه حكایت دارد.
شایسته است كه تحلیل كنیم این هواپیمای بدون خلبان چگونه توانست به این هدف راهبردی دور دست برسد؟ و چگونه توانست مسافتی نزدیك به 1300 كیلومتر را طی كند بدون آنكه گنبد دفاع هوایی آن را رهگیری یا رادارهای سعودی آن را رصد كنند؟

**پهپاد یمنی بدون درصدی از خطا به هدف اصابت می كند
نخست، توان این پهپاد برای اصابت به هدف خود با دقت بالا و بدون هیچ گونه اشتباهی صورت می گیرد. از این رو هدف قرار دادن تاسیسات حیاتی داخل ریاض با چنین دقت و حساسیتی ناقوس خطر را برای امنیت ملی و اقتصاد عربستان به صدا در آورده است. در نتیجه تاسیسات و ایستگاه ها و پالایشگاه نفتی آرامكو در مناطق مختلف یمن نه تنها در معرض حملات موشكی قرار دارند بلكه در معرض حملات پهپادها نیز هستند.

**حمله پهپادی یمن، ضربه مهلكی به طرح اقتصادی بن سلمان زد
پهپاد یاد شده تنها پالایشگاه ریاض را هدف قرار نداد، بلكه ضربه مهلكی هم به طرح 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی كه ماه ها برای آن برنامه ریزی كرده بود، وارد كرد. این طرح شامل احیای توسعه اقتصادی عربستان از طریق عرضه سهام شركت آرامكو در بورس های جهانی می شود به این امید كه در سال كنونی (2018) به فروش برسد. همچنین حمله مستقیم به شركت آرامكو توسط پهپادها باعث می شود خریداران سهام از تصمیم خود برای خرید سهام این شركت صرف نظر كنند، چرا كه امنیتی در آن منطقه نمی بینند و همین مسئله، باعث می شود كه طرح بن سلمان برای فروش سهام این شركت به شكست منتهی شود.

**سالن اجتماعات و قصر سلطنتی عربستان در تیرراس حملات یمنی قرار دارد
از سوی دیگر، پیامدهای حمله پهپاد صماد 2 به اینجا ختم نمی شود و حمله اهداف دیگر در ریاض از معادلات بازدارندگی این پهپادها به شمار می رود. از این رو تهدید مستقیمی برای جان شخصیت های نظام سعودی خواهد بود. امروز یك تاسیسات نفتی هدف حمله قرار گرفت، شاید فردا سالن اجتماعات مسئولان سعودی یا قصر سلطنتی و یا اقامتگاه های شاهزادگان هدف قرار بگیرد. تا زمانی كه نیروهای یمنی این سلاح راهبردی را در اختیار دارند، انجام این اقدامات بعید به نظر نمی رسد. نیروهای یمنی از هیچ تلاشی برای آماده سازی جهت انجام حملات مرگبار و برق آسا دریغ نخواهند كرد. این در حالی است كه تداوم جنگ علیه یمن بر بحران انسانی و اقتصادی این كشور در بدترین معیارهای جهانی می افزاید.
خاورم**9329**1586